A kínai Sinopharm vakcina az egyik legrégebbi technológiával készül, amit védőoltásoknál alkalmaznak, de lehetnek veszélyei – hívta fel a figyelmet Dr. Galit Alter, a Harvard Egyetem Ragon Intézetének csoportvezetője, a Harvard Orvosi Karának professzora sajtótájékoztatóján, melyről a 24.hu számolt be.
Az előnyök között megemlítette, hogy az inaktivált kórokozót tartalmazó vakcinákat évtizedek óta használják biztonsággal, valamint, hogy az egész kórokozót tartalmazza, tehát nemcsak a tüskefehérjére kiváltott immunválasz indul el, hanem
a patogén más részeire is termelődhetnek antitestek.
Azt ugyanakkor nem tudni, hogy ezek az antitestek vajon mennyire hatásosak, és mennyire képesek megakadályozni valóban a fertőzést.
A hátrányok között kiemelte, hogy nagy mennyiségben kell legyártani magát a vírust, és azt kémiai eljárások során inaktiválni is kell, így a gyártás lassú, és
nagyon nehéz biztosítani, hogy minden egyes patogén inaktivált legyen.
Ezzel együtt is biztonságosnak tartja a vakcinát, habár ezt nem tudta biztosan állítani, hiszen a kínaiak nem hozták nyilvánosságra a harmadik fázisú kutatási adatokat.
Végül azt is megjegyezte, hogy bár vírus jut a szervezetbe, így immunreakció jön létre, egyelőre semmi nem utal arra, hogy ez bármilyen problémát okozna. Úgy véli, elhúzódó immunválaszra nem kell számítani, mivel az elölt, sokszorozódni képtelen vírus hamar kiürül a szervezetből - idézte szavait a lap.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!