Kis magyar pit bull show – Jövőre pit bull-verseny lesz Szombathelyen?

Két szombathelyi srác, Bősze Jani és Takács Bálint azon fáradozik, akik kutyáikkal sikert sikerre halmoznak.

Beszélgetőpartnereim, Jani a Voodoo névre hallgató hét és fél éves, „kék színű” (valójában szürke) amerikai staffordshire terrier; Bálint pedig a négy éves angol bull terrier, Angie büszke gazdája. Elragadtatással beszélnek kutyáikról, s rögtön a beszélgetés elején útbaigazítanak, mit is értünk valójában harcikutya alatt, és miről is szól a „pit bull-törvény”.

Elhibázott az 1996-os „pit bull-törvény”?
Magyarországon a pit bull terriert, és a fajtából keresztezett keverékeket, tehát a törvény szerint veszélyes ebeket 1996 óta tilos tenyészteni, behozni az országba, eladni, reklámozni, versenyeztetni, őrző-védő feladatokra alkalmazni, képezni. Tartani pedig csak bizonyos feltételekkel lehet. Eszerint pit bull terriert csak 18 év feletti büntetlen előéletű személy tarthat, csakis ivartalanítva, s egyedi azonosítóval ellátva, amit a jegyző évente ellenőriz. A lakás ajtajára a „veszélyes eb” feliratú táblát kell kihelyezni, a kutyát pedig csak fojtó nyakörvvel, fém szájkosárral és azonosító bilétával a nyakában szabad sétáltatni. A srácok ezt a törvényt kissé szigorúnak és dilettánsnak tartják, szerintük anno „olyan emberek hoztak döntéseket, akiknek lövésük sincs a kutyafajtákról”.

És máris sorolják az amerikai ellenpéldákat, ahol a Kennel Clubok a pit bullokat nem harci kutyaként jegyzik, hanem „totality dog”-nak, tehát mindenes kutyának tartják. Ez abból a hagyományból fakad, hogy a farmerek a korábbi századokban marhaterelésre, vadászatra alkalmaztak pit bullokat, s ez így van a mai napig is. A kutyaviadalok pedig a tenyészszemlének feleltek meg, beleillettek az akkori kultúrába, ugyanis fontos volt, hogy az a kutya szaporodjon tovább, amelyik bátrabb, erősebb, kitartóbb a marhaterelésre.

Sárga lapos pit bullok
Bálint érvelésére felvetem, hogy hazánkban azonban történtek kutyatámadások, amelyeknek pit bullok voltak a főszereplői. „Vitathatatlan, hogy történtek balesetek, nagyon súlyosak is, olyan pit bull támadások, amelyek halálesettel végződtek, de emiatt nem a fajtát, hanem a kutya tartóját kellene felelősségre vonni. Azért, mert több ezer kutya közül van néhány sárgalapos, azért nem kéne az összest elítélni.” – véli Bálint. Jani pedig ismét amerikai pozitív példákat említ, ahol rengeteg pit bullt használnak rendőrkutyának, mentőkutyának, terápiás kutyának, vagy éppen kábítószer kereső kutyának.
Statisztikák pedig azt bizonyítják, hogy a legtöbb embert a világon a németjuhászok ölik meg, a bull típusú kutyák „csak” a 4-6. helyen állnak e nem túl dicső rangsorban.

A pit bull terrierek magyarországi negatív megítélésének másik oka, hogy időnként lebukik egy-egy illegális tenyésztő. Legutóbb Salgótarjánban fogtak le egy férfit, aki vérgőzös kutyaviadalokra tenyésztett pit bullokat, és fogadásokat is kötöttek a győztesre. Erre is van amerikai ellenpélda: ugyan az északi államokban már 1878-ban betiltották a kutyaviadalokat, de a déli államokban ma is tartanak ilyet. Kidolgozott szabályrendszerrel, súlycsoportok szerint, állatorvosi felügyelettel, s így már sokkal inkábba hasonlít egy boxmeccsre.

A fiúk fájlalják, hogy média persze a negatív szenzációt előbb megtalálja, a hírekben keverednek a harci kutya és véreb kifejezések, pedig ezek nem ugyanazt jelentik. Bálint és Jani is többször hangsúlyozza, hogy nem szeretik a harci kutya megnevezést, sokkal helytállóbb bull típusú terrierekről beszélni.

A tiltott gyümölcs mindig édesebb…
S mikor kerültek Magyarországra az első bull típusú kutyák? Nagyjából a ’80-as években bűnözők hozták be nyugatról az első példányokat, aztán a rendszerváltás után terjedtek el nagyobb számban. Izomagyúak, macsók státuszszimbólumnak tartották a pit bull terriereket, és erődemonstrációra alkalmazták őket, úgy gondolták, hogy kemény embernek kemény kutya kell. Nem nevelték következetesen a kutyáikat, csak felvágtak velük, és inkább vadították őket. Persze így történtek a balestek, aztán a felelősséget meg hárították. Emiatt született meg a „pit bull-törvény” 1996-ban.

A tiltással pedig csak annyit értek el, hogy a hétköznapi ember még jobban fél ezektől a kutyáktól. A pit bullok illegális tenyésztése és importja pedig azóta is zajlik, mint a salgótarjáni példa is bizonyítja, hiszen a tiltott gyümölcs mindig édesebb.

Jó kezekben jó kutya, rossz kezekben fegyver
Pedig ahogy Jani mondja, „a pit bullok és a bull típusú terrierek nagyon is emberközpontúak”. Nevelés kérdése, hogy a kölyökkutyából milyen felnőtt válik. Véleményük szerint csak nyugodt, higgadt embernek való, és nem ajánlják gyerekeknek sem első kutyának. Következetesen kell nevelni a kölyköket, tudatosítani kell bennük, hogy ki a főnök. Például ha már a kölyökre rászólnak, hogy ne „csipkedjen senkit”, akkor azt felnőtt korában sem teszi. S ha nem jól viselkedik a kölyök, meg kell dorgálni, de esetenként az sokkal nagyon büntetés számára, ha nem figyelnek oda rá, mintha kap egy taslit. Ez is bizonyítja, mennyire emberközpontú fajta. A tulajdonosok a szocializálást manapság már kutyaiskolákban tudják folytatni, ahol kutyáik megszokják ebtársaik és az emberek társaságát is, valamint elsajátíthatják az alaputasításokat.

A közös ős megtagadása?
„A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületén belül a bull terriereknek működik egy klubja, amely öt fajtát ismer el, mégpedig a staffordshire bull terriert, az amerikai staffordshire terriert, az angol bull terriert, a boston terriert és a miniatűr bull terriert. A pit bull terrier nem is elismert fajta tehát, kérdés akkor, hogy a törvény mit tiltott be?” – értetlenkedik Jani és Bálint. Pedig a kiinduló fajta például a staffordshire terrier esetében is a pit bull terrier volt. A pit bull terrier az Amerikába átkerült korai bull és terrierek leszármazottja. Az 1900-as évek folyamán vált szét a két fajta: a show variáns lett az amerikai staffordshire terrier, és továbbra is megmaradt a harcra tenyésztett pit bull terrier. Bálint kutyáját, Angiet, az angol bull terriert „félelmetes” külseje miatt gyakran összetévesztik a pit bull terrierrel.

Mi is az a gyorsasági súlyhúzás?
S hogy miért érdekes Bálint és Jani kutyája? Azért, mert ezek a nagyszerű ebek nem kiállításokon szerepelnek, hanem komoly munkaversenyeken mérkőznek meg társaikkal. Az elnevezésükben sem kevésbé érdekes súlyhúzásban, gyorsasági súlyhúzásban, erőhúzásban vagy kötélhúzásban, súlyemelésben és magasugrásban. A legérdekesebb ezek közül talán a súlyhúzás, ami azt jelenti, hogy saját súlyuk többszörösével megrakott kiskocsit kell az ebeknek elhúzniuk egy sínpályán, amit esetenként 70 centis emelkedő nehezít meg.

Bálint kutyája, a 18 kilós Angie a bácsalmási hazai viadalon 344 kilót húzott el 27 méterre, ezzel 2. lett „erősúlyhúzásban”, kötélhúzásban pedig 3. Egy csehországi viadalon nemrég, amerikai szabályrendszerben, ahol sík terepen húzta Angie a súlyt, 1080 kilót mozdított meg 10 yardon (kb. 5 méteren), s ezzel 2. lett erőhúzásban, gyorsasági súlyhúzásban pedig 3., ahol az időeredmény számít. Jani kutyája, Voodoo szintén Csehországban az előkelő 4. helyet érte el „erősúlyhúzásban”.
A srácok jelenleg is heti több edzéssel készülnek az augusztus 20-i újabb bácsalmási megmérettetésre, ahol az első háromba várják kutyáikat a súlyhúzásban.

Jövőre súlyhúzás Szombathelyen?
A srácok lelkesedése töretlen, azt tervezik, hogy jövő tavasszal Szombathelyen is rendeznek show-t súlyhúzással és egyéb versenyszámokkal. Ehhez azonban előbb sportkört, vagy sportegyesületet szándékoznak alapítani, s néhány anyagi támogató is elkelne tervük megvalósításához. Az amerikai szabályrendszer szerint akarják megrendezni a versenyszámokat Újperintben, ahol például a tóban bonyolítanák le a távolugrást és a magasugrást. Jani és Bálint hasonló rendezvényről álmodnak, mint amilyet Csehországban láttak, ahol is egy kempingben zajlott a show 200-300 résztvevővel, kisgyermekes családokkal. Hiszen a pit bull ugyanúgy nincs betiltva Csehországban, mint az USA egyes államaiban, ahol a családok megbecsült tagja. S mint ahogy Bálint megfogalmazza ars poeticáját „ha tiszteled a kitartást, a küzdőszellemet, az erőt, a bátorságot, s ilyen szemszögből nézed a bull típusú terriereket, akkor máshogy látod a versenyek erőpróbáit is.”

Zűrzavaros elnevezések
A buldogok és a terrierek első keresztezésével a mai amerikai staffordshire terriernek rengeteg elnevezése ismert. Az első angliai házasítással egyidejűleg amerikai fejlődése során a következő elnevezésekkel illették: „fele-fele”, „bull és terrier”, „pit bull”, „pit bull terrier”, „csíkos bulldog”, „pit dog”, bulldog”, „yankee terrier”, „amerikai bull terrier”, „amerikai (pit) bull terrier” és „staffordshire terrier”.

A „pit bull” név korábban az amerikai (pit) bull terrier rövidített változata volt. Manapság a „pit bull” elnevezést igen gyakran tévesen használják szinte minden rövid szőrű kutya általános megjelölésére. Például vizslákat, boxereket, rövid szőrű angol vizslákat, masztiffokat neveztek időnként tévesen (vagy éppen szándékosan) „pit bull”-nak. A „yankee terrier” elnevezést 1936-tól a staffordshire terrier váltotta fel, ekkor jegyezte be az American Kennel Club (AKC) ezt a nevet. (Forrás: Jacqueline Fraser: Az amerikai staffordshire terrier.)

Fajtatörténet

A buldog
Az ókorban kevés feljegyzés készült kutyákról, tenyésztési papírok sem léteztek. A fennmaradt adatokból annyi valószínű, hogy a Kr. előtti VI. században föníciai kereskedők vitték Angliába a görögök molosszusait, ezek voltak az első masztiffok ősei. A britek ezekkel a hatalmas harci kutyáikkal vonultak a római hódítok ellen, akik a római cirkuszokba küldtek jó néhányat belőlük, s onnan terjedtek el Európa más részeire. Római szerzők kiemelik a fajta harciasságát és bátorságát, amivel egy bika fejét is képesek voltak földre szorítani. Egy 1632-es forrás arról tudósít, hogy a masztiffra hasonlító alaunt segít a mészárosnak beterelni a vad ökröket a vágóhídra, és ott tartja őket.

Régebben egyébként nem a mai gyakorlat szerint történt a kutyák besorolása, hanem aszerint, hogy milyen munkát végeztek. A masztiff megjelölést alkalmazták minden magas, erős csontozatú, masszív felépítésű kutyára. Egy 1799-es leírásban például együtt szerepel az agár, az alaunt, a buldog és a masztiff, mint disznóskutya. Páratlanul bátrak voltak, főleg a buldogok, amelyek szembeszálltak egyedül is akár medvével, tigrissel vagy oroszlánnal. A régi írásokban feltűnik a „bandog” megnevezés, amellyel a láncon tartott, nagy termetű őrkutyákat illették. Ehhez hasonlóan a „bulldog” angol elnevezés onnan ered, hogy a kutya fő funkciója a bika (bull) megtámadása volt.
A 19. század elején a buldog nagyon gyors típusváltáson ment keresztül. Mivel kiállításokra is elkezdték tenyészteni, egyes szerzők az írták, hogy „az állat igencsak degenerálódott”.

A terrierek
Az első terriereket még kopónak tekintették, ezért nehéz megállapítani, hogy pontosan melyik időből is származnak. 1570-ben Erzsébet királynő háziorvosa latin nyelvű, kutyákról szóló könyvében a kopók csoportjába három fajtát sorolt be: a terriert, a vérebet és nyulászkopót. A terrierek kitűnő vadászkutyák voltak, földbe ásták magukat, úgy ejtették el a rókát, vagy a borzot. Zsákmányukat vagy széttépték, vagy a csapdába kergették. A terrier elnevezés is arra utal, hogy a 19. századig a „fajta” megjelölés inkább a kutya hasznosságára, semmint származására utalt. A terrier onnan kapta nevét, hogy a vadat üldözte, kiásta a kotorékból.

A bull és terrier
A 19. század elején alakult ki az igény a kutyaharcoltatók körében olyan kutya kitenyésztésére, amely magában egyesíti a terrier fürgeségét, „gameness”-ét, azaz az önmagáért való harc szeretetét a buldog erejével, bátorságával és küzdőszellemével. Így keresztezték a terriert és a buldogot, amelynek megalkuvást nem tűrő kitartása lett legnagyobb erénye.

Az angol bányavidékek szegény munkásainak szinte egyetlen szórakozását jelentették a bull terrierek viadala, ahol fogadásokat is kötöttek a győztesre. De összeeresztették a kutyákat bikákkal, medvékkel, oroszlánokkal is. (Forrás: Jacqueline Fraser: Az amerikai staffordshire terrier.)

Olvasnivaló a témához és képek:
Kocsis Miklós
: Bulldog enciklopédia
Jacqueline Fraser: Az amerikai staffordshire terrier
www.staffordshireterrier.fw.hu

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Könnyű