Kérdéseinkre a választ Kőfalvi Olívia fodrász adta meg. (Köszönet érte!)
Sokan kínlódnak azzal, hogy a hajuk nehezen kezelhető, vagy nem úgy áll, ahogy ők azt megálmodták. Ilyenkor irány a fodrász?
Ez is egy jó megoldás lehet, de általában sokkal egyszerűbben is orvosolható a probléma. Valószínűbb, hogy csak sampont, vagy balzsamot kell váltani. Azt mindenki tudja, hogy adott hajra megfelelő tisztító folyadékot kell használni: vannak különböző korpásodás elleni, zsírosodást gátló, vagy normál termékek. Csakhogy ez önmagában kevés. A haj és a fejbőr ugyanis két különböző dolog, külön kell őket vizsgálnunk. Van például zsíros fejbőr - száraz haj - egyenes szálú - festett kombináció, de ezen belül is meg kell nézni a haj egészségi állapotát, hosszát, stb.
Ez pedig azt jelenti, hogy mindenkinek egyénileg kell megtalálni a megfelelő sampont, balzsamot. Ha a frizura szétesik, olyan lágy és puha a haj, ebben szinte mindig a sampon, illetve a balzsam a hibás.
A választás azért nem könnyű. Alapvetően a legtöbbet reklámozott terméket dobjuk bele a kosarunkba, hiszen az a legjobb
Persze, ha az adott cégnek akarunk profitot termelni
Általában a legtöbbet reklámozott márkák vegyi anyagait tűrik legnehezebben a hajszálak. Azt javaslom, hogy a kedves Olvasó menjen be szépen egy gyógynövényboltba, és ott válasszon sampont, balzsamot.
Legjobb zsíros hajúaknak elsősorban a jól bevált bojtorján, a Bánfi hajápoló szerek. Ezeknek már finom illatuk van, bátran megvehetjük. De ott van a ként tartalmazó sampon: a fejbőrnek jó, de a hajszálakat borzasztóan kiszárítja.
Csalán sampon?
Vigyázni kell ezzel is, mert aztán nem fogjuk tudni, mitől szárad ki a hajunk. Jó gyógynövény ez, de csak a megfelelő fejbőrre, hajtípusra.
És ha valaki tiszta vízzel mosna hajat? Abban nincsen semmi káros
Így igaz, csak nem is tisztítja le a hajról a rárakódott szennyeződést. Kezet is moshatunk tiszta vízzel, de az attól még nem biztos, hogy tiszta lesz
Vagyis a reklámokban látottak közül egyik sem jó?
Meg kell figyelni, hogy a fodrászunk mit használ, nála milyen cég termékei kerülnek a fejünkre. El kell lesni tőle! Például a Wella, Schwartzkopf, Alpha Park, Loreal, vagy a Schauma nem adja a nevét olyan termékhez, ami nincs többszörösen bevizsgálva, tesztelve. Nekem a legutóbbi a kedvencem. Ennél nagyot nem lehet tévedni.
Muszáj balzsamozni? Nem elég megtisztítani?
Vegykezelt hajnál használni kell balzsamot. Feltétlenül. Sokan ápolják okosan a bőrüket: tisztítás után jön a megfelelő hidratálás. Ugyanígy kellene vigyázni a hajra is, de gyakran elhanyagolják. Pedig a vegyszerekkel valamit elvontunk a hajtól ezt valahogy vissza kell neki adni.
A festék például fellazítja a szál szerkezetét, hogy bejusson a mélyére az anyag. Ettől dúsabbnak tűnik a tunningolt haj, de ápolás nélkül hosszútávon tönkre is megy. A melír erősebb anyag, leszívja a színt a hajról, jobban kell rá vigyázni a beavatkozást követően.
Melyek a legdurvább, legsúlyosabb roncsolások? A dauer
?
Én ezt a módszert már tizenvalahány éve nem használom, annyira drasztikusnak tartom. Van a Wellának olyan folyadékja, ami ugyanúgy dúsító, volumennövelő, de nem annyira bántja a szálszerkezetet. Egyébként egyenesből göndört jóval könnyebb csinálni, mint fordítva. A göndör hajúakat mindig lebeszélem a kiegyenesítésről, mert az túlságosan igénybe veszi a kezelt hajszálat, és amíg le nem nő, úgy marad.
De van egy olyan hiba is, amit otthon sokan elkövetnek. Ez pedig a mindennapi hajmosás. Ez nem szükséges, gyakran egyedül az illető képzeli, hogy ennyire zsíros a haja. Nagyon kiszárítja a fejbőrt a túl gyakori mosás.
Gyerekeknél azért nem lehet gond
Dehogynem, sőt! Néha már a fésülésnél meg tudom mondani, milyen sampont használ a gyerkőc, akinek bizony a haja sehogy sem áll be úgy, hogy az hordható legyen. Egyébként az ő hajuk még 3 hétig is bírná mosás nélkül. A komoly gondok ugyanis a hormontermeléssel kezdődnek.
Idősebbeknél pedig jön ugye a kopaszodás. És nincs mit tenni.
Nem biztos. A férfi először is nézzen körül az ősei körében, nagyszülőknél, régebbi fotókon: nagyjából arra számíthat genetikailag, amit ott lát. De a hajhullásnak mindig oka van. Ezért kell a fodrásznak egy kicsit orvosnak is lennie. Nőknél a hormonális változásoknak döbbenetes hatása lehet: például szülés után a göndör haj kiegyenesedhet, és 3-4 évig is eltarthat, mire újra normalizálódik. Volt több olyan páciensem, akinek foltokban hullott a haja, mindegyiküknél a szervezetükben lévő gyulladás okozta ezt. Mandula, fog, nőgyógyászati probléma, stb. Ezek majd minden esetben visszafordíthatók belső, illetve külső kezeléssel. De ehhez már szakember kell.