„Fekete fehér
A szemebe nézz
Akkor ítélj ha megismertél
Mert nekem is úgy fáj
A szívembe váj
Ha rám nézel
De engem nem látsz
Bizalmaddal ajándékozzál”
Ezekkel a sorokkal kezdődik Oláh Gergő Fekete fehér című dala, amelyet gitárkísérettel adott elő a szombathelyi Oladi Technikum színpadán Hárai László. Talán ez a néhány sor foglalja össze a legjobban a Roma „Ki, mit tud?” célját, amelyen hátrányos helyzetű, cigány származású fiatalok léptek fel szerdán.
A programot nyolcadik alkalommal szervezte meg a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Területi Kisebbségi Kapcsolattartási Munkacsoportja a Fáklyavivők Egyesület támogatásával. A zsűrielnök szerepét a Megasztár első szériájának második helyezettje, Oláh Ibolya vállalta el, akitől még a kezdés előtti utolsó percekben megtudtuk, hogy a ‘90-es években gyerekként ő is járt hasonló vetélkedőn Nyíregyházán, énekelt is, de másra nem nagyon emlékszik, mert annyira izgult.
Az izgatottság látszott a szombathelyi fellépőkön is, pedig a zsűri elnöke előre megígérte, nem lesz szigorú.
„Ritkán szoktam zsűrizni, mert nagyon nehéz műfaj. Nagyon oda kell figyelni, hogy az ember építő kritikát mondjon, finoman fogalmazzon, de őszinte is legyen, mert senkit nem szabad álomba ringatni és a kedvét sem lehet elvenni” – osztotta meg velünk Ibolya, aki azért vállalta el most mégis ezt a feladatot, mert úgy gondolja, minden ilyen alkalom lehetőséget ad arra, hogy feltűnjön egy istenadta tehetség, akinek a kezét nem szabad elengedni. Az énekesnő maga is nevelőotthonban nőtt fel, szívügye a roma fiatalok segítése, ezért is hozták létre a Tűzcsiholó Egyesületet.
Annak ellenére, hogy a rendőrség szervezte a programot, egyetlen egyenruhást sem láttunk, civilben voltak jelen a rendőrök, hogy ne feszélyezzék, ne ijesszék meg a gyerekeket. Nyolc évvel ezelőtt azért is hívták életre ezt a vetélkedőt, hogy segítsék lebontani azokat az előítéleteket, amelyek rendőröknél és romáknál is elfordulhatnak a másikkal szemben. És amíg a gyerekek felkészülnek a versenyre, addig is hasznosan töltik el a szabadidejüket, a részvétel, az itt szerzett élmények pedig inspirálhatják őket.
A rendezvényre rekordszámú, 48 fellépő regisztrált, 39 produkciót láthatott a közönség. Tanárok, családtagok, barátok kísérték el a szereplőket. A többség nagyon komolyan vette a felkészülést. Ének-zene, vers-próza, tánc kategóriákban indulhattak. A legtöbben az éneklést választották.
A műsorvezetőtől néhány információt is hallhattunk a gyerekekről, így voltak olyan előadások, amelyek a megismert sorsokkal még mélyebb értelmet nyertek.
Rákos-Strecz Angelika ötnapos korában került nevelőszülőkhöz, akik később örökbefogadták. Angi az Elmegyek, elmegyek című népdalt énekelte, ami így folytatódik: nem leszek senkinek a terhére…
„Amikor Angi először kezdett kérdezgetni, hogy miért van két anyukája, miért velünk él, ő a pocakomban volt-e, akkor azt válaszoltam neki, hogy ő a szívemben született, és ez igaz is, az én a várandósságom a szívemben volt. Újszülött kora óta velünk él, természetes volt, hogy a mi gyerekünk, örökbefogadtuk, amikor erre lehetőség nyílt” – ezt már a szünetben tudtuk meg Rákos-Stercz Mónikától, Angi anyukájától. A család, amikor felfedezte, hogy Anginak van tehetsége a zenéhez, szép a hangja, rögtön támogatták ebben.
Nemcsak megható, de nagyon szórakoztató előadásokat is láttunk. Lakatos Laura Nórán és Balogh Amirán, a vasvári zeneiskola tanulóin látszott, hogy óvodás koruk óta sokat szerepelnek, megvannak az erős zenei alapjaik. Külön-külön és együtt is énekeltek. Közösen a Nemazalány és Sofi: Üres szívek című dalával léptek fel, a raprészekkel is ügyesen megküzdöttek és jó kis hangulatot teremtettek.
Jó volt látni, hogy Amira és Laura egészséges önbizalommal, magabiztosan állt a színpadon. Külön dicséret jár Szabó Zoltánnak, a zeneiskola igazgatójának, hogy a lányok popzenei választását is támogatta. A közönség a dal közepétől végigtapsolta az előadást.
„Igen, ismerem Oláh Ibolyát, nagy énekes, mert már láttam a Youtube-on” – ezt már Szomora Amanda mondta nekünk a szünetben, aki Kőszegről jött és saját bevallása szerint egyáltalán nem izgult, mivel ő már kinőtte ezt, hiszen rutint szerzett az elmúlt években. Énekes szeretne lenni, mint Oláh Ibolya. Amanda egy Margaret Island dalt hozott az Oladi Technikum színpadára.
Nemcsak a kezdés volt erős, az estébe nyúló rendezvény végéig kitartottak az ütős produkciók, nem túlzás azt írni, voltak olyan előadók, akik a már emlegetett Megasztárban is megállták volna a helyüket. Még a megedzett rendőrszívek is elérzékenyültek.
Tehát Oláh Ibolyának igaza lett, Szombathelyen is előbújt nem is egy, hanem több istenadta tehetség, akiknek a kezét nem szabad elengedni.
Az eredeti terv szerint a legjobbaknak járt volna pénzjutalom, azonban végül minden fellépőnek jutott, mivel egy korábban nevelőotthonban élő, mára már jómódú vállalkozó a közönség soraiból felajánlotta anyagi segítségét. Ezen kívül a résztvevők ajándékutalványt és emléklapot is kaptak.
A zsűriben ott volt még Oláh Ibolya mellett Pilisi Gábor r. dandártábornok, rendőrségi főtanácsos, a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Tóth László Zsolt r. alezredes, Molnár Nóri, a Galaxy Akrobatikus Rock and Roll Klub vezetője, Ferkovics József képzőművész, festőművész, grafikus, Kelemen Krisztián önkormányzati képviselő, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke, valamint Bazsó Ernő r. alezredes.