Míg kint a parkfenntartók rendezgetik a növényeket, addig bent épp a földszinti stúdiót takarítják, a közelgő próbára portalanítják. Egy néni kezében egy óriási partvissal dolgozik. A műszak meg is jegyzi: a stúdiótechnika már 21. századi, a takarítás viszont maradt a 19-ikben.
A Weöres Sándor Színházban a jelentősebb átalakításoknak vége, a hétezer négyzetméteres színházépület általános portalanításra, az utolsó simításokra, és berendezése javára vár. Utoljára még sisakban néztünk itt széjjel. Nyomokban persze most is ráismerünk az egykor volt honvédségi intézményre, de a különbség közel egy milliárdban (990 millióban) mérhető. Főként az aula hordozza a volt Hemo főbb stílusjegyeit, de az első benyomásunk tényleg ez: végre Szombathelynek normális, európai színháza van!
Eztán két ruhatár is szolgál – ez is jó!
Régi a lépcső, és az előtéri burkolat - mementóként, a csupasz falakon túl az egykori aulából ennyi maradt (persze felújítva). Az új így sem teljesen új. A színház megörökölte a Hemo struktúráját - külsejében kubusokból építkező, modern, letisztult formavilágot tükröz.
Az egykor volt kultúr-kaszárnya hetvenöt százaléka maradt, de emellett új részek is épültek: egy nagyobb stúdió, számtalan öltöző, sminkszoba, kiszolgáló-helyiségek, díszlet- és jelmezraktárak. Az átépítés az Unico Kft tervei alapján zajlott. A ZÁÉV ZRT tavaly tavasszal kezdte a munkát, az elmúlt egy évben összesen közel 130 ember dolgozott rajta…
Belsőépítészeti megoldásokban a Bonyhádi Károly által tervezett színházi logó, és az általa sugallt hangulat dominál, a vörössel, hozzá földszíneket választottak, a sötétbarnától a homokszínű szürkéig. (Magát a belsőépítészeti terveket Meláth Szilvia Modern és letisztult - Virtuális séta a szombathelyi színházban 2010. June 27. 09:03 készítette.) A logó stílusa az épület belső tereinek (állítólag bútorainak is – de ezt majd csak pár nap múlva hozzák) színvilágában és stílusában, sőt a kiírásokban is visszaköszön. (Kedvencünk a mozgássérült wc felirata, a kocsi kerekében is benne van a színház szimbóluma…)
Szabó Győző is befut
Délelőtt tíz óra van – a fenti traktusokban is nagy a nyüzsgés, a műszak és a ZÁÉV munkatársai egymás mellett szerelnek. Közben a legfelső szinten, a tetőn az újdonsült társalgóban gyülekeznek az Ember tragédiájának hősei. A berendezés itt is nyomokban észlelhető, a büfé is alapszinten üzemel.
Egy körasztalnál gyülekeznek a színészek. Még álmosan, műanyag pohárból kortyolgatják kávéjukat. Szabó Győző is befut, fél óra és a nagyszínpadon már Ádámot próbál.
Napok óta itt már mindenki azon fáradozik – gőzerővel - hogy a jövő pénteki premierre tökéletesen összeálljon a gépezet.
Ma próbálnak először nagyszínpadon
Összefutunk a büfében Jordán Tamással is, aki elmeséli, mennyire örül, hogy végre visszaköltözhettek: „Halálosan boldog most mindenki, én magam sem emlékszem rá, voltam-e már ennyire boldog…” Január elsején költöztek ki az MMIK-ból, pár napba beletelt míg mindent áthoztak. Ma lesz az első olyan nap, amikor nagyszínpadion is próbálhatnak. „Most a napi 24 órát is kevésnek érezzük, de pár napon belül már az egész darabot egyben próbáljuk.”
A nézőtérre belépve ér a legnagyobb meglepetés, itt valóban tapintható a változás: hangulatos lett, a színekben itt is a meleg vörös dominál. A széksorok mellett bordó padlószőnyeg fut. Oldalt az akusztikai burkolaton is a mély bordó és a földszínek térnek vissza. A nézőtéri székek szintén bordók. Kipróbálunk egyet, középtájban, kényelmesnek tűnik, de a puding próbája az evés, nem a pár perces kóstolgatás. Bent a nézőtér aljzatát megmagasították, így a sorok szintje között a korábbi tíz centis eltérés kétszerese lett.
Lent a színpadon az óriáskivetítőn az egyiptomi szín egy jelenetének kimerevített képe. Előtte puffokon civilben gyülekeznek a színészek.
Természetesen változott a technika is, és az új épületszárny felépítésével két oldalról is megközelíthetővé vált a színpad. Az új nagyterem felső szintjére egy kicsinyke páholyt is építettek – innen is muszáj lesz kinéznünk.
Bekukkantunk a fenti kisterembe (amelyet Márkus Emíliáról neveztek el). A magasban, körben egy erkély is fut, a tervek szerint egyes előadásokat innen is lehet majd nézni, de a színészek is játszhatnak itt fent. Ez a terem amúgy is kísérleti előadások helyszíne lesz, mobil térrendezéssel, technikával és ülőhelyekkel.
Az emeleti irodákban már dolgoznak, egyedül Jordán Tamás – vörös szőnyeges, panorámás - dolgozószobája üres még, a bútorokra várnak.
Legutoljára az eljövendő étterembe nézünk be
Épp festik a falakat. Újdonsült bérlőit (Csonka Tamást és Beke Ramónt) arról kérdeztük Olasz darabhoz olasz ételek - megvan a nyertes színházi vendéglátó 2011. January 12. 16:38 , mikor nyitnak. Elmesélik, igazi kuriózum, ugyanakkor különleges lehetőség, hogy az országban ez lesz az első olyan étterem, amely színházban működik. Egyik fő profiljuk a menüs étkeztetés lesz a déli órákban.
Nem csupán a színház dolgozóira számítanak délidőben, hanem szeretnének nyitni a város felé is. A terveik szerint a menüben egy leves, két főtétel szerepel majd, mérsékelt árakon. Természetesen a rendezvények előtt és után is be lehet majd térni meleg ételre, hétköznap is, ha előadás van, tizenegyig-éjfélig is nyitva lesznek. Kisebb étlapot terveznek, 4-5 féle meleg étellel, szezonális kínálattal, amelyeket esetleg az aktuálisan futó darabhoz is igazítanak. Nyáron terasz is lesz, ahol akár lakodalmat is lehet tartani, ha a színházban épp semmi sem fut.
És a lényeg…Premierek és avatások
Az első premier 2011. január 21-én lesz: Az ember tragédiájával avatják fel a szombathelyi színházat, Jordán Tamás rendezésében, Szabó Győző és Csonka Szilvia főszereplésével. Kapkodni már felesleges, az összes jegy elkelt az előadásra.
A színház másnap ünnepi keretek között, szalagátvágás kíséretében –miniszterekkel, államtitkárokkal, és a megyeszékhely vezetőivel - hivatalosan is kitárja kapuit. A hivatalos díszünnepség után a Weöres Sándor Színház társulata a tervek szerint egy lazább örömünnepet is tart a színházi szakmával és a közönséggel közösen. A csapat budapesti barátokat hívott, akikkel együtt gálaműsort adnak január 24.-én este 20. órakor. A Bokrétaünnep listája felettébb ígéretes: a műsort Stohl András vezeti. A társulat tagjai mellett színpadra lép Bálint András, Benkő László, Blaskó Péter, Csankó Tamás, Csankó Zoltán, Darvas Ferenc, Haumann Péter, Horváth Charlie, Huzella Péter, Illés Béla, a Kaláka, Kern András, Lázár Kati, Mácsai Pál, Pogány Judit, Rátóti Zoltán, Shell Judit, Schmied Zoltán, Sebő Ferenc, Törőcsik Mari, Udvaros Dorottya és Verebes István.