Nagy Róbertről, aki a Szombathelyi Művészeti Szakgimnáziumban és a Soproni Egyetem Simonyi Károly Karán is tanít, tavaly már
írtunk.
Vár a végtelen relax! Kezdje az új évet a szombathelyi művészeti gimi tanárainak videójával
2019.
January
01.
08:30
Akkor egy szellemes fél órás videójába botlottunk bele a YouTube-on, most viszont egy sokkal komolyabb tartalomról lesz szó.
Nagy Róbert a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Reneszánsz most című online konferenciáján tartott előadást, és azt boncolgatja, hogy a reneszánszt közvetlenül megelőző pestisjárványhoz hasonlóan a koronavírus is elő fog-e idézni olyan kulturális változásokat, amilyenekről a reneszánsz szólt.
Előadásában nagy hangsúlyt fektet rá, hogy ismertesse a modern kultúra – azon belül is különösen a fogyasztói kultúra – zsákutcáit, a túlfogyasztás okozta természeti, gazdasági és szociális károkat, valamint az ezek elleni fellépés lehetőségeit.
"Ki kell lépnünk az emberszabású gondolkodás ketrecéből! Fel kell hagynunk azzal, hogy a férfi arrogancia által a világ teremtőinek és a hierarchia csúcsának érezzük magunkat! Természet felett állóknak, akik azért kaptuk ezt a Földet, hogy birtokunkba hajtsuk, átalakítsuk és műveljük – a saját élvezeti forrásainknak tekintsük" – foglalja össze Nagy Róbert a poszthumanizmus, mint modern filozófiai irányzat alapfelvetéseit. S mindezt azért, mert szerinte ennek a gondolkodásmódnak az egyre nagyobb népszerűsége jelezhet egy reneszánszhoz hasonló megújulást a 21. században.
Nagy Róbert szerint a pandémiának hosszú távon olyan hatásai lehetnek az emberiségre nézve, mint a túlfogyasztás pusztító köréből kiszakadás, a természethez való visszatalálás, vagy egy összetartóbb, nyitottabb és felvilágosultabb társadalom kialakulása.
De mindez csupán egy érdekes és informatív előadás barbár zanzásítása volt. Akit érdekel, mit gondol a pandémia kulturális hatásairól Nagy Róbert képzőművész, nézze meg a videót!