Először is: már most írjuk fel a noteszbe, okostelefon-alkalmazásba, hűtő ajtajára, csöcsös kártyanaptárba, hogy idén október 27-én vasárnap kell visszaállítani az órákat, hajnali 3-ról 2-re. Azért szólunk, mert egy friss kutatás szerint ez a többségünknek rendre kellemetlenséget okoz: az 1 millióan az óraátállítás ellen csoport megbízásából készített online mérés szerint a magyarok 85 százaléka meg is szüntetné a félévente esedékes hacacárét.
Mi okoz gondot egy óramutató megcsavarásában?
Hát biztosan nem magának az óramutatónak a megcsavarása, vagy az idő átpötyögése a digitális készüléken - főleg, hogy utóbbiak ráadásul gyakran már maguktól képesek erre, észrevétlenül. De pont ez a baj, hogy nem feltétlenül vesszük észre a váltást: a kutatásban részt vevők közül minden tizedik emberrel megesett már, hogy elkésett vagy éppen túl korán érkezett a váltás miatt. 35 százalék pedig azt közölte, hogy ilyenkor napokig nem tudja tisztességesen kialudni magát. És nem csak a bioritmust borogatja, de a hangulatunkra sincs jó hatással, ha már délután négy-öt körül sötétség borul a városra.
Sőt: az eredmények alapján a lakosság 5 százalékának nem csak apróbb kellemetlenségeket okoz az óraátállítás, hanem egészségügyi problémái is vannak ilyenkor. Nem véletlen, hogy nagy népszerűségnek örvend a fentebb linkelt oldal, ahol mindenki igent mondhat az óraátállítás eltörlésére.
Mondhatnánk persze, hogy csak azért a nagy népszerűség, mert a hazai panaszkultúra ahova csak tudja, beteszi a lábát, szétereszti a csápjait, a magyar ember pedig örömmel zúgolódik. Ez sajnos alapvetően így is van, de ettől még a fenti petícióféleségnek kivételesen tényleg van alapja: a nyári időszámítás ötlete először az Egyesült Államokban merült fel az első világháború idején, abból a megfontolásból, hogy így jelentős villamosenergiát lehet megspórolni - mára azonban ennek előnyei elfogytak, nem fogyasztunk kevesebb áramot csak azért, mert áttekerjük a nagymutatót. Cserébe viszont jó sokan jó rosszul érezzük magunkat tőle.
És ön merre hajlik a kérdésben? Szavazzon!
Az „1 millióan az óraátállítás ellen” csoport megbízásából készített felmérés 2013. október 14. és 16. között, online megkérdezéssel zajlott. A nem reprezentatív eredmények 6170 résztvevő válaszait tükrözik.