Amit a nyílt napokon nem hallhatsz - Tanácsok jövőbeli egyetemistáknak

Fiatal Vas megyei szerzőnk egyetemista Budapesten. Most megosztja az első egy év tapasztalatait, amelyek kincset érhetnek azoknak, akik még a nagy váltás előtt állnak.

Bárhol is kezdjük felsőfokú tanulmányainkat, arra számítsunk, hogy az nagy változást fog hozni az életünkbe.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Ha részt veszünk egy nyílt napon, elmegyünk egy oktatási kiállításra, leginkább az intézménybe való bekerülésről kapunk információkat, megtámogatva nem kevés reklámmal.

Persze, ezek a tudnivalók is hasznosak lehetnek, de hidd el, hogy az oktatás különbözősége és a környezetváltozás sokkal nagyobb kihívást jelent!

Mindennapok

A személytelen alapképzés mellett igazán nagy váltást jelent, ha egy számodra új településen kezded el a felsőfokú tanulmányaidat.

A megszokott szociális háló megszűnése miatt érzett szorongás természetes, az eltérő környezet befogadása azonban csak idő kérdése, de mértéke nem általánosítható. Néhány alapvetés azonban segíthet ennek tudatos kezelésében, akár kollégistaként, ingázóként vagy albérletben lakóként kezdi meg valaki a hallgatói életszakaszt.

Mindennapos rutin szoros kialakítása. Egyfajta vázlatként szervezd meg egyetemi beosztásodat, elintéznivalóidat és extra tevékenységeidet, különösen, ha nem karnyújtásnyira élsz a központtól. Ugyanakkor ne félj rugalmasnak és spontánnak lenni, különösen az első félévben!

Navigációs alkalmazások. A Google Maps a legjobb barátod a tömegközlekedésben, az időd és a társaság szervezésben. Új törzshelyeidet vagy barátaid lakóhelyeit érdemes lementeni vagy kedvencnek jelölni, így még gördülékenyebb lehet az útvonaltervezés.

Barátkozz meg önmagad társaságával! Akármennyire is extrovertáltnak vallod magad, az első időszak mentálisan és érzelmileg is kimerítő lehet. Elkerülhetetlen, hogy lesznek olyan helyzetek, melyekben egyedül találod magad, ahova nem kísér el társaság. Lassan nagyobb szerepet kell vállalnod a személyiséged kiépítésében.

Adj időt magadnak, hogy megismerd új lakókörnyezetedet! Próbálj ki kávézókat, bárokat, nézz be szimpatikus üzletekbe, könyvtárakba, vagy tegyél felfedező sétákat a városrészeden! Az otthonosság kialakítása emelni fogja a komfortérzeted.

Házimunka. Szánj elkülönített időt az önfenntartáshoz szükséges teendőkre! Érdemes heti beosztásban előre tervezni, a beszerzéseket a kollégiumba, lakásba való visszatéréssel párosítani, és a kezdetekben - ha rendelkezésedre áll - szülői segítséggel is kalkulálni.

Minőségi, egyéni feltöltődés. Mivel a legtöbb egyetemi tananyag és feladat online formában érhető el, sok időt fogsz tölteni a számítógéped előtt. Keress egy offline kikapcsolódási lehetőséget, amivel kiélheted a kreativitásodat, levezetheted a feszültséget.

Határidő-rendszerezők használata. Érdemes belekezdeni egy papíralapú vagy online tervezőbe, hogy nyomon követhesd jövőbeli feladataidat, a beadandókat. Így látni fogod, hogyan tervezd meg optimálisan a szabadidődet. Használatuk kezdetben szigorú fegyelmet igényel, de hosszútávon rengeteg stresszt és szorongást fog megspórolni. Nyugodtan próbálj ki több verziót, listázz, és használd azt, ami a legjobban illik a személyiségedhez.

Az egyetem

A nyílt napokon és az oktatási fórumokon, ismerősöktől, barátoktól szerzett információk nyomán már egy előre elképzelt kép birtokában lépünk be szeptemberben campusunk területére.

Ezt a nyár folyamán a hallgatói chatek, Facebook-csoportok, gólyatáborok tovább formálják a várható hallgatói életről szóló hírekkel, de a tényleges oktatásról meglepően kevés szó esik.

Természetes, hogy eltérő ambíciókkal és motivációval rendelkező emberek felvételiznek, és a pontalapú szelekció nem tükrözi jól a valóságot, gyakran hamis képet fest a hallgatói csoportokról.

Elképzelhető, hogy egy osztálytársadnak fontosabb a vidéki nyugalom, esetleg művészi képességeinek kiélése, mások a hitvallásuk alapján választanak intézményt. Fontos szem előtt tartani az eltérő prioritásokat, amik keresztül-kasul mozoghatnak a komoly tanulmányi szándék és az aktív hallgatói élet iránti vágy spektrumán.

Tanegységlisták, hivatalos űrlapok, elérhetőségek. Ezek mind megtalálhatók az egyetemek vagy intézetek honlapján, igaz, néha mélyre kell merülni értük. A tanegységlista “nem-hivatalos” útmutatód az adott félévre előírt tárgyak, jövőbeli specializációk útvesztőjében. Már most érdemes böngészni őket, hiszen részletesebb képet adnak a szak fókuszairól, tényleges területeiről, mint a szórólapok.

Tárgyfelvétel. A hírhedt Neptunnal való élesben történő megismerkedés előtt érdemes oktatóvideókat nézni a funkcióiról, az ügyintézésről, így nem váratlanul csöppensz bele a kezelésébe.

Eltérő oktatási kultúra. A középiskolákban megszokott, személyes jellegű oktatás teljesen megváltozik. Akiknek eddig megbizható támaszt jelentett tanáraik közelsége, azok bizonytalanabbnak érezhetik teljesítményüket, mivel a legtöbb óraadó egy-egy kurzusra, előadásra látja csak az évfolyamot. Ez nagy létszámú szakoknál még gyakrabban merül fel. Ugyanakkor ne higgyjünk a „kutyát sem érdekelsz”-mítoszban: a tanárok általában nyitott szemmel járnak, és tapasztalataink alapján figyelnek az érdeklődésedre, tehetségedre és a szorgalmadra.

Ne félj kérdezni! A tanáraidtól se. Bár a legtöbb témában könnyen szerezhetsz társaidtól információt, formálisabb ügyekben, helyzetekben, ahol szükséged van az objektivitásra, vagy nem vagy valamiben biztos, praktikusabb és gyorsabb a releváns oktatókat, hivatalt keresned.

Nincs olyan, hogy stréber. Ha valami érdekel, ne tartsd magadba, és ne szégyelld! Az oktatók általában szívesen segítenek, ajánlanak dolgokat, ha látják rajtad az igyekezetet, és értékelik, hogy a kötelezőn kívül is teszel energiát a tárgyaikba. A kevés személyes kontaktus egyik előnye, hogy az őszinte érdeklődést nagy lelkesedéssel fogadják, és hatékonyan irányítanak új kapcsolatokhoz vagy a mező aktív képviselőjéhez.

Figyelj a határidőkre, a jó időbeosztásra! Az első félév remek alkalom arra, hogy kitapasztald és kialakítsd a munkatempód, a prioritásokat. Az első vizsgaidőszakot inkább elemző hozzáállással közelítsd! A feladott tananyagban szelektálhatsz a céljaidhoz, ambícióidhoz illően, de kijelölésük általában nem véletlen. Bármennyire is vonzó, a ChatGPT közel sem fogja ugyanazt összeszedni, amit az oktató jó esetben leadott, ugyanakkor fogalmak meghatározásához, nehezebb anyag megértéséhez jól használható.

Ne félj váltani! Ne félj attól, ha esetleg elszámoltad magadat, és a jövőben mégsem érzed hozzád illőnek a szakod. Talán nem annyira köztudott, de rengetegen vesznek ki úgynevezett gap yeart, halasztanak egy évet közvetlenül középiskola vagy hetekkel az egyetem elkezdése után, esetleg váltanak szakot intézményen belül, kívül, köztük olyanok, akik korábban ezt nem gondolták volna önmagukról.

YocoJoin
EN Co funded
This item is produced by a youth community journalist, supported by the YoCoJoin partnership. YoCoJoin received EU funding from Creative Europe.
Ha többet szeretne megtudni a YoCoJoin kezdeményezésről, látogasson el a LinkedIn oldalunkra.
adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

YoCoJoin