Amin biztos sokan gondolkodnak – Hogyan lehet rácsatlakozni a távfűtésre?

Megkérdeztük a Szomtávot. Találtunk egy térképet is.

A kormány évekig tartó propagandával meggyőzte a lakosságot arról, hogy felesleges a takarékoskodás és a fűtési rendszerek korszerűsítése, a nyomott árú gáz és áram a világ végéig kitart, akiben pedig kérdőjelek fogalmazódnak meg, az a nemzet ellensége.

Aztán jött július 13., amikor is bejelentették Energia-veszélyhelyzetet hirdet a kormány: nem mindenkire vonatkozik majd a rezsicsökkentés 2022. July 13. 15:52 , hogy változott a helyzet, a csökkentett árt csak az átlagfogyasztásig jár, aki e felett van, az az áramdíjnak a duplájával, a gázdíjnak a hétszeresével kell számolnia.

Főleg a gázár érte sokkolóan a magyar társadalmat: sok háztartásban a téli hónapokban a fizetések egyszerűen nem érik majd át a számlákat.

Hogy hogyan is lesz mindez, az majd kiderül, ráadásul számtalan más bizonytalanság is körül lengi az energiaellátást, egyelőre az látszik – valamennyire - biztosnak, hogy jól jártak azok, akik távfűtéses otthonokban élnek.

A Szomtáv Vízöntő utcai telephelye (archív fotó)
Mészáros Zsolt

Legfőképpen azért, mert úgy lesz meleg a lakásuk, hogy nem kell számolgatniuk köbmétereket, másrészt nem is igazán kell foglalkozniuk a problémával. Ha leáll a távfűtés, akkor már a gondok amúgy is túlnőnek rajtuk.

Hogy mennyire igazságos ez, abba most ne menjünk bele, foglalkozzunk inkább azzal a kérdéssel, ami bizonyára sokaknak eszébe jutott:

Hogyan lehet csatlakozni a távfűtési rendszerhez?

Lapunk az ügyben megkereste Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft.-t (Szomtáv), amely jelenleg közel 11 ezer 500 lakossági és 350 ipari és intézményi felhasználónak nyújt távhőszolgáltatást és melegvíz-ellátást.

Tőlük tudjuk, hogy akiknek jelenleg egyedi fűtése van, azon fogyasztók három nagy csoportba sorolhatók:

1. Lakásonként önálló gázkazán, tehát lakás központi fűtésük van.

2. Egyedi fűtése van a lakásnak, de nem központi, hanem helyiségenkénti, pl. gázkonvektor.

3. Egy társasháznak egyedi, de házközponti fűtése van, tehát egy kazánház látja el fűtéssel az egész tömböt.

„A fentiek közül csak az utolsó, tehát a házközponti fűtés esetében van létjogosultsága a távhőre kötésnek”

- írja a cég.

Ez esetben adott egy olyan helyiség az épületben (kazánház), amely alkalmas a hőközpont kialakítására. A hőközponti eszközöknek, szerelvényeknek van egy bizonyos helyigénye, ezt a házközponti kazánházak mérete teljesíti.

Ez esetben a kazánok elbontása után lehet kialakítani az önálló méréssel rendelkező hőközpont, amelynek fogyasztói oldala közvetlenül csatlakozik a már meglévő, korábban gázkazánok által ellátott belső rendszerhez.

Ha mindez megvan, akkor a lakások fűtési költségének elszámolása kétféle módon történhet:

1. Lakásonként hőmennyiségmérőkkel: ennek feltétele, hogy minden lakásba egy bekötési pont legyen (a házközponti fűtési rendszerek kialakítása szinte kivétel nélkül megfelel ennek). Nagy valószínűség szerint a hőmennyiségmérők jelenleg is rendelkezésre állnak, így semmilyen átalakítás, beavatkozás nem szükséges a lakásokon belüli fűtési rendszerhez.

2. Elektronikus költségmegosztó készülékekkel: ez esetben a radiátorokra felhelyezésre kerülő költségosztók alapján történik az elszámolás (a távhős lakások megoldása ez).

A szombathelyi távvezeték hálózat
Szomtav.hu

A cég weboldalán megtaláltuk a szombathelyi távvezeték hálózat térképét is, amely megmutatja, hogy mely városrészeken és utcákon van – legalább elvi realitása – a csatlakozásnak.

Arra a kérdésünkre, hogy tervezik-e a távfűtés-rendszer további kiépítését, azt a választ kaptuk, hogy:

"A meglévő távhőellátó hálózat javítása, bővítése, továbbá új ellátási területek bekapcsolása a hőellátásban folyamatosan napirenden van cégünknél."

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech