Kőszegen június 22-én indult el a 30. iASK Nemzetközi Nyári Szabadegyetem, amely ezúttal a „THE BIG (E)U-TURN: Geopolitical Crossroads and the Future of the European Peace Project” címet viseli – utalva arra a történelmi fordulópontra, amelyhez az Európai Unió a 21. század második negyedének elején érkezett. Az esemény június 27-ig tart, és az Európa Ház Bibó-termében.
A program középpontjában a geopolitikai átrendeződés, a nemzetközi rend megrendülése, valamint az Európai Unió jövője áll. Az unió történetének egyik legnagyobb kihívásával néz szembe: egyszerre kellene megszereznie a geostratégiai autonómiát az Egyesült Államoktól, függetlenednie Oroszország energiahatalmától, közben pedig megőrizni „soft power” jellegét, békeprojektként való hitelességét, és elkerülni az önellentmondásokat.
A legfontosabb kérdések között szerepel:
A nyári egyetem célja nem csupán az elméleti eszmecsere: a szervezők olyan fórumot kínálnak, ahol gyakorlati példák, közösségi megoldások és kulturális élmények is helyet kapnak – a kőszegi régió történelmi, soknemzetiségű közegében, amely egyszerre múltidéző és jövőformáló.
Az eseményre még a hét második felében is be lehet kapcsolódni, így ha valakit érdekel az európai biztonságpolitika, a határokon átívelő szolidaritás jövője, vagy az, hogy vajon hogyan változhat meg a béke fogalma Európában, annak érdemes útba ejtenie Kőszeg városát – nem véletlenül nevezik ezt a települést „Pannónia ékszerdobozának”.