Már csak négyet kell aludni és kortyolhatjuk az ír söröket és tombolhatunk ír zenére Szombathelyen

Jön a Bloomsday kiállításokkal, koncertekkel, könyvterasszal, könyvbemutatókkal és finomságokkal.

Javában pörög a visszaszámlálás, június 16-án, pénteken délután berobban a 30. Bloomsday Szombathelyen. Írtunk már a programokról, „Bloomsdayre fel!” – Harmincadik alkalommal tér vissza a kulturális minifesztivál Szombathelyre 2023. June 06. 13:39 külön Tót Endre különleges kiállításáról, Egy kultikus képzőművész különleges kiállítása érkezik Szombathelyre 2023. June 11. 19:42 és a készülő óriásfalfestményekről Már javában dolgoznak a Bloomsdayre készülő festményeken Szombathelyen 2023. June 09. 06:21 is, most pedig Prieger Szabolcs kulturális nagyrendezvény koordinátor, Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester és Német Adrienn, a szervezőcsapat oszlopos tagja tartott egy helyszínbejárást a sajtónak, stílszerűen kifejezetten a Bloomsdayre készített pólókban.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Horváth Soma a Bloomsdayre készíttetett egyenpólót
Mészáros D. Zsolt

A kiindulópont természetesen a Fő téri James Joyce-szobor volt, ahol a megnyitó is lesz. Itt megemlítették, hogy az ír nagykövet mellett Horvátország magyarországi nagykövete is itt lesz, és érkezik egy külön delegáció Pulából, ahol szintén ünneplik a Bloomsdayt.

Na meg persze elismételték, hogy az ír nagykövetség, az ír külügyminisztérium és a Project Arts Centre nevezetű ír kulturális központ támogatása nélkül nem valósulhatott volna meg az idei Bloomsday – utóbbi segítségével érkezett Garreth Joyce ír képzőművész, hogy falfestményt készítsen.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Így áll most Garreth Joyce alkotása
Mészáros D. Zsolt

És ha már a falfestménynél tartunk, idén is kettő készül. Az egyiket egy magyar művész, Molnár Zsolt készíti, aki a Leopold Bloom Képzőművészeti Díj döntőse volt. Ő a hatodik fejezetet festi, melynek nem éppen egy vidám témája van: a halál. Ez a következő állomásunk.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Molnár Zsolt rejtőzködő alkotása, melynek témája a halál
Mészáros D. Zsolt

Azt mondja, elég nagy fejtörést okozott neki ez a munka, ugyanis ez az első murális alkotása, nem nagyon szokott festeni. Nem volt egyszerű a tervezés sem emiatt, igyekezett beleépíteni a saját stílusjegyeit, hogy ne lógjon ki munkái sorából ez a projekt. Segítője pedig Koszorús Gergő, aki nélkül – azt mondja – nem készülhetett volna el az a festmény.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Az alkotók: Molnár Zsolt és Koszorús Gergő
Mészáros D. Zsolt

Aztán átsétálunk a Kőszegi utcába az ír művészhez, akinek bár Joyce a vezetékneve, nem a Ulysess szerzőjének leszármazottja. Garreth nem az a szószátyár fajta és a magasságtól is fél, de ez nem állhat útjába, ha alkotásról van szó.

Most is épp az állványon találjuk, ahonnan rögtön lemászik és kisfiús zavarában üdvözöl mindenkit, és csak annyit mond, hogy örül, hogy nem esik az eső, majd hagyja, hogy a többiek beszéljenek helyette festményéről, mely reményeik szerint igazi szelfipont lesz Szombathelyen.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Garreth nem az a szószátyár fajta
Mészáros D. Zsolt

Szántó István, a Murális Műhely vezetője ejtett néhány szót Garreth különleges alkotófolyamatáról, melyet mi is megörökítettünk. Már javában dolgoznak a Bloomsdayre készülő festményeken Szombathelyen 2023. June 09. 06:21 Első lépésként egy nagyon érdekes szimbólumrendszert vázolt fel, ami már magában is egy különleges alkotás, így ha minden jól megy és az ideje is engedi, a szemközti kisebb falon alkotni fog egy ilyen festményt is.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
Még nem tűnt el az összes szimbólum. Ilyenekből is terveznek egy alkotást.
Mészáros D. Zsolt

Végül pedig a Rákóczi utcába érkezünk, ez ugyanis a Bloomsday fő helyszíne. Itt fog sört csapolni Nemény András polgármester és Ronan Gargan ír nagykövet, itt lesz felállítva a színpad is, ahol fellép Dé:Nash, a Paddy and the Rats, a Kugler, Sisi, a Bolondok Aranya és a Platon Karataev is.

Itt állították fel a Bookline könyvteraszát is, ahol lehet könyveket vásárolni és cserélni, lesznek dedikálások és könyvbemutatók is. Péntekre megérkeznek a food truckok is, hogy gasztroudvart csináljanak a lezárt utcában, ahol lesz persze sok finomság mellett barna sör és ír hamburger is, de nem kell megijedni, nem zöld hússal.

Bloomsday sajtótájékoztató 2023
A könyvterasz már áll és nyitva is van, hamarosan pedig jönnek a food truckok is a Rákóczi utcába
Mészáros D. Zsolt

Azon kívül pedig, hogy egymást érik a kiállítások a Képtárban, annak falán és a zeneiskola épületén fényfestés is lesz. De lesznek kiállítások az Új Irokéz Galériában, lesz murális séta és átadnak egy könyvcserepontot is a Schrammel-udvarban.

A teljes program:

2023. június 16. péntek

14:00

Megnyitó és a szombathelyi Bloom-díj ünnepélyes átadása (Joyce-szobor – Fő tér)

Beszédet mond: Horváth Soma alpolgármester és Ronan Gargan nagykövet. A díjakat átadja: Nemény András polgármester, Horváth Soma alpolgármester és Ronan Gargan nagykövet.
Közreműködik: Szombathely Város Ifjúsági Fúvószenekara

14.30-15.30 Murális Műhely új festményeinek átadása.
Az Ulysses 5. és 6. fejezetének képzőművészeti adaptációja falfestmény formájában. Helyszín: Szombathely Belváros – Kőszegi utca. Alkotók: Molnár Zsolt (Leopold Bloom díj – döntős) és Gareth Joyce (Írország) Szakmai koordinátor: Szántó István. Szakmai megnyitó: Salamon Juli

15.30

Pecsételés (Bloomsday felirat - Fő tér és a Rákóczi Ferenc utca)

16.00

Rakd össze! - Az ELTE BDPK Vizuális Művészeti Tanszék hallgatóinak szabadtéri kiállítása (Rákóczi Ferenc utca)

16.15

Ünnepélyes sörcsapolás – Ronan Gargan nagykövet és Nemény András polgármester.
Kísér: Bujtás Ervin és Peltzer Géza (ír dalok)

16.30

Kassák x Kassák – Prieger Zsolt és Magyar Bori előadása (Szombathelyi Képtár állandó kiállítás)

17:00

Budapest Nagyregény Projekt bemutató: Tasnádi István, Fehér Renátó és Vincez Bence (Szimfónia Kávézó)

17.30

Urban Animals – Westwerk Egyesület kiállítás megnyitó (Szombathelyi Képtár)

18.00

Kugler koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca) Egy „jófajta ska” zenekar Szombathelyről. Elő a táncos cipőkkel!

18.00

Köztéri művészet – Kerekasztal beszélgetés (Szombathelyi Képtár)
Moderátor: Salamon Juli

19.00

A hiányzó láncszem – Tót Endre 80-as évekbeli eltitkolt művei - Kiállításmegnyitó (Új Irokéz Galéria)

20.00

Paddy and the Rats koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca)

21.30

Fényfestés – FényHangár Vizuális Műhely (Rákóczi Ferenc utca) A kaposvári audiovizuális csoport látványos, speciálisan a Bloomsdayre készült fényfestése a Zeneiskola és a Képtár homlokzatán.

22.00

Sisi koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca)

2022. június 17. szombat

14.00-17.00

Bookline könyvcserepont (Schrammel-udvar)

15.00

Murális séta (Joyce-szobor, Fő tér)

Az elkészült 6 falfestmény bejárása és szakmai bemutatása. Túravezetők: Szántó István és Salamon Juli

16.00

Könyvbemutató beszélgetés – Feiszt György: Mesélő Házak (Szimfónia Kávézó)

17.00

Átjáró projekt bemutatása.(Rákóczi Ferenc utca)

18.00

Bolondok Aranya koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca)

20.00

Platon Karataev koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca)

22.00

Dé:Nash koncert (Nagyszínpad – Rákóczi Ferenc utca)

Egész nap:

  • Bookline könyvterasz a Rákóczi Ferenc utcában (dedikálások, zenés esték)
  • Ajtók projekt a Rákóczi Ferenc utcában
  • Kézműves udvar az Iseum előtti téren
  • Absztrakt kapualj, festősarok (Zsinagóga-udvar bejárat)
  • Mindkét nap

  • Gasztronómia és kézműves vásár a lezárt Rákóczi Ferenc utcában: Food Truckok, kézműves sörök. Folyamatos kiállítások a Képtárban és a Schrammel-gyűjteményben.
  • Bookline könyvterasz a Rákóczi Ferenc utcában (dedikálások, zenés esték)
  • Absztrakt kapualj, festősarok (Zsinagóga-udvar bejárat)
  • Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Programajánló