Helyére kerül a lakótelep-névadó - Nagyszabású Derkovits-kiállítás nyílik Szombathelyen

Az év legfontosabb képzőművészeti programjait ismertették egy keddi sajtótájékoztatón. Derkovits Gyula a képtár falain kívül is életre kel.

„Amióta a kultúráért felelős alpolgármester vagyok, az irodámban van egy Derkovits-önarckép másolat és egy poszter a képtár állandó kiállításáról, hogy szemem előtt legyen a képzőművészet. Hogy Szombathely Derkovits városa, és hogy ezt erősíteni kell.”

Többek között ez hangzott el annak a keddi sajtótájékoztatónak a bevezetőjében, amelyet a Szombathelyi Képtárban tartott Horváth Soma alpolgármester és Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója.

A kiemelt téma a 2024-es év egyik legfontosabb szombathelyi kulturális eseménye, a február 22-én nyíló nagyszabású Derkovits-kiállítás volt.

Derkovits kiállítás sajtótájékoztató
Építik a kiállítást - Kattintson a képre a galériához!
Mészáros D. Zsolt

Derkovits Gyula emlékét Szombathelyen sok minden őrzi, lakótelep és iskola van róla elnevezve, van szobra, mi több, a Szombathelyi Képtár is részben az ő művészete előtti tisztelgésnek épült – emlékeztetett az alpolgármester.

A klasszikus életmű-kiállítás tizenegy képcsoporton át mutatja be Derkovits festészetének főbb témaköreit és a korábban „proletárfestőnek” kikiáltott képzőművész életét. A Szombathelyen készült ifjúkori festményektől – amelyek még alig-alig sejtetik a későbbi, korszakos jelentőségű művészt – egészen legutolsó, Anya című képéig ível az itt látható művek sora. Hangsúlyt kapnak a feleségével való harmonikus kapcsolatára utaló kettős önarcképei,

és Budapesten kívül most először szerepelnek együtt Halas csendéletei.

A kiállításon összesen 64 alkotás látható: 39 festmény és 25 grafika. Ezek túlnyomó része (49 mű) a Szombathelyi Képtár gyűjteményéből származik, de kölcsönöztek munkákat a Magyar Nemzeti Galériától, a Magyar Nemzeti Múzeumtól és a pécsi Janus Pannonius Múzeumtól is. Mindezek mellett megtekinthetők a festőművész személyes dokumentumai, iratai és fotói, amelyeket a képtár archívuma őriz.

A kiállítás – ahogy arról a sajtó képviselői is meggyőződhettek – már javában épül, itt-ott már láthatók a falnak támasztott művek, emellett nagyon vonzzák a szemet a különleges kékre festett, egyelőre még jórészt üres falak.

A kiállítás viszonylag rövid ideig, május 19-ig lesz nyitva, kurátora Cebula Anna művészettörténész.

Áprilisban Derkovits-születésnap

Az önkormányzat, a Savaria Múzeum, a Szombathelyi Képtár, a Derkovits Gyula Általános Iskola és a Derkovits Városrészért Egyesület közösen külön tematikus programot rendez a festő születésnapjának (április 13.) hétvégéjén. Lesz többek között versmondás, fényfestés, és Prieger Zsolt (Anima Sound System) is zenei-irodalmi műsorral készül.

Derkovits kiállítás sajtótájékoztató
Erre mondják, hogy élénk sajtóérdeklődés
Mészáros D. Zsolt

A két Reismann (Savaria Múzeum)

A múzeum másik jelentős tavaszi programja Reismann János és Reismann Marian Szombathelyen született fotográfusok életművéből nyújt majd válogatást. Képeik segítségével egyebek mellett választ kapunk arra: Hogyan alakult a Bábaképző melletti lakóházból indult két gyermek pályája? Hogyan hatottak egymásra? Meg lehet-e különböztetni stílusukat, megközelítésmódjukat? Milyen az a világ, amely képeiken megjelenik 1930 és 1985 között? A két Reismann munkásságának a jelentősége – Derkovitshoz hasonlóan – nemzetközi mércével mérhető. A kiállítás 2024. április 25-én nyílik.

Előre futunk egy kicsit

Előrehaladott tárgyalások folynak a Leopold Bloom Art Awarddal (erről írtunk Az egyik legizgalmasabb kortárs gyűjtemény érkezhet állandó kiállításnak a Szombathelyi Képtárba 2023. August 03. 16:01 korábban), háromnapos lesz a Bloomsday (június 16.), június 21-én indul a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé és októberben nyílik Geszler Mária Garzuly Kulturális, társadalmi és lokálpatrióta ünneppé lett Geszler Mária Garzuly szombathelyi kiállításának a megnyitója 2023. September 23. 06:58 állandó kiállítása – hogy előre fussunk egy kicsit.

Csapláros Andrea arról számolt be, hogy a covid és az energiaválság után felpörögtek az események a Savaria Múzeum körül. Az intézmény programjaira később még visszatérünk, előzetesen annyi, hogy idén nagy hangsúlyt fektetnek az ismeretterjesztésre és a természettudományokra.

Derkovits Gyula öröksége és a képzőművészeti téma kapcsán olvasóink figyelmébe ajánljuk az ismert szombathelyi műgyűjtővel, Pados Gáborral készült 2021-es podcastunkat Podcast Péntek - Pados Gábor: Szombathelyt fel lehetne tenni a képzőművészet nemzetközi térképére 2021. January 24. 11:29 .

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra