A szerda esti Magyar Közlönyben meg is jelent a koronavírus-járvány terjedése miatt bevezetett korlátozó intézkedések feloldásának következő lépcsőfokát részletező rendelet. Már nagyon közel lehetünk a nagy fellélegzéshez.
A Portfolio összefoglalója alapján, az Orbán Viktor által jegyzett rendelet szerint 5,5 millió beoltott után:– a kórházak és szociális intézmények kivételével megszűnik a kötelező maszkviselés, nem kell majd maszkot viselni a közterületeken (közterületeken már most sem kell maszk), az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön. Ugyanakkor a maszkhasználat senki számára sem tiltható meg;
– védettségi igazolvány nélkül is szabad lesz a belépés a vendéglátó üzletekbe, szálláshelyekre, szabadidős létesítményekbe, és az előreváltott ülőhelyes nézőtérrel megrendezett kulturális rendezvényekre, előadásokra;
– megszűnnek az üzletekre vonatkozó korlátozások (a tíz négyzetméter/vásárló, és a távolságtartási szabály);
– családi események, magánrendezvények esetén az eddigi 50 fős létszámkorlátozás 100 főre, a lakodalom esetén a 200 fős létszámkorlátozás 400 főre emelkedik.
– a rendezvényekre vonatkozó újítás szintén, hogy nem minősül rendezvénynek a kulturális esemény, ha az előadó-művészet valamely ágának fellépése céljából megtartott esemény és a) az e művészet céljára rendelt helyszínen kerül megtartásra b) előre megváltott ülőhelyre szóló jegy ellenében látogatható, és c) a néző az előadás időtartama alatt az előre megváltott ülőhelyén köteles tartózkodni;
– a sportrendezvények, a zenés-táncos rendezvények, illetve a zárt térben tartott, vagy 500 főt meghaladó szabadtéren tartott egyéb rendezvények tekintetében nem történik enyhítés, maradnak a hatályos szabályok, vagyis ezeken a rendezvényeken marad a létszámkorlátozás és változatlanul csak védettségi igazolvánnyal lehet részt venni. A 18 év alattiak is csak védettségi igazolvánnyal vagy védett személy felügyelete mellett vehetnek részt ezeken a rendezvényeken.
– az egyetemek és a főiskolák is készülődhetnek a jelenléti oktatás visszaállítására;
– hatályát veszíti a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó, horgászatra vonatkozó speciális szabályok, vagyis már nem kell védettségi igazolvány az éjszakai horgászathoz.
A rendelet azt is kimondja, hogy az ötmillió-ötszázezredik Covid19 elleni oltóanyaggal történő védőoltás első dózisa beadásának napját követő napon lépnek hatályba a fenti könnyítések.
A korábbi enyhítésekhez hasonlóan, ezúttal is kimondja a rendelet, hogy „e rendelet hatálybalépésének naptári napját az élet- és vagyonbiztonság védelméért felelős miniszter annak ismertté válását követően, a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg".
A rendelet kapcsán megjelent kormányzati közlemény felhívja a még be nem oltottak figyelmét arra, hogy „a vírus továbbra is terjed Európában és még jelen van Magyarországon is. A betegség ellen a védőoltás jelenti a legerősebb védelmet. Mindenki számára továbbra is nyitva áll a www.vakcinainfo.gov.hu regisztrációs honlap és az online időpontfoglaló".