Több heti vizsgálódás után elhagyta Kínát a WHO kutatócsoportja: a koronavírus eredetével kapcsolatos kérdései közül azonban csak kevésre akadt válasz.
A vuhani WHO-misszió után úgy tűnik, két dolgot sikerült csak tisztázni:
1. valószínűtlen, hogy a virológiai intézet laborjából szökött volna ki a vírus
2. a denevérek és az emberek közt egy, egyelőre még ismeretlen közvetítőfaj is szerepelt a vírus átadási láncolatában.
A MedicalXpress cikke Peter Daszakot, a kutatócsoport egyik tagját idézve jegyzi meg, hogy a kutatóknak a lehető legfeszültebb környezetben kellett munkájukat elvégezniük, bár a csapat tagjai a helyszínen dolgozva együttműködő kínai félről számoltak be.
A rengeteg adattal hazatérő kutatóknak öt területen egyelőre nem sikerült még eredményre jutniuk, ezek mind kulcsfontosságúak lehetnek annak megértésében, hogyan is jutottunk el addig, amíg a koronavírus már több mint 2,3 millió ember életét követelte.
Vadon élő, tenyésztett és háziasított állatok tízezreiből származó mintákat vizsgáltak már meg Kínában, még sincs meg az a faj, amely a denevérektől megkapta és az embernek továbbadta az új koronavírust. Marion Koopmans holland virológus, a WHO csapatának tagja szerint a vuhani piacon sok olyan állatot is árultak, amely nagyon fogékony lehet a vírusra:
bambuszpatkányok, borzok és nyulak is szóba jöhetnek köztes fajként. Daszak, aki biológus, arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kambodzsában és Thaiföldön felfedezett, denevérekben található vírusok a fókuszt Délkelet-Ázsiára helyezi: véleménye szerint idővel meg fogják találni, melyik faj fertőzhette meg az első embert a SARS-CoV-2-vel. - írja az infostart.hu.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!