Hogyan csinálj földúton poroszkáló ezerkettes zsigulit az eddig az autópályán száguldó BMW-ből? Akár ezzel is kampányolhatott volna az Apple, hiszen ez az igazság, ami az iOS 7 és az iOS 8 közötti különbséget illeti egy iPhone 4S-en. Szóval, ha ez is elhangzik, akkor talán megkímélt volna egy bruttó háromórás küzdelemtől szerda este a cupertinoi szerverekkel, meg a saját telefonommal.
Csak a telepítés volt három óra
Mivel egyelőre nem éreztem különösebb szükségét egy újabb telefon beszerzésének, így még mindig egy iPhone 4S-t gyűrök, ezért már a megjelenés előtt szkeptikus voltam, látva, hogy a 7-es rendszer mit művelt a sima iPhone 4-esekkel. A félelmem sajnos beigazolódott.
De érdemes arról is szót ejteni, hogy a mindig legendásan precíz, hibajelenségeket kiküszöbölő, a felhasználói élmény fontosságát szem előtt tartó cég szerverei olyan szinten terhelődnek le egy-egy újabb verzió megjelenésekor, hogy a riválisok dörzsölik a tenyerüket. Csodálkoznék, ha erre az eseményre nem szerveznének homárvacsorát Dom Pérignonnal a Samsung igazgatótanácsának üléstermében.
Miután megjelent az új rendszer, két órán keresztül szenvedtem a letöltéssel, de az iTunes folyton csak hibaüzenetet írt, hogy próbáljam meg később, aztán mikor sikerült, majd egy félórás procedúrával feltöltötte a telefonra, az ellenőrzés utolsó fázisában szintén egy hibaüzenettel elszállt az egész. Akkor kezdhettem újra, ekkor már sikerült a művelet, ott csücsült az iOS 8 a telefonomon.
Első ránézésre semmi változás, a külsejét az előzetes híreknek megfelelően, csak minimálisan szabták át, az értesítési sávnál eltűnt a kihagyott rész, ami amúgy is tök felesleges volt. Hasznos viszont, hogy a legutóbb tárcsázott számok és a kedvencek is megjelennek felül, mikor duplán nyomunk a home gombra. És végre azt is sikerült megoldani, hogy az értesítési sávban megjelent üzenetekre, hívásokra egyből tudunk reagálni.
Régebbi típussal nem éri meg váltani - egyelőre
Ezen kívül olyan említésre méltó újítás, amit a régi iPhone-osok is kiélvezhetnek nem sok van. De ezek közé tartozik új, jobban testre szabható billentyűzet meg a widget-ek használata. Említhetném még a szépen felturbózott kamera appot a képszerkesztőjével, ami első látásra nagyon menő, ám másodikra már konstatálhatjuk is: semmi olyan nincs benne, amit egy közepes, app store-ból letölthető ingyenes fotóapplikáció ne tudna.
Szóval ezekért egyelőre nem éri meg váltani. A lassúság oka valószínűleg nem csak abból ered, hogy a 4S teljesítménye a negyede az 5S-ének (hogy a most megjelent hatosokról ne is beszéljünk), hanem, hogy ezzel a verzióval a cégnek négy különböző felbontású telefont kell kiszolgálnia. A lassúság mondjuk alapvetően alkalmazásváltásokkor jelentkezik, amikor egy appot használunk, már nem annyira vészes. De valószínűleg egy későbbi hibajavítás ezen majd segít, szóval, aki mindenképp szeretne szintet lépni, annak sem kell már túl sokáig várnia.