Egy hónappal ezelőtt osztottuk meg „Üvöltöttem, hogy hagyja abba, mire közölte, nem érdekli, hogy fáj" - Egy történet a szombathelyi kórház nőgyógyászatáról August 31. 06:11 olvasónknak azon levelét, amelyben a szombathelyi Markusovszky-kórház nőgyógyászatán átélt, fájdalmas és megalázó bánásmóddal kapcsolatos tapasztalatait írta meg nekünk.
Előzmények
Többek között arra panaszkodott, hogy párja nem mehetett be vele a vizsgálatra, a vizsgálatot végző orvos pedig nagyon gorombán bánt vele, kiabált is.
A fiatal nő ezek után sírógörcsöt kapott, legszívesebben rögtön hazament volna, de mivel nem múltak el a panaszai, elmondása szerint visszaküldték a sürgősségire, ahol újabb megaláztatás érte. Egy fiatal orvos jelezte, nincs ráírva a lapjára, hogy vissza kellett mennie és azt mondta neki, nem kezdi el a vizsgálatot, mert nem számít sürgős esetnek, majd az éjszakás megoldja.
Olvasónk, miután megkereste lapunkat, a kórháznál is panaszt tett. Lapunk több kérdést is feltett az intézménynek, ahonnan azt a választ kaptuk, kivizsgálják az esetet, amelyre 30 munkanap állt rendelkezésükre. Azt írták, hogy a megkeresésünkben feltett további kérdésekre akkor tudnak majd választ adni, ha a vizsgálat már lezárult.
Lezárult a vizsgálat
Mivel azóta eltelt közel egy hónap, néhány nappal ezelőtt lapunk újra megkereste a Markusovszky-kórházat, ahonnan megtudtuk, a belső vizsgálat befejeződött. Megállapították, hogy
az ellátás megfelelt a szakmai szabályoknak és az elvárható gondosság követelményének, a vizsgálat szabályszegést nem tárt fel.
A vizsgálat eredményéről a panaszost írásban tájékoztatták. Az esettel kapcsolatban augusztus 26-án e-mailben feltett kérdéseinket - melyek a panaszbeadvány részét is képezték - a panaszosnak írt hivatalos levélben részletesen megválaszolták.„A válaszokat a panaszos személyiségi jogaira és az adatvédelmi szabályokra való tekintettel kórházunknak nem áll módjában nyilvánosságra hozni” – zárták levelüket.
Nem kiabálás, határozott figyelmeztetés
Viszont panaszos olvasónktól megtudtuk, hogy a tájékoztatásban többek között azt írták, a nőgyógyászati fizikális és ultrahang vizsgálat során kizárták a klinikai kép alapján szóba jöhető kórképeket, és hogy olyan fájdalmai voltak, amelyek egy idő után spontán megszűntek. Megjegyezték, a panaszos viselkedése inadekvát, helytelen volt - valószínűleg alacsony fájdalomküszöbe miatt - és ezzel akadályozta a vizsgálatot végző orvost a diagnózis felállításában. Ezért az orvos – a kórház álláspontja alapján – kénytelen volt nem kiabálva, hanem határozottan figyelmeztetni a pácienst.
Hozzátették, hogy a jogszabályok értelmében, a beteg csak kevés esetben jogosult arra, hogy kísérője a vizsgálatok alatt is mellette tartózkodjon.
Erre csak a kiskorú, a szülő nő és a súlyos állapotú beteg (aki önmaga fizikailag történő ellátására képtelen, fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetők meg, illetőleg pszichés krízishelyzetben van) jogosult. Azt írták, ezek közül egyik sem állt fenn a panaszosnál.
„További sürgősségi vizsgálat nem volt indokolt"
Megjegyezték, a sürgősségin az orvosnak már rendelkezésére állt a nőgyógyászati ambuláns kezelőlap, amin szerepelt a korrekt szakmai lelet, diagnózis és javaslat, melynek alapján további sürgősségi vizsgálat nem volt indokolt, az eset szakmailag lezártnak minősült.
Hozzátették, az SBA triage rendszere a tünetek, panaszok alapján kategorizálja a betegeket, meghatározza a vizsgálatok sorrendjét, annak érdekében, hogy a valódi, sürgős, akut esetek kerüljenek elsőként ellátásra. A kórház munkatársai ezen besorolás alapján döntöttek úgy, hogy a panaszost a nem súlyos kategóriába sorolták, a vizsgálatra később került volna sor, amit ő már nem várt meg.
Olvasónk a fentiekkel nem igazán ért egyet, megjegyezte, különbséget tud tenni a határozott figyelmeztetés és a kiabálás között. A kérdés itt az, hogy a kórház miként állapítja meg, hogy kiabálás vagy “határozott figyelmeztetés” történt, és pontosan hol húzódik a kettő között a határ. Olvasónk azt is hangsúlyozta, hogy számos nőgyógyászati vizsgálata volt már, de még nem merült fel, hogy alacsony lenne a fájdalomküszöbe. A megállapításokat erősen vitatja és továbbra is fájlalja a goromba bánásmódot, ami reményei szerint másokkal nem történik majd meg.