Ahogy arról
már korábban beszámoltunk
Megnyílt Szombathelyen a Sisi-kiállítás, hamarosan eddig még soha nem látott relikviák is érkeznek
2022.
March
24.
20:21
, márciustól Szombathelyre is megérkezett az eddig Szegedet illetve Budapestet bejárt, nagy népszerűségnek örvendő Sissi - Királyné feketén-fehéren című kiállítás.
Az augusztus 28-ig megtekinthető tárlat megnyitóján a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, L. Simon László már elárulta, hogy Németországból nemrég újabb „csemegéket” sikerült beszereznie az intézménynek, amelyek közül most néhányat a nemrég rendezett bemutató után elhoztak Szombathelyre.
Ma délelőtt egy sajtótájékoztató keretében mutatták be a két új darabot, amelyet mától bárki megtekinthet a Savaria Múzeumban. A műtárgyakról L. Simon László elmondta, három tárgyat sikerült Münchenben egy árverésen megszerezni, ebből kettő most a kiállítás keretében látható, míg a harmadik tárgy, Sissi ellene tervezett merénylet közben viselt kesztyűje Budapesten augusztus végéig nézhető meg.
A főigazgató elmondta továbbá, hogy szeretné, ha a kiállítás a nyári hónapokra - a két új tárgynak köszönhetően - új lenületet kapna, és azok is visszajönnének, akik egyszer már megcsodálták a királyné relikviáit.
Horváth Soma
kultúráért felelős alpolgármester a sajtótájékoztatón elmondta, eddig ötezren látogatták meg Szombathelyen a kiállítást, amelyre a következő hónapban több tematikus program is épül majd, többek között már szombaton, a
Múzeumok Éjszakáján
Egyetlen jeggyel szinte az összes Múzeumok Éjszakája-programra bemehetünk Szombathelyen
2022.
June
20.
17:43
is.
Csapláros Andrea múzeumigazgató a kiállítás kapcsán hangsúlyozta: nagyon ritka az, amikor idő közben frissítik a tárlatot, és kitért arra is, hogy nagy örömükre nemcsak a 70-80 éves korosztály nézi meg a Sissi-relikviákat, hanem gyerekek is, több iskolás csoport is jött már látogatóba, és a nyár folyamán erre még lesz lehetőség.
A tárgyakat Kollár Csilla a kiállítás kurátora csomagolta ki és mutatta be. Előbb a piperetükröt, amely neokrokkokó stílusban készült 1672 és 1888 között, valószínűleg Joseph Karl műhelyében (erre utal a tükrön látható monogram). Látható rajta Erzsébet királyné logója is, amelyen egy császári korona is van, ami arra utal, hogy a császári rezidencia számára készülhetett. A hátulja fából van, erre került az ezüstből készült vésett tükör, melyen virágminták is láthatók, ami a korszakban nagyon kedveltnek számított.
A második tárgy egy ékszer, melyeket a királyné nem nagyon kedvelt, nem is viselte, valószínűleg, csak ajándékként került hozzá. Vésett díszítésű, kinyitható, melyben papír alapon Sissi portréja látható, benne egy hajtinccsel, amely valószínűleg az övé volt, de ezt bizonyítani nem lehet.
Az ékszer eddig még sosem volt múzeumi körülmények között, először itt, Szombathelyen van kiállítva.