Június 16-án délután elstartolt Szombathelyen a kétnapos Bloomsday, végre szabadon, koronavírustól és korlátozásoktól mentesen. Egy kicsit azonban beárnyékolták a nagy napot a gyülekező esőfelhők, de tényleg csak egy kicsit, hiszen szép tömeg gyülekezett a Fő téri James Joyce-szobor körül, és láthatólag annyira nem szegte kedvüket a szeszélyes időjárás.
A megnyitó az ír és a magyar himnusszal kezdődött, az Ujvári Tímea és Holdosi Attila duó előadásában. Majd Nemény András polgármester nyitóbeszéde következett, aki először szintén megjegyezte, hogy sajnos neki is vannak kétségei az időjárást illetően, de legalább így még autentikusabb lesz az idei Bloomsday.
Aztán felidézte az elmúlt két év jóval visszafogottabb, karanténos Bloomsdayeit, és hogy az egyikre készítettek egy videót is, amiben felolvastak egy-egy mondatot, az övében pedig volt egy szó, aminek egy pár órás metafizikai élményt köszönhet. Ez a szó pedig a transzszubsztanciális.
„Valahogy úgy tudnám összefoglalni, hogy a szubsztanciális, az a minden változásban megmaradó állandó elem, míg a transz, az valamin túli, valami mögötti. Hogyha ezt a kettőt összeadjuk, akkor valahogy úgy tudjuk mondani, hogy ez egyfajta átlényegülés, ami a forma változásával is megmaradó állandó magot jelenti” – magyarázta a polgármester.
Mint ahogy a valóságban megjelenik a fikció és a fikcióban a valóság. Hiszen akkor is épp egy valóságos ház előtt álltunk, a Bloom család egykori háza előtt, és egy valóságos napnak, június 16. fikciós történeteinek a valós évfordulóját ünnepeljük –, két napon keresztül.
A polgármester után pedig következett Ronan Gargan nagykövet, aki először is bocsánatot kért a tipikus ír időjárásért, hiszen mintha ők hozták volna ide Szombathelyre. Majd Szombathelyt és a fesztivállá vált Bloomsdayt méltatta és kitért arra is, hogy miért is különleges az idei rendezvény: ebben az évben ünnepeljük ugyanis az Ulysses kiadásának 100. évfordulóját.
„Bloomsday napja pedig már nem csak egy dublini irodalmi esemény, hiszen egy világirodalmi nappá és ünnepségsorozattá nőtte ki magát. Nem csak arról szól ez a nap, hogy James Joyce-hívők ünneplik az irodalmi nagyságot, hanem globálisan megünneplik az ír kultúra kiemelkedő alakjának a tevékenységét” – mondta a nagykövet.
Ronan Gargan hozzátette, hogy a nagykövetségen is sokat dolgoztak azon, hogy a szombathelyi Bloomsdayt is beemeljék ebbe a globális ünnepségsorozatba és óriási öröm számára, hogy idén egy ír képzőművész, Aidenn Barry is eljött Szombathelyre és a Leopold Bloom-díjas Szabó Eszterrel elkészítettek egy falképet, melyhez az Ulysses harmadik fejezetéből merítettek inspirációt.
„Ha az időjárás nem is olyan jó Írországban, de higgyék el, a Guinness az jó, úgyhogy élvezzék” – zárta mondandóját a nagykövet.
Aztán következett a már hagyománnyá vált pecsételés is városszerte, természetesen ezúttal is szigorúan porcukorral. A sort pedig Nemény András polgármester és Ronan Gargan nagykövet kezdték.
De ez még csak a kezdet, a Bloomsday egészen péntek estig tart, sok-sok programmal, melyekről a Nyugat.hu részletesen beszámol majd. Úgyhogy tartsatok velünk!
A teljes program
itt
Ha ezt Leopold Bloom láthatná... – Itt az idei Bloomsday teljes programja!
2022.
June
11.
15:27
elérhető.