Egy átfogó amerikai tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a koronavírus elleni vakcinák után tapasztalható kellemetlen mellékhatások túlnyomó többségét nem az oltóanyag, hanem az emberek előzetes negatív elvárásai, más néven az úgynevezett nocebo-hatás váltja ki - írja a Guardian nyomán a Ripost .
Nagyon leegyszerűsítve a nocebo a jóval ismertebb placebo hatás ellentéte, ami olyankor jelentkezhet, ha eleve azzal a tudattal vesszük be egy gyógyszert, hogy attól rosszabbul leszünk.
A Harvard Medical School kutatói 45 ezer önkéntes bevonásával vizsgálták, hogy az amerikai gyógyszerügynökség által jóváhagyott koronavírus elleni vakcinák hogyan és milyen mellékhatásokat váltanak ki. A kutatás résztvevőit először két részre osztották: az emberek egyik felének valódi oltóanyagot, a fókuszcsoport viszont fantomoltásokat adtak. Ezt követően mindenki esetében megvizsgálták, ki és milyen „szisztémás” mellékhatásokról, például fejfájásról, fáradtságról és ízületi fájdalomról számolt be.
Az eredmények elemzése után a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az úgynevezett „nocebo- hatás” – azaz a szorongás vagy a rossz előzetes elvárások által okozott kellemetlen érzések – az összes bejelentett vakcinával kapcsolatos mellékhatás háromnegyedéért felelős, tehát a döntő többségét csak bemagyarázták maguknak az emberek – írja a lap.