Egy zalai fotós elutazott novemberben megnézni a csernobili erőművet, mielőtt lefedik azt az új szarkofággal. Nemrégiben befejeződött annak a 36 ezer tonnás, 105 méter magas, 110 méter hosszú és 257 méter széles acélszarkofág építése, amit a csernobili atomerőmű sérült blokkjára helyeznek, hogy újabb 100 évig védve legyen a környezet az erős sugárzástól. Az acélszerkezetet a régi vasbetonszarkofág fölé szánták, amely az utóbbi harminc évben zárta el a sugárzó anyagok útját, de folyamatosan romlott állapota, repedések keletkeztek rajta. Az új szarkofág 1,5 milliárd euróba került, 2011 áprilisában kezdték építeni, több európai ország adott hozzá támogatást, de Oroszország, az Egyesült Államok, Kanada és Japán is. A kupolát 327 méterre az erőműtől építették, síneken juttatják el a helyére.
A világ egyik legsúlyosabb nukleáris balesete harminc éve, 1986 április 26-án történt, Kijevtől 110 kilométerre, a csernobili atomerőmű négyes számú blokkjában. Radioaktív anyagok tonnái kerültek a levegőbe, Európa nagy részét ellepte a sugárfelhő. Az erőműtől két kilométerre található Pripjaty város, amit a katasztrófa után egy nappal evakuáltak. A kitelepített 49 ezer 360 fős lakosságnak hátra kellett hagynia addigi életét, így egy szellemváros maradt nyomukban, ami ma felfedező-csoportoknak látványosságként szolgál.
Csernobilba nincsenek last minute utak
Izer Nándort, zalaegerszegi fotóst azok is ismerhetik, akik jártak már a körmendi Alterábán, ugyanis ő volt hat éven át a fesztivál hivatalos fotósa. Nándort régóta vonzzák az elhagyatott helyek, épületek, városok, így 4-5 évvel ezelőtt felvette bakancslistájára a Csernobil körüli zóna meglátogatását.
- A sokszor lehangoló pusztulás mellett van egy különös varázsa annak, ahogy a természet visszahódítja az ember alkotta tárgyak körül a környezetet. Nekem egy tengerparti nyaralás nem jelent különösebb élményt, egy ilyen túra annál inkább.
- mesélte nekünk, majd megemlített egy vicces sztorit is:Egy visegrádi wellness hotelben karácsonyoztunk a családdal én pedig kapva az alkalmon átmentem Nagymarosra egy elhagyott hotelt fotózni. Kishíjján lekéstem az utolsó kompot és azzal a családi Szentestét. De hotelek tekintetében az elhagyott jobban érdekelt, mint a wellness.
Nándor az interneten kutakodott a lehetőségek után, így bekerült egy Facebook-csoportba, ahol augusztusban felröppent, hogy egy részben előkészített novemberi túrára még akadnak szabad helyek.
- Ide nincsenek last minute utak, gondosan kell tervezni, szervezni, a személyre szóló engedélyek beszerzése heteket vesz igénybe. (Ezen engedélyek nélkül nem engedik be a turistákat az erőmű körüli, katonák által felügyelt harminc kilométeres zónába.) A jobb túravezetőket is hónapokkal előre le kell foglalni, akik otthonosan mozognak a környéken és elviszik az embert az érdekesebb helyekre is.
Nándor a csoporttal 4 éjszakát töltött el egy barátságos csernobili hotelben, az ötcsillagos ellátást el kell felejteni, de a maga nemében all inclusive volt. A félreértések elkerülése végett Csernobil 18 kilométerre van az erőműtől, és közel háromezer lakosú kisváros. Innen túráztak három teljes napon keresztül a zónában található kisebb falvakba, az erőműhöz, és első sorban Pripjatyba. A kirándulást a szellemvárosba nem úgy kell elképzelni, mint egy átlagos városnézést.
Ha betartod a szabályokat nem ér több sugárzás, mint egy CT-vizsgálaton
Mindenki kíváncsi, hogy milyen szintű a sugárszennyezetség a zónában, mennyire terheli meg az ember szervezetét. Nándor szerint ha hallgatsz az előírásokra, akkor nem lesz gond.
- Nem a reaktorblokkba szervezik ezeket a túrákat, így nem kell tartani attól, hogy csak az ottlét káros lehet ránk. Természetesen oda kell figyelni, hogy lehetőleg ne érj semmihez (ne dőlj a faljnak, ne tapogass dolgokat), és nem is szabad elhozni semmit sem. Ha betartod a szabályokat nem ér több sugárzás, mint egy CT-vizsgálaton. Az pedig kiürül a szervezetből. A sugárszennyezettség elég változékony, van hogy métereken belül felszökik az érték. Jártunk olyan helyeken, ahol nem maradtam volna szívesen órákon keresztül és nem is járnék arra napi szinten.
A sugárzás mellett más veszélyeket is rejthet a környék, az évek óta üresen álló, helyenként be sem fejezett épületek állapota is hordozhat magában veszélyt (omlásveszélyes területek, beszakadt plafonok, stb), de a túravezető odafigyel a csoportjára. Persze ahogy már említettem, vannnak egyszerűbb, amolyan tűsarkús kirándulások is, de mi az extrémebb túrát választottuk.
Egy ilyen utazás után sokat lehet mesélni, de meg is kell emészteni a láttottakat, az embernek helyére kell rakni magában a dolgokat. Furcsa érzés volt látni azt, hogy volt egy felépített élet, amit gyakorlatilag órák alatt hátra kellett hagyni. Az ember ilyenkor hiába vinné a nagypapa hintaszékét, a gyerek kiragasztott első rajzait, a játékokat, a bútorokat, mindent amiért addig dolgoztak. Csak egy bőröndnyi ruhát és a legszükségesebb dolgokat vehették magukhoz kitelepítéskor a lakók. A legmegdöbbentőbb számomra a valaha itt élt gyerekek “nyomai” voltak. Elhagyott óvodák, iskolák, játszóterek. Rengeteg gyerekágy, játék és kis faházak emlékeztetnek arra, hogy ott valaha gyerekzsivajtól volt hangos a környék. Ezt a látványt emészteni kell. Ma egyébként nem is él gyerek a zónán belül és a túrákra is 18 év az alsó korhatár.
Nándor azt mondta, hogy 1-2 éven belül biztosan újra ellátogat, és akkor bejárják alaposabban azokat a területeket is, amelyeken nem töltöttek különösebben több időt és persze sok minden nem látott még. Azt is elmondta, hogy akik éltek már ebben a korban, azoknak mindenképp érdekes mementó egy ilyen utazás, nem csak a katasztrófa emléke, hanem az akkori időket idéző mai ukrán valóság is. Lentebb válogatott fotókat nézhetnek, a képekre kattintva viszont bővebb képgaléria nyílik Nándor fotóiból.
Kapcsolódó cikkeink:
- 30 éve akkora volt a sugárzás Szombathelyen, hogy kikattant a mérő
Csernobili katasztrófa: 1986-ban olyan nagy volt a sugárzás, hogy Szombathelyen kikattant a mérő
2016.
April
26.
09:39
- Így borította be Európát az atomfelhő
Így borította be Európát az atomfelhő
2014.
February
06.
13:32
- Az ott a csernobili atomerőmű - Katonaként Kazahsztánban 3. rész
Az ott a csernobili atomerőmű - Katonaként Kazahsztánban 3. rész
2007.
September
07.
23:25