Amikor 2018 nyarán gyakornokként elkezdtem újságírói pályafutásomat a Nyugat.hu-nál, álmomban sem gondoltam volna, hogy rövid időn belül olyan komoly projektekbe is bele fogok vágni, mint egy-egy oknyomozó cikk megírása. Azt meg aztán végképp nem gondoltam volna, hogy
megfigyelnek majd és listázni fog a Külügyminisztérium.
A Nyugat.hu újságíróját is megfigyelték
2022.
June
09.
15:18
2019-ben Józing Antal kollégámmal
vettünk részt a Transparency International Magyarország oknyomozó újságírói mentorprogramjában,
Oknyomozó újságírói programban vesz részt lapunk
2019.
June
20.
08:25
melynek lényege, hogy egy tapasztalt újságíró felkarol egy, a szakma iránt érdeklődő vagy pályakezdő fiatalt és közösen megírnak egy komoly, tényfeltáró cikket.
Mi a Szombathely és Sé határában épülő hatmilliárdos állami futballakadémiáról
írtunk,
Mi épül ott a síkon távolban? – Állami pénzből magán fociakadémia Szombathelyen
2019.
October
20.
18:19
ami - mint kiderült - nem véletlenül a magánkézben lévő Illés Akadémia mellett kapott helyet. Ugyanis bár a kormányzati és szakmai anyagok nem említették, a városi labdarúgással foglalkozók már a kezdetek kezdetén tényként könyvelték el, hogy az új akadémia az Illés Akadémia bővítése lesz.
Ezt a gondolatmenetet végül a Nemzeti Sportközpontok is megerősítette, 2016-ban ugyanis kiírtak egy pályázatot a nyugat-magyarországi utánpótlás-nevelési centrum bérleti jogára, amit nem túl nagy versenyben az Illés Sportalapítvány nyert meg – ők voltak ugyanis az egyedüli pályázók. Mint
megtudtuk,
Megtudtuk, mennyiért bérli majd az Illés Akadémia az új szombathelyi fociakadémiát
2019.
November
05.
09:03
a bérleti díj potom 400 ezer forint lesz havonta.
A cikk temérdek pozitív visszajelzést kapott, a négytagú zsűri pedig a legjobbnak találta, így 2019-ben
a Nyugat.hu szerzőpárosa lett a mentorprogram győztese,
Büszkén jelentjük - Országos fődíjat nyert a Nyugat tényfeltáró cikke
2019.
November
14.
14:59
ráadásul első vidéki médiumként. A záróceremóniát a Finn Nagykövetség Rezidenciáján tartották, majd még a koronavírus berobbanása előtt, a nagykövetség jóvoltából a mentoráltak elutazhattak Helsinkibe, ahol nemcsak a finn kultúrába, hanem a közéletbe és az ottani médiába is belekóstolhattunk.
A háromnapos szakmai útról több cikk és fotó is megjelent, tehát nem volt ez titok. Jól is éreztük magunkat, voltunk karácsonyi vásárban, médiamúzeumban, könyvtárban és a Helsingin Sanomat finn napilap szerkesztőségében is.
Aztán 2020 őszén jött a hidegzuhany, kiderült ugyanis, hogy másfajta beszámolók is készültek erről az utazásról: a Külügyminisztérium listázni próbálta a külföldre utazó újságírókat. De itt még nem ért véget a történet, 2022 nyarán is jöttek újabb meglepetések.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Direkt36 ugyanis egy közérdekű adatigénylési per révén megszerzett több táviratot is ezzel kapcsolatban. Itt derült ki, hogy a Külügyminisztérium kérésére a Helsinkiben működő magyar nagykövetség szoros figyelemmel követett minket.
A finnországi magyar nagykövet által 2020. június 3-án Budapestre küldött diplomáciai távirat tételesen felsorolja, merre jártunk, és még azt is megjegyzi, hogy egy olyan finn doktorandusszal is találkoztunk, aki „alapvetően a magyar kormánnyal kritikus véleményeket szokott megfogalmazni”.
Íme a teljes jelentés, melynek végére még cikkünk is bekerült hivatkozásképp: