Egy elfeledett ajándék a szovjetektől Szombathelyen - Jöjjön egy kis nosztalgia!

Amit nemcsak a régi képeslapok őriznek.

„A képeslapot a szombathelyi mamánál nyaraló pici lányom küldte a bátyjának” – írta a Szülővárosom Szombathely csoport oldalára Hímerné Gádzsa Klára, aki Fenyvesi Sándor betegsége idején vette át a majdnem 19 ezer tagot számláló csoportot. A közösséget a Facebookon Fenyvesi Sándor hozta létre, ő a közelmúltban sajnos elhunyt, de a csoportba azóta is folyamatosan kerülnek fel a régi és mai fotók, tartalmak, emlékek, rövid, a városhoz kötődő történetek, amelyek bemutatják Szombathely múltját és jelenét.

Facebook/Szülővárosom Szombathely
25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Klárának is lapul még sok képeslap a fiókjában – ahogy ő fogalmaz – felnevelővárosáról, Szombathelyről. Ezeket folyamatosan megosztja majd a tagokkal. Klára egyébként Szegeden lakik, de élnek itt még rokonai, nagyon szereti Szombathelyt.

A képeslapot lánya a ’80-as években küldte. Amint felkerült a csoportba, többen elkezdtek nosztalgiázni:

„1976-ban a Gabonaforgalmi Vállalat szemben lévő irodaházában dolgozva a tetőről szemléltük a Borostyánkő Áruház helyén lévő épületek -Vasbolt stb.- felrobbbantását”

„A szobor jóval a Borostyánkő felépítése után, Joskar Olá-ból érkezett”

„A VASÉP munkásai állították fel, Oláh János művezető irányításával”

Sokakban megfogalmazódott a kérdés, vajon most is ott van-e a szobor, de rögtön válasz is jött:

„Most is ott van a szobor. Én ott voltam az avatásán, a suliból vittek minket az alkalomra.”

És igen, az Anya a gyermekével című alkotás most is ugyanott áll, ahol korábban. Le is fotóztuk a szobrot és az áruházat ugyanabból a szögből, ahonnan a régi kép készült. Első ránézésre nincs jelentősebb különbség a két fotó között, elsőre inkább csak az lehet feltűnő, hogy a ‘80-as évekbelin nem látható egyetlen autó sem, a friss képen viszont ellepik az utat a járművek. Ha egy kicsit jobban megnézzük, akkor az is kiderül, hogy egy része már hiányzik: a galamb, melyre később még visszatérünk annak szimbolikája miatt.

A friss fotó
Mészáros D. Zsolt

A szobor történetéről sem feledkezünk azonban meg. Alkotója Anatolij Alekszandrovics Sirnyin, akinek több műve nem is található az országban. A bronzból öntött szobrot egyes források szerint 1985-ben, más források szerint két évvel később állították fel, jóval később, mint ahogy az áruházat felhúzták, amelyet 1978 májusában adtak át.

Az azonban biztos, hogy a műalkotást Joskar-Olától kapta a város. Joskar-Ola Oroszország egyik köztársaságának Mariföldnek a fővárosa és bár sokan azt hiszik, Szombathely testvérvárosa, ez nem igaz. Joskar-Ola és Szombathely kapcsolatáról korábban már többször Tudtad, hogy Joskar-Olában van egy Szombathely nevű bevásárlóközpont? 2023. May 16. 07:19 is írtunk. Így építettek fel egy darabka Szombathelyt a Szovjetunióban 2024. May 15. 06:35 A szobor pont a belváros és a Joskar-Ola városrész találkozásánál, Szombathely egyik legforgalmasabb részén áll. A Borostyánkő áruházban rengetegen megfordultak, nemcsak helyiek, hanem turisták is, így a szobor jó helyre került.

A békét szimbolizálja, amire, ha másból nem is, de a fotón látható galambból rájöhetünk, de ezt a galambot már hiába keressük a szobron, csak a helyét találjuk, és feltehetően nem ideológiai megfontolásokból távolították el. A ‘60-’80-as években egyébként az anyát a gyermekével ábrázoló szobrok sora készült: enyhén testes hölgyek, kicsi konttyal, rubensi lábbal, karjukon vagy ölükben kisdeddel, igaz, a téma korábban is rendkívül népszerű volt a művészek körében, csak akkor még Mária a kisdeddel néven futott.

A köztérkép.hu oldalon felhívják a figyelmet arra, hogy ez a szobor nema szovjet-magyar barátság erőltetett terméke. Sokkal inkább egy elhalt testvérvárosi kapcsolat eredménye. Hozzáteszik, feltűnően más iskolát képvisel, mint a hazai köztéri szobrászat. A ‘80-as években itthon már egészen más stílusú szobrok kerültek a közterekre, más számított frissnek. Ezen viszont fellelhetőek azok a jellegzetes szovjet-csehszlovák jegyek, amikre könnyen rábukkanhatunk emlékeink között is, vagy akár utazásaink során. Ha arra jár, vessen rá egy pillantást!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Helyek