„A képeslapot a szombathelyi mamánál nyaraló pici lányom küldte a bátyjának” – írta a Szülővárosom Szombathely csoport oldalára Hímerné Gádzsa Klára, aki Fenyvesi Sándor betegsége idején vette át a majdnem 19 ezer tagot számláló csoportot. A közösséget a Facebookon Fenyvesi Sándor hozta létre, ő a közelmúltban sajnos elhunyt, de a csoportba azóta is folyamatosan kerülnek fel a régi és mai fotók, tartalmak, emlékek, rövid, a városhoz kötődő történetek, amelyek bemutatják Szombathely múltját és jelenét.
Klárának is lapul még sok képeslap a fiókjában – ahogy ő fogalmaz – felnevelővárosáról, Szombathelyről. Ezeket folyamatosan megosztja majd a tagokkal. Klára egyébként Szegeden lakik, de élnek itt még rokonai, nagyon szereti Szombathelyt.
A képeslapot lánya a ’80-as években küldte. Amint felkerült a csoportba, többen elkezdtek nosztalgiázni:
„1976-ban a Gabonaforgalmi Vállalat szemben lévő irodaházában dolgozva a tetőről szemléltük a Borostyánkő Áruház helyén lévő épületek -Vasbolt stb.- felrobbbantását”
„A szobor jóval a Borostyánkő felépítése után, Joskar Olá-ból érkezett”
„A VASÉP munkásai állították fel, Oláh János művezető irányításával”
Sokakban megfogalmazódott a kérdés, vajon most is ott van-e a szobor, de rögtön válasz is jött:
„Most is ott van a szobor. Én ott voltam az avatásán, a suliból vittek minket az alkalomra.”
És igen, az Anya a gyermekével című alkotás most is ugyanott áll, ahol korábban. Le is fotóztuk a szobrot és az áruházat ugyanabból a szögből, ahonnan a régi kép készült. Első ránézésre nincs jelentősebb különbség a két fotó között, elsőre inkább csak az lehet feltűnő, hogy a ‘80-as évekbelin nem látható egyetlen autó sem, a friss képen viszont ellepik az utat a járművek. Ha egy kicsit jobban megnézzük, akkor az is kiderül, hogy egy része már hiányzik: a galamb, melyre később még visszatérünk annak szimbolikája miatt.
A szobor történetéről sem feledkezünk azonban meg. Alkotója Anatolij Alekszandrovics Sirnyin, akinek több műve nem is található az országban. A bronzból öntött szobrot egyes források szerint 1985-ben, más források szerint két évvel később állították fel, jóval később, mint ahogy az áruházat felhúzták, amelyet 1978 májusában adtak át.
Az azonban biztos, hogy a műalkotást Joskar-Olától kapta a város. Joskar-Ola Oroszország egyik köztársaságának Mariföldnek a fővárosa és bár sokan azt hiszik, Szombathely testvérvárosa, ez nem igaz. Joskar-Ola és Szombathely kapcsolatáról korábban már többször Tudtad, hogy Joskar-Olában van egy Szombathely nevű bevásárlóközpont? 2023. May 16. 07:19 is írtunk. Így építettek fel egy darabka Szombathelyt a Szovjetunióban 2024. May 15. 06:35 A szobor pont a belváros és a Joskar-Ola városrész találkozásánál, Szombathely egyik legforgalmasabb részén áll. A Borostyánkő áruházban rengetegen megfordultak, nemcsak helyiek, hanem turisták is, így a szobor jó helyre került.
A békét szimbolizálja, amire, ha másból nem is, de a fotón látható galambból rájöhetünk, de ezt a galambot már hiába keressük a szobron, csak a helyét találjuk, és feltehetően nem ideológiai megfontolásokból távolították el. A ‘60-’80-as években egyébként az anyát a gyermekével ábrázoló szobrok sora készült: enyhén testes hölgyek, kicsi konttyal, rubensi lábbal, karjukon vagy ölükben kisdeddel, igaz, a téma korábban is rendkívül népszerű volt a művészek körében, csak akkor még Mária a kisdeddel néven futott.
A köztérkép.hu oldalon felhívják a figyelmet arra, hogy ez a szobor nema szovjet-magyar barátság erőltetett terméke. Sokkal inkább egy elhalt testvérvárosi kapcsolat eredménye. Hozzáteszik, feltűnően más iskolát képvisel, mint a hazai köztéri szobrászat. A ‘80-as években itthon már egészen más stílusú szobrok kerültek a közterekre, más számított frissnek. Ezen viszont fellelhetőek azok a jellegzetes szovjet-csehszlovák jegyek, amikre könnyen rábukkanhatunk emlékeink között is, vagy akár utazásaink során. Ha arra jár, vessen rá egy pillantást!