A történet gyökerei 1971-re nyúlnak vissza, amikor szokás volt a Szovjetunió városai közül baráti városokat keresni. A finnugor nyelvrokonság miatt valószínűleg az akkori vezetőknek kézenfekvő volt, hogy egy mari várost keressenek, így eshetett a választás a Vörös Városra, vagyis Joskar-Olára, a Mari Köztársaság székhelyére.
A Volga partján fekvő Joskar-Ola lakóinak többsége ma már orosz, de a mari a második legnépesebb nemzetiség. Rajtuk kívül élnek itt tatárok, csuvasok és ukránok is. A 2017-es adatok szerint 266 ezren lakják.
Bár a várost 1584-ben alapították, de jelentős ipari- és közlekedési csomóponttá csak a második világháború végén vált. 1974-ben pedig elindult egy nagyobb beruházás, ahol először a Lenin sugárút hídja készült el.
Az első tömbház 1975-re készült el, 1976-ra már kezdett lakótelep formája lenni a környéknek, míg az Eszkinyin utcát 1978-ban kezdték el megépíteni. 1979-ben végre leaszfaltozhatták a Lenin sugárutat is. 1980-ban a Chavain sugárút házai készültek el, amit később a Színház-híd és a Russzia mozi épülete követett. További érdekesség, hogy az Eszkinyin utcában 1987-ig nem volt 2-es számú ház, mert egészen addig nem készült el.
Nézzük az építkezés képeit, avagy így készült a Szombathely-lakótelep Joskar-Olában!
A lakótelep a mai napig őrzi a baráti város nevét, ahogy nálunk is még mindig megvan a Joskar-Ola, az egyetlen különbség, hogy nálunk hivatalosan már nincs Mari ABC, de ott a mai napig a Szombathely bevásárlóközpontban Tudtad, hogy Joskar-Olában van egy Szombathely nevű bevásárlóközpont? 2023. May 16. 07:19 vásárolhatnak a lakótelep élők.