A koronavírus tavaszi berobbanása óta folyamatosan kritika éri a magyar kormányt a járvánnyal kapcsolatos adatok miatt.
Egyrészt magukban az adatok is gyanúsan viselkednek néha, de ha még azt feltételezzük, hogy a kormány nem manipulálja a számokat, akkor is nehezen magyarázható, hogy miért nem elég részletesek és átláthatók.
A területi adatokat például valami rejtélyes ok miatt összesítve közlik, amikből így nem sok minden derül ki.
Nem tudni például azt az apróságot, hogy egy-egy megyében hány aktív fertőzött van, a trendek pedig végképp követhetetlenek, merthogy nemhogy grafikonok nincsenek, de az adatokat (úgy ahogy) mutató térképek sem visszakereshetők, minden nap újat tesznek fel, a tegnapi, tegnapelőtti, azelőtti számok eltűnnek a süllyesztőben.
Ehhez képest „szuperinformatív” az az interaktív svájci Európa-térkép , amely szintén „hozott anyagból” dolgozik, azaz a kormányok közlésein alapul, de egészen jól nyomon követhető, hogy merrefelé javul vagy éppen romlik a járványhelyzet.
A régiókra, megyékre bontott számok az utolsó két hét átlagával dolgoznak, kiszűrve a napi ingadozásokat.
Kiderül például, hogy míg a operatív törzs térképén Vas és Győr-Moson-Sopron megye folyamatosan sötét színben pompázik, addig az új eseteket tekintve európai összehasonlításban is kedvező helyzetben vannak.
A térkép segítségével az egész kontinens járványügyi helyzete is jól áttekinthető: ezek szerint – már hetek óta – Nagy-Britanniában, Csehországban és Spanyolországban a legzűrösebb a helyzet, míg Kelet-Európa mintha kezdene fellélegezni.
A német nyelvű weboldalon nemcsak térkép, hanem egyéb járványügyi adatok is vannak, például a kórházban lévő betegek aránya.
Persze egyszerűbb lenne, ha mindez magyarul lenne, mondjuk a magyar kormány tálalásában.