Talán lapunk volt az első az országban, amely április elején beszámolt a holland kutatók felfedezéséről.
Ennek lényege, hogy egy város szennyvízhálózatában már jóval azelőtt megjelenhet a koronavírus, mintsem az első betegségeket diagnosztizálták, azaz a minták alapján elég nagy pontossággal meg lehet becsülni egy település leendő fertőzöttségét.
A módszert később a Nemzeti Népegészségügyi Központ is elkezdte használni, és rendszeresen közzétesszi az ilyen jellegű adatokat.
Ebből a szempontból nem túl jó hír a központ mai jelentése.
Ezek szerint az elmúlt hetekben újabb mintavételezésekre került sor és 7 szennyvíztelep mintáiban növekedő tendenciát mutattak ki az új koronavírus örökítőanyagának mennyiségében.
Ezek: Békéscsaba, Székesfehérvár, Szombathely, Pécs, Eger és Budapest északi-, déli és központi területei.
A vizsgálatokhoz és az eredményekhez az alábbi magyarázatot fűzi a Nemzeti Népegészségügyi Központ:
"Az eddigi vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy a koronavírus vízzel, szennyvízzel nem fertőz, viszont a szennyvíz vizsgálatával lehetővé válik a vírus terjedésének nyomon követése nagyobb közösségekben, akár teljes településen. A nagy érzékenységű vizsgálat segítségével a járványhullám megugrása akár a nagyszámú klinikai tünetet mutató esetek megjelenése előtt előre jelezhető. A szennyvízben kimutatható koncentrációnövekedés 4-10 nappal előzi meg a tünetes megbetegedések számának növekedését. Az NNK által végzett szennyvízvizsgálatok eredményei és a megnőtt pozitív esetszámok azt mutatják, hogy nagyon fontos továbbra is a fegyelmezett magatartás és a járványügyi szabályok betartása."