„Idén is sikeres költéshez segítettünk egy hamvas rétihéja párt" – írta Facebook-oldalán az Őrségi Nemzetipark Igazgatóság.
A hamvas rétihéja földön fészkelő, fokozottan védett ragadozómadár. A nemzetipark egy terepmadarásztól kapott még májusban bejelentést, hogy Vas megyében egy pár új területen, Nárai határában mozgolódik. A természetvédelmi őrök intenzíven figyelni kezdték a környéket.
A hamvas rétihéja költőhelyének felderítése nem könnyű feladat, mert az első időszakában a tojó nagyon sokat ül a fészekben, naponta mindössze néhány alkalommal hagyja el azt és akkor is csak percekre. Ugyanakkor a magas fűben vagy a gabonatábla mélyén megbújó tojásokat vagy fiókákat megsemmisíti a gyanútlanul arra mozgó mezőgazdasági munkagép, ezért a költőhely elhelyezkedésének pontos behatárolása, majd védelme kiemelt természetvédelmi feladat.
A szakembereknek Nárainál jó néhány óra türelmes várakozás után sikerült megfigyelni a gabonából felreppenő tojót, majd a "szemre" megbecsült helyet drón bevetésével pontosították A védelmi munka következő lépéseként kijelöltek a fészkelőhely körül egy nagyjából 1,5 hektáros, érintetlenül hagyandó zónát a költés zavartalansága érdekében.
A madarak továbbra is rendszeresen mutatkoztak a területen, így egy hónappal később, július közepén meglátogatták a fészket, ahol egy még pelyhes, de már tollasodó fiókát találtak.
A fiatal rétihéja ornitológiai jelölőgyűrűt kapott és kerítést építettek a fészek köré, hogy távol tartsák a rókákat. Új, kisebb védőzónát is kijelöltek a gabonában. Megkezdődhetett a tábla aratása, amin a természetvédelmi őrök is ott voltak.
Szerencsére minden jól alakult, eredményesnek bizonyultak az aktív védelmi intézkedések és augusztus első napjaitól már a fiatal madár első szárnypróbálgatásaiban lehetett gyönyörködni.
„Ezúton is köszönjük az érintett gazdálkodó példás együttműködését” – írták a bejegyzés végén.
Mire pedig a nemzetipark beszámolóját olvastuk, addigra a hazánkban költő hamvas rétihéják - legalábbis Imi, egy jeladós madár - már a Szaharán túl járnak.