„Itt állok, mást nem tehetek” – ez történt a Madách-gimnázium Belügyminisztérium előtti tüntetésén

Civilként volt jelen Magyar Péter és Vona Gábor.

Több ezres nagyságrendű, molinókkal felszerelkezett tömeg tette tiszteletét a Belügyminisztérium Nádor utcai épülete előtt szeptember 2-án, hétfő este, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a budapesti VII. kerületi Madách Imre Gimnázium azonnali hatállyal felmentett igazgatója, Mészáros Csaba mellett.

Mint ismeretes, az oktatási intézmény vezetőjét azután mentették fel pozíciójából, hogy az augusztus 8-án megjelent okostelefon-használatot szabályozó kormányrendeletre reflektálva az iskola tantestülete kijelentette, nem fogják a diákokat eszközbeszolgáltatásra kötelezni.

A karakán intézményi reakció természetesen hatalmas médiafigyelemnek örvend és örvendett, ezért többek ezzel magyarázzák a kormányszervek válaszlépését.

Első színpadra lépőként, Felhőfi-Kiss Levente - az igazgató egyik volt tanítványa - villantott meg egy listányi érvet az összegyűltek előtt, amelyeknek tanulsága egy mondatban összefoglalható:

a digitalizáció elutasítása magába foglalja a jövő elutasítását.

Szalai Panni

Visszaemlékezése szerint Mészáros (vagy, ahogy diákjai hívják, „Mészi”) 24 éven keresztül tartó, elkötelezett pályája során kiemelten fontosnak tartotta, hogy az intézménybe felvételt nyert diákok elsajátítsák az önálló véleményalkotás képességét. Emellett azt, hogy nyitott, rétegzett világképpel rendelkezzenek, és ami a legfontosabb: ne féljenek cselekedni, ha veszély fenyegeti azt, amit értékesnek tartanak. Elismerve az egészséges telefonhasználat korlátait, a felszólaló hangsúlyozta: az okostelefon közelsége akár életet is menthet, gondoljunk csak váratlan egészségügyi szituációkra – ezeknél tényleg minden másodperc számít.

A szülők és tanárok szerepét emelte ki Iványi Júlia, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatalközleménye nyomán működési engedélyét vesztett szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője. Ismételten feltételre került a kérdés: miképpen lesz biztosítva a bezárásra felszólított intézmények tanulóinak évkezdése?

Szimbolikus tüntetési attribútumként helyeztek el a színpadon egy kartondobozt a Tanítanék Mozgalom képviselői, Barta Beáta és Pilz Olivér, és felszólították a jelenlévőket, hogy „dobálják bele okoseszközeiket!”

Az expresszív illusztráció rámutatott arra a tényre, hogy az ország legtöbb részén az iskolák nincsenek felkészülve a rendelet biztonságos és felelősségteljes végrehajtására, központi szabályozás hiányában teljesen magukra maradnak.

Történeti felsorolás formájában újabb listázást hallhatunk, ezúttal az elmúlt két év oktatásügyi szempontból kulcseseményeinek felidézését – kiemelték: ezeket egyben érdemes tanulmányozni, az így kapott kép súlyossága megkérdőjelezhetetlen, a korszerű oktatási reform szükségessége vitathatatlanná vált. A polgári engedetlenségi-hullám során állásából elbocsátott Dukán András Ferenc példája csak egy volt az illusztris felhozatal közül.

„Itt állok, mást nem tehetek”

– visszhangzott a skandálás a Széchenyi István téren.

A megmozdulás azok színre lépésével végződött, akik mindennapi életében a legnagyobb változást hozza az új törvényrendelet.

Szalai Panni

Diákok és szüleik álltak a színpadra és együtt utasították el az erősen példastatuálás-szagú minisztériumi lépést, kiemelve az oktatás digitalizációjának elkerülhetetlen folyamatát.

Az eszközöket hiba lenne kizárólag szabályszegésre használható figyelemelterelőként tekinteni, hiszen nemcsak tanári segédletként színesíthetik a tananyag átadását, de akár jegyzeteléshez, vagy szakirodalomkeresésre is alkalmazhatóak.

A szervezők kérése nyomán a pártpolitikától mentesnek nyilvánított eseményen felfedezhettek a jelenlévők a közéletből ismerős arcokat is, többek között például a civil ruhás, pártpolitikai jelvényektől mentes Magyar Péter és Vona Gábor személyében.

A mai nem az első megmozdulás: az iskola volt tanulói múlt hét szerdán is tüntettek, illetve hétfő reggel, az évnyitóra is rendhagyó módon fekete öltözetben várták társaikat, így tiltakozva a Belügyminisztérium vitatott lépése ellen.

Lapunk videót is forgatott az eseményen, amit itt „Kiírhatnánk az országhatáron azt is, hogy Beleszarábia” - a Belügyminisztérium előtti tüntetésen jártunk September 03. 07:04 lehet megnézni.

A cikk a fiatal újságírókat képző nemzetközi programunk ( Yocojoin) keretében született.

YocoJoin
EN Co funded
Ha többet szeretne megtudni a YoCoJoin kezdeményezésről, látogasson el a LinkedIn oldalunkra.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

YoCoJoin