Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna újjáépítése

Hatalmas összeg jött ki, az ország valóban a padlón van gazdaságilag.

411 milliárd dollárba, azaz nagyjából 150 ezer milliárd forintba kerülhet Ukrajna újjáépítése - a kijevi kormány, a Világbank és az Európai Bizottság közös jelentése szerint.

Összehasonlításként, ez Ukrajna 2022-es bruttó hazai termékének (GDP) nagyjából a 2,6-szorosa.

Magyarország 2023-as költségvetése 36 360 milliárd forint bevétellel számol, azaz Ukrajna újraépítésének költsége a magyar költségvetés négyszerese.

Az újjáépítés kalkulációja egyébként számol a várható inflációval, a piaci körülményekkel, illetve a biztosítási díjakkal is.

A 2023-ra vonatkozó újjáépítés költség legkevesebb 14 milliárd dollár (5 ezer milliárd forint) lehet. Ez az összeg olyan szükségletek fedezését takarja, mint az energiaszolgáltatás, a lakások, a kritikus- valamint szociális infrastruktúra, illetve az alapvető szolgáltatások helyreállítása - írja a haszon.hu.

A jelentés szerint a háború legalább 135 milliárd dollárnyi (nagyjából 50 ezer milliárd forintos) kárt okozott Ukrajnának a 2022. február 24-i kirobbanásától a 2023. február 24-ig tartó időszakban.

A szektorok közül legsúlyosabban a lakhatást (38 százalék), a közlekedést (26 százalék) és az energetikát (8 százalék) érintette a konfliktus. A pénzügyi veszteségek pedig 290 milliárd dollárra (105 ezer milliárd forint) tehetők ezalatt az idő alatt.

A közgazdászok februári becslése szerint az infláció a 30 százalékot is meghaladhatta tavaly Ukrajnában, a harcok érintik a legfontosabb ukrán ipari zónákat is.

Ukránok milliói vándoroltak el az országból, de jelentős a katonai emberveszteség is. Igaz, a munkanélküliség háborús helyzetben nehezen értelmezhető, azonban 40 százalék körül lehet, valamint a hrivnya értéke is zuhan.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság