Költségvetési egyszeregy – Mire költi a 30 milliárd forintját a szombathelyi önkormányzat?

Ön szerint mennyibe kerül a parkolási rendszer fenntartása? És a tömegközlekedés vagy a Szent Márton-kártya?

„Nagyon hasznos cikk, várjuk a folytatást!” Ez az egyetlen hozzászólás érkezett a szombathelyi költségvetést bemutató sorozatunk első részéhez Költségvetési egyszeregy - Honnan van pénze a szombathelyi önkormányzatnak? March 12. 07:15 .

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Én ezt önkényesen és optimistán biztatásnak vettem, így itt a következő rész, remélhetően sokak okulására.

Most nem ismétlem el, hogy miért lenne fontos, hogy ennél sokkal jobban odafigyeljünk a közpénzek elköltésére, maradjunk a számoknál.

Ott hagytuk abba, hogy a szombathelyi költségvetés úgynevezett főösszege körülbelül 30 milliárd forint.

Ennyi pénz áll egy évben az önkormányzat rendelkezésére, ennyiből gazdálkodhat.

A bevételek
Józing Antal

Ahogy azt a grafikon is mutatja, a legnagyobb összegek az államtól és a helyi adókból folynak be a kasszába.

Aki a részletekre kíváncsi, ide Költségvetési egyszeregy - Honnan van pénze a szombathelyi önkormányzatnak? March 12. 07:15 kattintson, most koncentráljunk a kiadásokra.

Ehhez tudni kell, hogy a magyar törvények értelmében vannak olyan önkormányzati feladatok, amelyeket kötelező ellátni, és vannak, amelyeket önként vállaltak.

Kötelező például az utak fenntartása, a tömegközlekedés működtetése, a közvilágítás, az óvodák, a szociális alapszolgáltatások, a víz- és csatornaszolgáltatások, a temetők fenntartása és a hasonlóan nélkülözhetetlen dolgok. Ezekre mindenképpen költeni kell.

Nem kötelező viszont a sportlétesítmények üzemeltetése, a kulturális rendezvények szervezése, a helyi média fenntartása, a civilek támogatása és hasonlók.

Útfelújítás a szombathelyi Kodály Zoltán utcában. Az önkormányzatok számára kötelező feladat az utak karbantartása. Csak éppen az nincs meghatározva, hogy milyen szinten.
Mészáros D. Zsolt

Ugyanakkor – tudtuk meg a szakemberektől - nem mindig egyszerű a feladatok szétszálazása, ráadásul a törvény azt sem határozza meg egyértelműen, hogy a kötelező feladatok esetén milyen minőségben kell a szolgáltatásokat biztosítani.

Mindebből egyrészt az következik, hogy sok múlik az előző évek gyakorlatán: ha egy szolgáltatást és annak színvonalát megszokták a helyiek, akkor nagyon nehéz visszavenni belőle politikai népszerűségveszteség nélkül. Másrészt az is, hogy soha nem elég a rendelkezésre álló forrás, hiszen mindig lesz olyan terület, amely sokkal több pénzt benyelne.

Ugyanakkor az önkormányzatoknak mégiscsak van valamennyi politikai és gazdasági mozgástere, és főleg rajtunk, választókon múlik, hogy ezzel hogyan élnek a képviselőink, akik helyettünk döntenek a pénzelosztásban.

Helyi szinten ráadásul sokkal jobban látható, hogy egy-egy döntés helyes vagy helytelen.

A 2025-ös szombathelyi költségvetés nagy tételei így oszlanak el

A kördiagramból kiderül, hogy nagy, 6 milliárdos tétel az oktatás, és a város szintén komoly összeget költ kultúrára (3,1 milliárd) és szociális célokra (2,2 milliárd).

Kattintson a képre a nagyításhoz!
Józing Antal

A városüzemeltetési kiadások több mint 300 millió forinttal csökkentek a tavalyi évhez képest, de még így is jelentősek (kb. 1,5 milliárd), a gyerekvédelmi kiadásokon (2 milliárd forint) pedig a gyakorlatilag a városi bölcsődék fenntartását kell érteni.

Ez így önmagában sem nem túl izgalmas, sem nem túl sokatmondó.

De sokkal érdekesebbé válnak a számok, mihelyst belemegyünk a konkrét részletekbe.

Kezdjük az „egyéb” nevű, titokzatos zöld cikkellyel, amely több mint 11 és fél milliárd forintjával a legnagyobb csoportnak számít. Ide kerülnek mindazok a kiadások, amelyeket nem lehet besorolni a nagy ágazatok egyikébe sem.

Körülbelül száz tétel tartozik ide, amelyek közül néhányat önkényesen kiragadtam.

Kattintson a képre a nagyításhoz!
Józing Antal
  • A kék oszlopok magasságából jól látszik, hogy az önkormányzat számára milyen jelentős terhet jelent a szolidaritási adó. Ezzel a kormányzati elvonással lapunk már korábban többször foglalkozott, de az összehasonlítások még inkább segítenek, hogy lássuk ennek a nagyságát.
  • A város összköltségvetésének több mint 10 százalékát, 3,1 milliárd forintot „visz el” magának a városházának a működtetése, és jelentős, 1,4 milliárdos tétel a tömegközlekedés (a helyi járatok) üzemeltetése.
  • Több mint félmilliárd forint magának a parkolási rendszernek a fenntartása is (erre még visszatérünk).
  • A város számára éves szinten 100 millióba kerül az uszoda és a termálfürdő fenntartása, az új közvilágítás lízingkamatjai pedig 60 millióra rúgnak.
  • Ezeken kívül is beletettem a diagramba néhány nagyobb vagy számomra érdekesebb tételt, amelyek magukért beszélnek. (Vagy nem annyira.)
  • Folyt. köv.

    adó 1% nyugat.hu 2025

    Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

    A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
    Tovább a felajánláshoz!
    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Kapcsolódó cikkeink

    Költségvetési egyszeregy - Honnan van pénze a szombathelyi önkormányzatnak?

    A város egy évben 30 milliárd forinttal gazdálkodik. Mennyit ad az állam? Mennyit fizetnek a közösbe az itt élők? Sok ez vagy kevés? Felhomályosító sorozatunk első része.

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Gazdaság