A koronavírus második hullámának érkezése, azaz szeptember eleje óta az ország minden kórházának fekvőbeteg-részlegén látogatási tilalmat rendeltek el, ami alól ugyan vannak kivételek, de az elmúlt 3-4 hónap tapasztalatai alapján mondhatjuk, hogy minden eset egyedi.
Mi is többször hivatkoztunk már arra a szeptember 8-ai határozatra, amit maga Müller Cecília hozott meg, és amiben fel vannak sorolva a tilalom alól kivételt képező esetek is.
A súlyos állapotú, végstádiumú betegek mellett ott tartózkodhat egy általuk megjelölt személy – áll a határozatban. Azt ugyan nem részletezik, hogy pontosan ki számít súlyos állapotú, végstádiumú betegnek, de Dr. Dóczi Zsuzsannától, a Markusovszky kórház betegjogi képviselőjétől megtudtuk, hogy ez a pont nem csak a haldoklókra, hanem az önmagukat ellátni képtelen betegekre is vonatkozik.
Dr. Nagy Lajos, a Markusovszky kórház főigazgatója hozzátette, hogy Szombathelyen az értelmi fogyatékossággal élő betegeket is lehet látogatni, illetve a vallásgyakorláshoz elengedhetetlen személyes kapcsolatot is engedélyezik.
A határozat azt is előírja, hogy a kiskorú betegeket látogathatja az egyik szülő vagy törvényes képviselő, a vajúdó nők mellett pedig ott lehet egy általuk megjelölt nagykorú személy.
Dr. Dóczi Zsuzsanna, a Markusovszky kórház betegjogi képviselője arról is tájékoztatott minket, hogy a betegjogok járványhelyzetben csak akkor, és olyan mértékben gyakorolhatók, hogy azzal még nem akadályozzuk a járvány elleni védekezést. A beteg emberi méltósághoz való joga viszont semmilyen kivételes esetben sem korlátozható.
Ha azonban a fent felsorolt kivételes esetek valamelyike igaz arra az illetőre, akit készülünk meglátogatni, akkor sem jutunk be automatikusan a kórterembe. A járvány miatt minimálisra csökkentett látogatásoknak is szigorú szabályai vannak, melyeknek minden egyes alkalommal eleget kell tennünk.
A Markusovszkyban például csak a kórház által biztosított védőruházatban lehet belépni a kórtermekbe, egy beteg egyszerre csak egy látogatót fogadhat, a látogatás hossza pedig 15 perc lehet.
Az igazgató hozzátette, hogy a betegnek, vagy ha ő képtelen rá, hozzátartozójának írásos kérvényt kell beadnia, a kórház pedig egyedi elbírálás után biztosítja a személyes kapcsolattartást. Minden alkalommal ki kell tölteni egy járványügyi kérdőívet is.
A betegjogi képviselő értünk van, ne féljünk kérni a segítségét
Papírforma szerint már mindenkinek tudni kéne, hogy látogathatja-e rokonát a kórházban vagy sem, de a gyakorlatban számos olyan egyedi eset van, amikor a jogszabályok átnyálazása után sem egyértelmű a válasz.
A látogatások engedélyezésekor pedig sajnos azt is számításba kell venni, hogy az egészségügyi rendszer iszonyúan leterhelt, így nem biztos, hogy minden kérvény elbírálására annyi idő jut, amennyit szánni kéne rá.
A betegjogi képviselők, amilyen például a szombathelyi kórházban dr. Dóczi Zsuzsanna, többek között a nehezen eldönthető esetekben, és a tévesen elbírált kérvények korrigálásában segítenek.
„A betegjogi képviselő a beteg írásos meghatalmazásával eljárhat az ügyében. Ha a beteg állapota nem teszi lehetővé, hogy meghatalmazást írjon, egy hozzátartozója is megírhatja helyette” – mondta el dr. Dóczi Zsuzsanna.
A Markusovszky kórház betegjogi képviselőjének elérhetősége egyébként nyilvános, a kórház honlapján bárki megtalálja.