Közeleg az óraátállítás – Végre visszaállhatunk a nyári időszámításra

Vajon tényleg az idei lesz az utolsó, vagy újabb évekig halogatják az egységesítést?

A nyári időszámítás mindig március utolsó vasárnapján kezdődik, így 2023-ban e hétvégén, március 26-án kell átállítani az óráinkat. Hajnal 2-kor előre kell tekerni 3-ra a mutatót. Így egy órával kevesebbet alhatunk aznap, viszont egy órával tovább lesz világos, hét hónapon át.

Habár évek óta megy a huzavona, és többször kitolták már a dátumot, de ha nem szól közbe semmi, talán idén váltunk utoljára időszámítást. Ugyanis az Európai Unió döntése szerint 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra.

Az óraátállításról 2018-as népszavazáson kérdezték meg az Európai Unió lakosságát. A válaszadók többsége az eltörlését támogatta, köztük is a magyarok körében volt az egyik legmagasabb az időszámítás-váltásokat ellenzők tábora: 10-ből 9 magyar megszüntetné a kétféle időszámítást. Korábbi cikkünkben Elég az óraállítgatásból, egy időszámítást akarunk Európában 2021. March 28. 12:15 részletesen foglalkoztunk a Publicus Intézet ezt taglaló közvélemény-kutatásával.

Mint azt mi is megírtuk, Úgy tűnik, egyelőre mégsem törlik el az óraátállítást 2021. March 03. 19:29 2021-ben kellett volna eltörölni az óraátállítást, de az unió akkoriban elsősorban a koronavírus-járvány megfékezésén munkálkodott, nem volt ideje ezzel foglalkozni, másrészt pedig a tagállamok között nincs teljes konszenzus, miszerint a téli vagy a nyári időszámítás bevezetését támogatnák-e.

Amennyiben Magyarországon az óraátállítás eltörlésekor a közép-európai időzónát (CET) választanánk, úgy a gyakorlatban a télen megszokott napfelkelték és napnyugták megmaradnak, nyáron viszont lenne olyan nap, amikor már hajnali négy előtt kivilágosodna. Közép-európai nyári időzóna (CEST) esetén a nyáron megszokott napok mellett viszont a téli reggeleken lenne sötét, amikor csak reggel fél kilenckor bújna elő a nap.

A tudomány szerint az órákat nem célszerű átállítani, sem pedig a korán kelést erőltetni, vagyis az eredeti, az időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legészszerűbb döntés élettani, egészségügyi szempontból.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Kapcsolódó cikkeink

Úgy tűnik, egyelőre mégsem törlik el az óraátállítást

2021-ben kellett volna utoljára átállítani az órát, de más dolgok most fontosabbak.

Elég az óraállítgatásból, egy időszámítást akarunk Európában

Kétharmados többsége van a nyári időszámításnak. A Publicus kutatása.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Hasznos