Önök kérték! - Ezt néztük a 70-es években

Sorozatunk második részéből kiderül, melyik műsor volt az, amire a Balatonról kellett hazasietni, és az is, hogy mire volt képes az ember tízezerért.

Nemrég indult sorozatunk Deltával szárnyaltunk, Tévémacival aludtunk – Ezeket néztük a tévében a '60-as években - 1. rész 2022. April 06. 21:02 folytatásában az 1960-as évek emblematikus, akkor indult műsorai után most jönnek a hetvenes évek. Az időszak abban az értelemben biztosan garancia a jó műsorokra, hogy a tévé szélesebb elterjedésével sokkal több nézőhöz több, minőségibb műsor tudott eljutni.

Azok a hetvenes évek

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Kis korrajzzal kezdjük az elején. A hetvenes évek rengeteg technikai újdonságot hoztak magukkal. Az első fontosabb állomás 1971, amikor, a televízió rendszeres adásának megkezdése után 14 évvel, elindult a "kettes" program, amelyen majdnem teljesen ugyanazt lehetett nézni, mint az egyesen (egy ideig legalábbis biztosan). Az előző évtized vége felé már elvétve volt néhány színesben sugárzott adás is, azonban ezek a hetvenes évektől rendszeressé váltak, az új technikában pedig a televízió egyre szélesebb elterjedése után egyre többen gyönyörködhettek.

Most pedig jöjjenek az 1970-es évek legemblematikusabb tévéműsorai, természetesen a teljesség igénye nélkül.

Önök kérték

Az 1970-ben indult kívánságműsor volt a egykor a televízió egyik legnézettebb műsora. Egykoron özönlettek a levelek a televízió Szabadság téri székházába, ahol ezek közül csak néhány kerülhetett be a szerkesztett műsorba, amely első körben 1971 és 1990 között futott a Magyar Televízióban Tamási Eszter vezetésével, de miután a riporternő sajnálatos halála bekövetkezett, a műsor megszűnni látszódott. Végül a Televízió vezetősége 1997-ben indította újra a műsort, amely azóta is változatlan formában fut Bényi Ildikó vezetésével. Igaz, mára már sokkal alacsonyabb nézettséggel, mint egykoron. (Csak megjegyzésképp, a műsor fél órában minden hétköznap délután jelentkezik a Duna TV-n)

Voltak természetesen különkiadásai a műsornak, például május elsején, amikor a "Felvonulók kérték" (korabeli tévéújságokat fellapozva ez akkoriban egy egész napos műsorfolyamnak számított), vagy szilveszter este, amikor egész este a nézők által kért műsorszámok mentek az M1-en.

A HÉT

Szintén az 70-es évek elején, pontosabban 1970-ben indult el a Magyar Televízió emlékezetre méltó heti politikai magazinja, A Hét. A műsorban eredetileg inkább külpolitikai témákat feszegettek a főszerkesztőnek, Polgár Dénesnek köszönhetően, később aztán egyre inkább előtérbe kerültek az egyes belpolitikai témák mellett olyan tudósítások is, amelyek más műsorokban teljesen elképzelhetetlenek lett volna. A Hét aztán később többször is megújult, a nyolcvanas években, Hajdú János főszerkesztése alatt a Vangelis L'enfant c. dala lett a műsor főcímzenéje, amely egy új színt hozott a vasárnap esti magazinba. A műsor akkora népszerűségnek örvendett, hogy előfordult, hogy az M7-es autópálya rendesen bedugult vasárnap délutánra, hogy mindenki hazaérjen az este kezdődő magazinra.

A Hét főcímei

A kétezres években aztán a Magyar Televízió is jelentősen átalakult. Az új vezetés, amely elsősorban nézettségközpontúvá vált, 2003-től levette az akkor Baló György felügyeletével készülő műsort, és a helyét átadta a Szólás Szabadsága című műsornak, amely a 2010-es kormányváltásig futott viszonylag jó nézettséggel az M1-en.

Kapcsoltam

Az 1979-ben indult vetélkedőről azt hiszem sokat nem kell beszélni. A Kapcsoltam korszakalkotó játék volt, amelyben az akkor csillagászati magasságokban járó 10 ezer 240 forint volt a főnyeremény, és ami egyébként az első telefonos játék is volt. A hatalmas népszerűséget az is mutatja, hogy a meghirdetett levéljátékra közel 20-25 ezer megfejtés érkezett, arról nem is beszélve, hogy mennyien akartak játszani a tízezerért. A műsor 1989-ig futott, a tíz évből mindössze egyet vezetett az eredeti műsorvezető, Vitray Tamás, aki ezután átadta a terepet Rózsa Györgynek, aki 150-szer köszöntötte a nézőket a játékban.

Az utolsó előtti Kapcsoltam 1989-ből

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a műsor szerkesztői ekkor még sokkal komolyabb feladványokat állítottak össze, nem úgy, mint a 2001-ben a TV2-n újraindított délutáni műsorban, amelyben már a játékosnak az egymilláért kicsit sem kellett megtekergetni az agytekervényeit (teszem hozzá, hogy ahhoz képest, ami a nyolcvanas években volt...)

TV Torna

"Egy kicsi mozgás mindenkinek kell" - így kezdődött a évekig a TV torna főcíme, amelynél szerintem bátran elmondható, hogy az idősebbek is elkezdhetik . A TV torna 1976 áprilisában indult, és egészen 1989-ig ment rendszeresen a Magyar Televízióban.

Korabeli újságokat fellapozva megtaláljuk az eredeti ötletgazda, Békési Sándor interjúját, amelyben 1976-ban azt mondta, korábban már volt próbálkozása tornával a televízió vezetőinél, de később a kezdeményezésből nem lett semmi.

TV Torna-részlet valamikor a nyolcvanas évekből

A műsor létezésének tizenhárom éve alatt sokan megfordultak tornáztatóként a "népi tornás" műsorban, legtöbbet talán Müller Katalin és Bérczi István tornáztattak, de a korábbi köztársasági elnök, Schmitt Pál felesége, Makray Katalin is mozgatta a nézőket. A díszlet díszlet szerény volt, sokan tettek is erre korábban megjegyzéseket (mint ahogy a ruhákra is...). Végül aztán 1989-ben lekerült a képernyőről a TV torna, amelyet az új évezred után több kereskedelmi tévé is igyekezett feltámasztani - természetesen Norbival és Rékával... - a tornázást, de nem jártak túl sok sikerrel.

Keménykalap és Krumpliorr

Már a hatvanas évektől kezdett jelentőssé válni a műsorok mellett a sorozatok, filmek készítése is a Magyar Televíziónál, és ez nem volt másképp a hetvenes, pláne a nyolcvanas évektől. Most egy sorozatról esik majd szó, ami a hetvenes években készült, de ahogy haladunk majd előbbre az időben, egyre több legendás, említésre méltó szériát idézünk majd fel.

A sorozat, amely 1973-ban készült és 1974-ben került képernyőre, Csukás István azonos című műve alapján készült, és összesen négy rész erejéig ment a Magyar Televízióban. A sorozatból később film is készült, amelyet 1978-ban, a sorozatból összevágott jelenetek alapján mutattak be - legalábbis a Wikipédia szerint.

Részlet a Keménykalap és krumpliorrból

A sorozatról azt hiszem, sokat nem kell beszélni, melynek főszerepében egyébként olyan színészeket láthattunk, mint Kovács Krisztián, Berkes Gábor, Alfonzó, vagy épp Szilágyi István, de persze a sor még sokáig folytatható.

Sorozatunk mai része ezzel véget ért, de persze holnapig lehetne sorolni azokat a filmeket, műsorokat, sorozatokat, amelyek a hetvenes években kerültek először képernyőre, és még azóta is szívesen nézzük őket. A következő részben jönnek a nyolcvanas évek, amely sok újdonságot hoztak a televíziózásban, de hogy miket is pontosan, csak legközelebb derül ki.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra