Az EU tagállamainak vezetői konferencián az állam- és kormányfők egyetértettek abban, hogy a vírusmutáció megfékezése érdekében fenn kell tartani az eddigi korlátozásokat, de akár további szigorítások is jöhetnek - derült ki a csütörtök éjjeli EU-csúcs után tartott sajtótájékoztatón.
Arról, hogy ez pontosan mit is jelent, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke számolt be.
Bonyolódik az utazás
A tanács szerint az EU belső határainak nyitva kell maradni, hogy zavartalanul működhessen a belső piac, azonban elképzelhető, hogy a nem alapvető fontosságú utazásokat korlátozni fogják.
Charles Michel kiemelte, hogy ha ilyen szigorításokra kerülne sor, a tagországoknak együtt kell működni, és összehangoltan kell meghozniuk az intézkedéseket.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a határátkelések szigorítása önmagában nem elég. Javasolta a járványhelyzetet mutató térkép kiegészítését egy újabb színkóddal, a sötétvörössel, mellyel azokat az országokat jelölnék, ahol kiugróan magas a fertőzöttek száma.
Vakcinák, vakcinaútlevelek
A tagállami vezetők abban is egyetértettek, hogy fel kell gyorsítani az oltási kampányokat, és kiemelt figyelmet kell fordítani a vakcinák arányos elosztására, a tapasztalatok megosztására és a tömeges oltáshoz szükséges háttér megteremtésére - hangsúlyozta a tanács elnöke.
Az oltóanyaggyártóknak tiszteletben kell tartaniuk a megállapodásokat - tette hozzá.
Von der Leyen elmondta, hogy az EU-nak koncentrálnia kell az oltóanyagok gyorsabb kiszállítására és a már rendelkezésre álló készletek hatékony alkalmazására.
Az úgynevezett vakcinaútlevelek témájával kapcsolatban a tagállami vezetők arra jutottak, hogy óvatos előkészületekre van szükség. Erre a kérdésre később térnek vissza, ugyanis csak a járvány későbbi szakaszában lehet majd felmérni, hogyan alkalmazhatók az ilyen tanúsítványok.
Bevezetéséhez az oltási művelet rendkívüli összehangoltságára, elismerésére, a teljes oltási folyamat szigorú ellenőrzésére van szükség - húzta alá Charles Michel.
A vakcinaútlevél bevezetése előtt még több fontos kérdésre kell választ kapnunk, mint például hogy mennyi időre adnak védettséget az oltóanyagok, egy beoltott személy lehet-e vírushordozó vagy hogy mi lesz azokkal, akik utaznának, de még nem jogosultak az oltásra - részletezte von der Leyen.
A bizottság elnöke elmondta továbbá, hogy az EU létrehozta saját oltóanyag-elosztó mechanizmusát, hogy az alacsonyabb jövedelmű országokba is eljusson a vakcina.