Több apropója is volt a Mesebolt Bábszínház keddi sajtótájékoztatójának. Egyrészt idén 30 éves a város legkisebb, ugyanakkor egyik legaktívabb művészeti intézménye, amely egy hónapig tartó jubileumi programsorozattal ünnepli a kerek születésnapot. Másrészt szombaton, 10 órakor mutatják be a közönségnek az MMIK színpadán, a Veronaki zenekarral közös, nagyszabású koncertszínházi előadásukat, a Mosó Masa mosodáját. A sajtótájékoztató hivatalos része után ebből ízelítőt is kaptak a jelenlévők.
Rekordszámú előadás, csaknem 37 ezer néző
De ne ugorjunk ennyire előre. Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester először arról beszélt, rekordszámú – 516 - előadást játszik ebben az évadban a bábszínház. Hatvanöttel többet, mint az előzőben. Június 30-ig majdnem 37 ezer ember látja a produkciókat. A hét idei bemutató mellett huszonegy előadást tartott repertoáron a Mesebolt. Kiemelte, a színház élen jár a külső források bevonásában, kilenc hazai pályázaton indultak, ebből hat pályázaton nyertek is. A Lázár Ervin program is segítette a működést. „ Ez különösen fontos abban az időszakban, amikor az önkormányzati és állami támogatás, sajnos nem feltétlenül elegendő nagyszabású tervek megvalósításához” – hangsúlyozta az alpolgármester.
Horváth Soma a színház pénzügyi helyzetére is kitért. Mint mondta, 2020 -ban döntött úgy a kormány, hogy közös fenntartásban működteti az előadóművészeti szervezeteket nemcsak a fővárosban, de a megyei jogú városokban is. Ekkor kötött egy öt évre szóló szerződést a kormány az önkormányzattal. A korábbi évi 74 millió forint helyett az állam évi 53 millió forinttal járult hozzá a bábszínház működéséhez, így a város az elmúlt években kénytelen volt jelentősen megemelni a támogatás összegét. Jelenleg 81 millió 263 ezer forinttal járul hozzá a működéshez az önkormányzat.
Decemberben lejárt a közös fenntartásról szóló szerződés, az újat hosszas egyeztetések után talán sikerül megkötni. Az alpolgármester elmondta, a jelenlegi állás szerint az állam is évi 81 millió forinttal támogatná a szombathelyi bábszínház működését.
Mesebolt: 30
A pénzügyek után a jubileumi programsorozatról Csató Kata, a bábszínház igazgatója beszélt részletesen. A Mesebolt: 30 három részből áll: interaktív kiállításból, minibábfesztiválból, és egy virtuális visszatekintésből.
Május 29-én csütörtökön, 17 órakor nyílik meg a Kifordítva – bábok a színfalak mögött című tárlat, az MMIK első emeletén. Közelről is megnézhetjük, kipróbálhatjuk majd a bábokat, bepillantást nyerhetünk a színfalak mögé. 17.30-tól pedig a Lenka és a tündér című előadást játsszák, ami mondhatni előszobája lesz a MonoBáb Fesztiválnak, amelyet június 27-én pénteken tartanak az MMIK előtti téren.
Két színpadon, öt darabot láthat a közönség: Vásártér, Patkó Bandi, Vitéz László, A kisgömböc (tinédzsereknek, ifjú felnőtteknek szól) és a Putyin síel című előadást. Utóbbi tragikomédia és a felnőtteket célozza meg. Egy cseh, egészen pontosan a brnoi Divadlo Lisen színház előadása. A darab után beszélgetést hallhatunk az alkotókkal.
Az online térben is ünnepel a Mesebolt, visszaemlékezésekkel, beszélgetésekkel, előadásrészletekkel találkozhatunk, amelyek felölelik az elmúlt 30 évet és bepillantást engednek abba, hogyan működött régen és hogyan működik most egy bábszínház. A jubileumi programsorozat az Érezd Szombathelyt! eseménysorozat része.
Szombaton Mosó Masa mosodája bemutató
Csató Kata kiemelte, hosszú utat jártak be, mire megszületett ez a különleges, izgalmas színházi produkció. Elmondta, nagyon fontos volt számukra, hogy színpadra vigyék Varga Katalin művét, amely egy alapkő a magyar kultúra történetében. „ Ez egy gigantikus előadás, amit nem könnyű irányítani és kézben tartani. Ezért nagy biztonságérzetet adott, amikor Hárs Anna dramaturg, Michac Gábor díszlet- és jelmeztervező, valamint Harangi Mária rendező elfogadták a felkérésünket” – tette hozzá az igazgató.
Varga Katalin mesegyűjteménye, a Mosó Masa mosodája 1968-ban jelent meg először, azóta több mint harminc kiadást ért meg. Bár eredetileg a helyesírás fejlesztését célzó iskolai segédanyagnak készült, valóban igazi kultúrkinccsé vált: generációk számára jelent meghatározó élményt a kesztyűlakók története, a csizmadal, vagy a mosodáját megnyitó mosómedve.
A Veronaki zenekar - amelynek egyik alapító tagja Varga Katalin unokája, Tarján Veronika - már korábban megzenésítette a könyv humoros, játékos verseit. A dalokhoz pedig most kedves történetet kerekített - a könyv motívumainak és karaktereinek felhasználásával - Hárs Anna dramaturg.
Az alkotók szerették volna, ha az előadásban is szerepet kap a nyelvi ismeretterjesztés, a nyelvi humor, kreativitás, ezért a kesztyűben lakó állatok segítenek Mosó Masának megtalálni a hirdetésből kimosott betűket. Észrevétlenül tanulhatnak a gyerekek, miközben nézik a darabot. Az előadás végére pedig nemcsak a mosodát hirdető szöveg áll újra össze, hanem ismét bebizonyosodik: együtt minden könnyebb.
Harangi Mária rendező azzal kezdte, hogy az elmúlt években megtalálják azok a művek, amelyek a magyar kultúra örökségét jelentik, ilyen a Mosó Masa mosodája is. Nagyon sok család könyvespolcán ott van a kötet még ma is, és megkerülhetetlen.
„Van egyfajta felelősségünk abban, hogy ezek a művek generációról generációra megtalálják a gyerekeket” – mondta. Úgy érzi, türelemmel és kitartással sikerült megtalálni azt a formát, amely segít a mai gyerekekhez közelebb vinni a művet.
Az ismertető után a sajtó az MMIK színháztermében meg is nézhetett egy jelenetet a darabból, amely a látottak alapján valóban gigantikusra, szórakoztatóra és legfőképpen persze színvonalasra sikerült. A színészi játékot a világzenei hangzás, a látvány még inkább emeli.
Mosó Masa mosodája
a Mesebolt Bábszínház és a Veronaki zenekar koncertszínházi előadása
A színpadi változatot írta: Hárs Anna
Mozgástervező: Kovács Bálint
Zene: Veronaki zenekar
Zenei rendező: Mogyoró Kornél
Rendező: Harangi Mária
Szereplők:
Mosó Masa: Kolozsi Angéla
Pocok: Kőmíves Csongor
Béka: Kovács Bálint
Cinke: Varga Bori
Szarvasbogár: Kis Olivér
Hangya: Gyurkovics Zsófia
Veronaki zenekar:
Tarján Veronika – ének
Mogyoró Kornél – ütőhangszerek
Szokolay Dongó Balázs – fúvós hangszerek
Szula Miklós – gitár
Herr Attila – basszusgitár