Vitaindítónak. Tudta például, hogy:
Jó egy hónapja, Női energiák és csapdák
Munkaerő megtartás
, munkaerőhiány és a cégek HR-es problémái voltak a fókuszban. Amit az egy órás felvezető előadásban hallottuk, részletesen vissza nem adhatjuk, viszont jó pár friss gazdasági adat és érdekesség birtokába jutottunk. (Az előadást Kálmán Edina, szervezetfejlesztési csoportvezető tartotta, az ő anyagából származnak az adatok is.) Ezeket a hasznos információkat táblázatban is hozzuk.Először pillantsunk rá az európai munkanélküliségi mutatókra. Ezzel a 3,7 százalékos rátával Magyarország nagyon jó helyen áll, elmondható, európai viszonylatban alacsony nálunk a munkanélküliség. A regisztrált mindenképpen:
Ehhez képest a foglalkoztatási ráta (15-64 évesek körében) ennyire már nem ideális, Svédországban vagy Norvégiában például 80-85 százalék, ehhez képest mi az utolsó 2/3-ban kullogunk:
Ha a foglalkoztatás alakulására lennénk kíváncsiak hazánkban, akkor itt a következő összefoglalás, ami szintén magárt beszél. Érdemes megnézni a görbéket, közmunkával és közmunka nélkül:
40 ezer informatikus hiányzik az országból
Íme, táblázatba foglalva a hazai munkaerő-piac alakulása is - személetes lesz! Kitűnik belőle, hogy az IT-szektorból 40 ezer informatikus hiányzik, az egészségügy és szociális szférában 6800 hely betöltetlen, és az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységekben és a feldolgozóiparban, valamint a kereskedelemben is nagy a munkaerő-hiány.
Top 10. szakma, amiben krónikusan kevés a szakember
Ha most akarnánk szakmát választani magunknak, ezt a táblázatot különösen érdemes lenne átbogarászni! Megtudhatjuk belőle, melyik az a top 10 szakma, amire a legnagyobb kereslet van manapság. Sok újat nem fogunk mondani - talán érdemes mégis megnézni, hogy ebből legalább a fele diplomás képzést igényel (és akkor gondoljunk arra, mit tervez az egyetemi szférával a kormány 2020-tól már nem hirdetnek állami férőhelyet a budapesti Corvinuson - íme, az új irány! 2018. October 06. 17:04 ):
A munkaerő- és szakemberhiány alakulása az elmúlt tíz évben megháromszorozódott
Egyre kevesebb a szakember, viszont egyre több a kivándorló
Elgondolkodtató adat, hogy a migráns magyarok 44%-a 30 év alatti, 75%-uk nem érte el a 40 éves kort sem. Többségében a fiatalok mennek el.
Munkaerő-hiány, mint termelést gátló tényező
A munkaerőpiac feszítettsége és a reálbérek növekedése a versenyszférában
Tény tehát, hogy a magyar vállalatvezetők 92%-a a szakemberhiányt jelöli meg a gazdasági növekedés legnagyobb korlátjának: 5 évvel ezelőtt még csak 46% nyilatkozott így. A munkaerő megtartása kritikus kérdéssé vált Magyarországon.
A népesség jelenlegi és jövőbeni iskolázottságának és készségszintjének indexe
Vas megye foglalkoztatási helyzete
Akkor nézzük, a munkanélküliségi ráta alakulását Vas megyére fókuszálva (2018. I. negyedév, 15-74 éves népesség körében):
A nyilvántartott álláskeresők száma (2018. augusztus) Vasban a második legkevesebb az országban:
A nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma (2018. augusztus) is hasonló képet mutat:
Kevés munkanélkülire kevés álláshely jut:
Összességében érdemes rápillantani a foglalkoztatási ráta alakulására is (2018. I. negyedév, 15-74 éves népesség között):
Vas megyében messze rosszabbul keresnek, mint például Győr-Mosonban vagy Budapesten
A havi nettó átlagkereset (2018. I. negyedév, 15-74 éves népesség) messze elmarad Vas megyében a budapestitől. Arról azonban nincs adat, hogy hányszorosát lehet kint, a szomszédos Ausztriában keresni:
Még egy aggasztó térkép - Vas megye az egyik leginkább fogyó megye
Íme, a népesség változása járásonként (a 2001-es és a 2011-es népszámlálás alapján):
Főbb következtetések - Vas megyére fókuszálva
Vas megye a többi megyénél is „szorultabb” helyzetben van, mert:
A megoldás: a béremelés?
Végezetül következzék egy szemléletes táblázat arról, mit lehet tenni a fluktuáció ellen - mik lehetnek a vállalkozások lehetséges lépései:
Vagy az idegen munkaerő toborzása lehet a megoldás?
Az elmúlt időszakban Magyarországon, így a nyugat-dunántúli multinacionális cégeknél is tömegesen jelentek meg a külföldi, főként ukrán vendégmunkások - a fentiek tükrében egyértelmű az ok-okozati következmény. A cégek így próbálják megoldani - vagy legalább enyhíteni - a krónikus munkaerőhiányt. Az ukrán vendégmunkások ittléte azonban nem csak a munkaerőpiacra, hanem a helyiek mindennapi életére is komoly hatással van - ezt a problémát egy tényfeltáró riportban mutattuk be nemrég. Mi történik itt, az ukránok elveszik a magyarok munkáját? 2018. October 12. 07:39
A címlapképünk illusztráció