Szerencsére ez nem háború, de kétségkívül nehéz hónapokat élünk.
A koronavírus-járvány teszteli a bátorságunkat, türelmünket, együttműködési és szervezési képességeinket, figyelmünket és fegyelmünket.
És persze teszteli a nemzeti kormányokat, ha már a világ valamiért úgy döntött, hogy egy globális problémát zárt határokkal, országonként célszerű megoldani.
A magyar kormány valójában most először kerül szemben igazi nagy kihívással.
Európa és a világgazdaság jó éveket tudhat maga mögött, az árvíz afféle bemelegítés volt (elég jól sikerült), a magyar migránsügy leginkább árnyékboksz, de most kiderülhet, mennyire kompetens embereket sikerült döntési pozícióba ültetni az utóbbi évtizedben.
Az egészségügyi számok mágiájáról
már írtunk
Mi lehet az oka, hogy Magyarországon alacsonyak a koronavírus-járvány számai?
2020.
April
06.
17:04
, és valószínűleg még írni is fogunk, egyelőre még nem dőlt semmi; a figyelem központjában most a kormány
gazdaságvédelmi csomagja
áll.
Ez utóbbi azért is fontos, mert a járvány előbb-utóbb elvonul, de a nyomában fellépő gazdasági nehézségek még jó ideig, talán évekig közöttünk maradnak.
És ebben a tekintetben nem áll túl jól a csapat.
A gazdasági szereplők és szakértők közül jó páran osztják a
véleményt
Alapvető gazdasági átrendeződést hoz Magyarországon a koronaválság
2020.
April
07.
14:52
, hogy ebben a műfajban eddig nemigen remekelt a kormány.
Egyrészt mert a csomagot soványsággal, a kisvállalkozások és a munkavállalók “elfeledésével” vádolják, de talán még ennél is nagyobb baj, hogy a döntések megkésve, iszonyú lassan születnek meg .
És bizony olyan döntések is vannak, amelyek hiába születnek meg, zavarosak és értelmezhetetlenek, amelyekre, ha dolgozatok lennének, a tanár egy egész oldalt beborító kérdőjelet tenne.
A hét közepén bejelentett 70 százalékos bérpótlék például napokig találgatásokra adott okot, Palkovics István innovációs és technológiai miniszter ugyanis némileg mást mondott a sajtótájékoztatón és aztán az Inforádióban . A rendelet maga nagypénteken jött ki, és bizony beigazolta, hogy a legtöbb cég nem tud mit kezdeni ezzel a segítséggel.
A cégvezetőkről is sok minden kiderül
Elismerjük, hogy nehéz helyzetben van a kormány. És nehéz helyzetben vannak a cégvezetők is.
És az utóbbiak is tesztelve vannak, és a teszt bizony nemcsak a gazdasági rátermettséget, de egész mást is teszel.
Például ebben az éles helyzetben kiderül, hogy mit is gondol az alkalmazottak fontosságáról és szerepéről, és hogy hogyan ülteti ezt az elvet a gyakorlatba.
Már a kezdet kezdetén kaptunk olyan olvasói (dolgozói) leveleket, amelyekből az derült kis, hogy egyes szombathelyi cégek - fogalmazzunk úgy - meglehetősen lazán kezelik a járványügyi helyzetet.
Az elbocsátások megkezdésével pedig a felelősségérzet mellett egyéb emberi tulajdonságok is egyre inkább napvilágra kerülnek.
Mert más a helyzet annál a kisvállalkozónál, aki hónapról-hónapra élt, maga sem keresve sokkal többet, mint az alkalmazottai, akiket bizony már szélnek kellett ereszteni.
És más a teszteredménye annak a vállalkozónak, akinek bőven “van mit a tejbe aprítania”, vígan telne a tartalékból az alkalmazottakra akár hónapokon keresztül, nem utolsósorban azért, mert ez utóbbiak sokat és jól dolgoztak a cégért. De most mégis gyorsan útilaput kötöttek a lábukra.
Hamarabb jött a lapú, mintsem kiderült, mit is akar valójában a kormány, és hamarabb, mintsem kiderült, meddig tart járványválság, mikor lehet és kell majd újraindulni a céget.
És az lesz majd az érdekes világ, amikor újra kell toborozni a csapatot, és néhány cég majd csodálkozni fog, hogy nem azok és nem olyanok állnak majd sorba a munkáért, mint egykor.
Mert bizony egyik bizonyítvány egyik tantárgyánál sem mutat jól az “elégtelen” osztályzat.