A szombathelyi önkormányzat gazdasági helyzetéről sokat írtunk a közelmúltban, nem véletlenül. Hiszen a járvány okozta
gazdasági visszaesés
Mintegy 2-2,5 milliárd forinttal kevesebb bevételre számíthat idén az iparűzési adóból Szombathely
2020.
September
04.
16:45
és az egyre emelkedő
kormányzati elvonások
470 millió forintot vont el az idén a járványra hivatkozva a kormány Szombathelytől
2020.
August
02.
07:17
miatt egyre nehezebb lesz a működtetni a várost. A városvezetésnek lépnie kellett, Horvát Attila költségvetésért (is) felelős alpolgármester november 17-én
jelentett be
Hende-adó bevezetésére készül a szombathelyi önkormányzat
2020.
November
17.
17:55
egy intézkedéscsomagot.
Ennek lényege, hogy az önkormánzati intézményektől és cégektől összesen kétmilliárd forintot vonnak el, és azt tervezték, hogy megemelik a nem lakás célú ingatlanok helyi adóját. A részletekről
meg is kérdeztük
Horváth Attila az építményadó emeléséről, a megszorításokról, a kormányzati elvonásokról
2020.
November
20.
11:51
az alpolgármestert
, később azt is megtudtuk, hogy jövőre
603 millió forint plusz bevételt vár a szombathelyi önkormányzat az építményadó emelésétől
2020.
November
26.
11:30
612 milliós plusz bevételt vártak az emeléstől.
Persze, a Szombathelyen ellenzéki szerepbe szorult Fidesz is reagált, Illés Károly, volt alpolgármester, a párt közgyűlési frakciójának vezetője az adóemelés bejelentése után sajtótájékoztatót tartott. Erre lapunkat nem hívták meg, így nem tudtunk tudósítani róla, de a szombathelyi Fidesz Facebook-oldalán megtaláltuk a bő öt perces videót. (Frissítés: A videó már nem érhető el.)
Illés azzal vádolta meg a városvezetést, hogy népnyúzó politikát folytat, Mint mondta, tavaly, a választások után úgy adták át a város irányítását, hogy a kasszában 13 milliárd forint lekötött és 3 milliárd forint szabad felhasználású összeg volt, a városnak nulla volt az adóssága.
A frakcióvezető szerint a Nemény András polgármester által irányított városvezetés pazarló, esztelen ámokfutást folytatott, ennek eredményeként egy éve alatt elfogyott a pénz, és most az építményadó emelésével "megsarcolják" a szombathelyieket.
Miért van az önkormányzatnak két számlája, és mire lehet költeni a rajtuk lévő pénzt?
Mi tesszük hozzá, hogy azóta Nemény András polgármester úgy döntött , hogy az építményadó emeléséről szóló rendelet nem lép életbe január 1-én, mivel egy kormányrendelet megtiltotta, hogy az önkormányzatok új adót vezessenek be, vagy a meglévő adó mértékét emeljék.
A mögöttünk lévő hétvégén a Savaria Fórumban, a város hetilapjában megjelent egy interjú Stéger Gáborral, a városháza Közgazdasági és Adóosztályának vezetőjével. (Az interjú online is olvasható itt , a lap 16-17. oldalán.)
Az interjúban az osztályvezető elmondta, hogy az önkormányzatnak két bankszámlája van. Az egyik egy kereskedelmi banknál, ide folynak be az adóbevételek, innen fizetik az önkormányzat napi kiadásait. Ezt fizetési számlának hívják.
A másik számlát az Államkincstárnál vezetik, ide utalják a pályázatokon elnyert uniós támogatásokat és ide érkeznek azok az állami pénzek, amelyek a helyben korábban lehatározott fejlesztésekhez szükségesek, sokszor előlegként, hogy e lehessen indítani a fejlesztéseket. Ez a projektszámla, aminek pénzmozgását az Államkincstár kiemelten figyeli, gyakorlatilag lehetetlen, hogy más célra használjanak fel pénzt, mint amire kapták. Az átadás-átvételkor ezen a számlán lévő pénzt csakis az előző ciklusban elindított projektre lehet kifizetni.
Stéger Gábor elmondta, hogy a választások utáni átadás-átvételi dokumentum tartalmazza mindkét számla 2019. szeptember 30-i adatait, a dokumentumot Puskás Tivadar leköszönő és Nemény András megválasztott polgármester is aláírta.
Ezeket a nagy beruházásokat támogatta a város
az átadás-átvételkor a fizetési számlán 4,352 milliárd forint, a projektszámlán 7,792 milliárd forint volt.
(Mi tesszük hozzá, hogy a pénzügyi helyzet állásáról az idei év gazdálkodásának zárszámadásakor, jövő év februárjában vagy márciusában kapunk hiteles képet.)
Az osztályvezető felsorolt néhány, akkor folyamatban lévő beruházást:
Stéger Gábor megjegyezte, a fizetési számlán többletként jelent meg a Schaefflernek eladott ingatlan ára, plusz a vállalkozásoknak tavaly még fel kellett tölteniük decemberben az iparűzési adójukat, a kettő együtt 2,847 milliárd forint többletet jelentett.
Ezek után jelent meg a járvány, ami többletkiadásokkal járt, és jár azóta is, plusz megjelentek a kormányzati elvonások. Az osztályvezető azt is hozzátette, hogy jelentkeztek előre nem tervezett kiadások is. A Vásárcsarnok felújításához már hozzá kellett tenni 350 millió forintot és várhatóan további 170 milliót kell ráfordítani.
Az új Schaeffler-gyárhoz meg kell építeni az utat, ez 190 millió forint lesz. A járvány elleni intézkedések eddig 160 millióba kerültek, a munkahelyüket elveszítők támogatása is több száz milliós tétel lesz. A gépjárműadó elvonása 280 milliós mínuszt jelent, a parkolási díj eltörlése havi 40 milliót, ez az év végére várhatóan mínusz 170 millió lesz.
Az osztályvezető szerint a tavalyi év pluszbevételeit ezek a tételek viszik el.
A Fidesz és Illés Károly szerint nem a kormányzati elvonások hozták nehéz helyzetbe a várost
A Közgazdasági és Adó Osztály vezetőjének nyilatkozata után megkerestük Illés Károlyt, aki fenntartja a véleményét.
Mint mondta, a Savaria Fórumot nem olvassa, mert szerinte egyértelműen a városvezetés lapja, abszolút nem objektív, nem tényszerű, félrevezető tartalmú, és most az elmúlt időszak második felháborító címlapjával jelent meg.
Illés kijelentette, a költségvetés kapcsán ők is ugyanazt állították, mint amit Stéger Gábor elmondott az interjúban. A fizetési számlán lévő, szabadon felhasználható 3 milliárd forint pénzeszköz felhasználásáról az új városvezetés döntött.
Hozzátette, frakciójuk már a 2019-es költségvetés elfogadásával sem értett egyet, már akkor jelentkeztek a pazarló költések, amelyek elvezettek az idei problémákhoz. Továbbra is fenntartják, hogy nem a kormányzati elvonások hozták nehéz helyzetbe a várost.
A gépjárműadó elvonása valóban 280 milliós mínuszt jelentett, de az ingyenes parkolást nem elvonta a kormány, hanem azt a pénzt a szombathelyiek zsebében hagyta. De ezek az összegek összességében nem tesznek ki félmilliárd forintot - mondta.
Ezt a félmilliárd forintot a városvezetés más célra költötte el, családtagokat, barátokat helyeztek el feleslegesen létrehozott, vagy okkal betöltetlen állásokba. Mindezt pazarló módon - jelentette ki Illés Károly.