"...egy 90 éve nem tapasztalt szürreális világjárvány derekán, több hónapos kényszerű digitális oktatást követően, miért kell reális érdemjegyet emlegetni egy irreális oktatási félév lezárásaként".
Mindez abban a levélben áll, amit szerkesztőségünk tegnap kapott "egy felháborodott anyukától és apukától".
Írásbeli számonkérés
A felháborodást az váltotta ki, hogy - mint írják -, a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium igazgatója csütörtöktől egy héten át a gimnázium 11. és 12. évfolyamán tanuló csaknem 300 fő számára "jelenléti számonkérés"-t rendelt el. Olvasóink a járványhelyzetre és az óvintézkedésekre is felhívták a figyelmet.
Idézik az EMMI vonatkozó rendeletét, miszerint: "a tananyag kijelölése, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online, vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában történik" . (A levél cikkünk végén szó szerint olvasható.)
Természetesen megkerestük a premontrei gimnázium igazgatóját, Véghné Busics Hildát. Az igazgató nem lepődött meg, amikor a levelet említettük, mint mondta, több telefont is kapott az ügyben.
Elmondta, hogy a január 14-én kezdődő számonkéréseket már korábban bejelentették, amikor arra számítottak, hogy január 11-től újraindulhat a normál oktatás a középiskolákban is. Valóban behívták a 11. és 12. évfolyamot, és erre Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár egy héttel ezelőtti kijelentése ad lehetőséget.
Az államtitkár engedélyezte
Az igazgató megjegyezte, nem témazáró számonkérés lesz, a diákoknak dolgozatokat kell írniuk, és csak az érettségi tantárgyakból, hiszen január 22-én le kell zárni a félévet, és reális visszajelzést akarnak adni a tanulók előrehaladásáról. Hozzátette, a félévi jegy nem számít bele a felvételi eredménybe.
A premontrei diákjainak 95 százaléka jelentkezik felsőfokú továbbtanulásra - közölte. Az idei érettségi vizsga három és fél hónap múlva lesz, ha a tavaszi szünetet leszámítjuk. Az igazgató szerint mindenképpen meg kell nézi, hol tartanak a diákok, mert segíteni akarnak nekik, hogy minél sikeresebb legyen a diákok továbbtanulása.
Nem kötelező
Az igazgató azt is elmondta, hogy betartják a járványügyi szabályokat, melyek egyébként fent vannak az iskola hivatalos oldalán. Az írásbeli számonkérés folyamatosan zajlik majd, egy teremben maximum tíz vagy annál kevesebb diák ülhet, a tantermek ajtaján kint vannak a nevek is.
Egy nap legfeljebb két dolgozatot kell írniuk, és nem kötelező a részvétel. Több oka is lehet, ha valamelyik tanuló nem vesz részt a dolgozatíráson. Ilyen, ha a diák kollégista és távol lakik, ha a családban járványügyi veszélyhelyzet van, ha beteg a tanuló, ha a család más programot időzített erre az időpontra korábban.
Ezeket a szülők előre jelezzék az osztályfőnöknek vagy a szaktanárnak, de a számonkérést nem lehet megúszni, ha most nem, akkor február elején sor kerül rá, amikor remélhetőleg újra megnyitnak a középiskolák.
A tanárok nagyon korrektek, emberségesek, rendkívüli módon szeretik a diákjaikat, értük vannak - mondta az igazgató.
A szülők levele
Többhónapos digitális oktatás, de jelenléti számonkérés a Premontrei Gimnázium egyes évfolyamain.
Szemben a jogszabályokkal és a józan ésszel, a „reális” félévi érdemjegyek érdekében jelenléti számonkérést rendelt el a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium igazgatója csütörtöktől, egy héten át a gimnázium 11. és 12. évfolyamán tanuló csaknem 300 fő számára. A jelenléti számonkérésről a mozaNaplón keresztül értesültek az érintettek.
Ami teljességgel tisztességtelen a diákokkal szemben.Egyrészt azért tisztességtelen, mert egy 90 éve nem tapasztalt szürreális világjárvány derekán, több hónapos kényszerű digitális oktatást követően, miért kell reális érdemjegyet emlegetni egy irreális oktatási félév lezárásaként.
Másrészt azért is tisztességtelen, mert a tanulók két hónapja online oktatásban részesülnek, amelynek tartalma és színvonala köszönő viszonyban sem áll a jelenléti oktatás tartalmával és színvonalával, viszont a számonkérés a bizalmatlanság miatt- pandémia ide vagy oda - személyes jelenléttel történik.
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet 17.§ (2) bekezdése fő szabályként rögzíti, hogy „Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek” . Pont.
Ugyanebben a témában született EMMI 14/ 2020. (XI.20) határozatának 3. pontjának a) bekezdése értelmében „a tananyag kijelölése, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online, vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában történik." Pont.
A határozat 5. pontja ugyan kimondja, hogy „Szükség vagy igény esetén -az intézményvezető döntése alapján- egyéni és kiscsoportos konzultációk megszervezése a tantermen kívüli digitális munkarend ideje alatt is lehetséges” , de rosszindulat feltételezése nélkül, nem lehet ebbe a mondatba a több napos félévzáró jelenléti dolgozat íratást belemagyarázni.
Ez esetben ki védi meg a már majdnem felnőtt gyerekeinket az átgondolatlan, indokolatlan és jogellenes intézkedéssel és annak a lehetséges következményeivel szemben? Mert az iskola biztosan nem.
Üdvözlettel: egy felháborodott apuka és anyuka