A városközpont másik nagy terét régebben Színház térnek hívták az 1913 és 1927 között itt állt nyári teátrum miatt (amit csak ideiglenes jelleggel emeltek a leégett Aréna-kerti helyett). Az 1950-es évek legvégén és a konszolidáció évtizedének elején a Szombathely fejlesztésének egyik súlypontja lett ennek a területnek a művelődési, sport, egészségügyi és szolgáltató funkciójú, egységes átalakítása.
Az új arculat nagy részének legelső terveihez hasonlóan a teret alapjaiban meghatározó Művelődési és Sportház is Károlyi Antal munkája. A tér felőli, nagy üvegfelületekkel megbontott kétszintes előcsarnok jobb oldalának földszintjén kezdettől fogva napjainkig ifjúsági szórakozó- és vendéglátóhely működik. A csarnok galériája sokáig rendszeres kiállítóhely volt.
A Gyöngyös patak felé eső, magasabb és dongaboltozatos rendezvényterem teljes befogadóképessége több mint 1300 fő. Megépítésétől mai napig rendszeresen befogadója színházi és zenei, tánc- és sportrendezvényeknek (pl. a Savaria Nemzetközi Táncverseny vagy régebben a szintén nemzetközi röplabdakupa). Az épület 2007-től az Agora Kulturális Központ fő bázisa. Felújítására és átépítésére, esetleges színházzá alakítására többféle elképzelés is napvilágot látott, ám jelenleg az épület sorsa és jövőbeni funkciói (az egész Agoráéhoz hasonlóan) bizonytalanok.
A tér másik meghatározó épülete a Károlyi Antal és Ligeti Gizella közös tervei szerint 1965-re felépült megyei rendelőintézeti (népszerűbb nevén: SZTK) tömb. Bár a sürgősségi ellátásnak a közeli kórházba az elmúlt években lezajlott átköltözése miatt az épület az utóbbi években erősen kiürült, néhány rendelés még mindig itt üzemel. Sorsa jelenleg a Sportházéhoz hasonlóan bizonytalan: az irodaháztól a szállodai funkcióig sok mindent emlegettek már.
A tér nyugati és északi oldalán a két nagy intézménnyel nagyjából egy időben épült, szocreál stílusú lakóépületek állnak, a déli és észak-keleti végeken szolgáltató és kereskedelmi vállalkozásokkal a földszinten. Az egyetlen régebbi ház a Magyar Közút Nonprofit Zrt. és a Hídépítő irodaháza. A Sportház előtti emelt sétatéren, az SZTK sarkának meghosszabbításában állt a rendszerváltásig Kisfaludy Strobl Zsigmond Lenin-szobra. A két éve elkészült körforgalom felé eső rendezvénytér a nemzeti ünnepeket felvezető zászlófelvonás megszokott helyszíne. Középpontjában Párkány Péter 1995-ben átadott Hősi Emlékműve, amelyet a két világháború, a diktatúrák és az 1956-os forradalom-szabadságharc áldozatainak emlékére emeltek.