Vasárnap
közöltük
Tizenhárom rókatetemet talált olvasónk a szombathelyi reptér mellett
January
10.
18:41
egyik olvasónk fotóját, melyen halomra szórva tizenhárom róka teteme látható. Olvasónk szerint a képek a Szombathelyi Repülőtér közelében készültek, kutyasétáltatás közben bukkant az állatokra.
A cikkre reagálva tegnap egy másik olvasónk Rönök mellől küldött képeket, ezeken egy kialudt tűzrakás látható, benne három elégetett róka maradványai.
Módfelett morbidnak tűnt egymás után a két eset.
A fotókkal kapcsolatban lapunk megkereste Horváth Takács Szabolcsot, a Berek-Völgye Vadásztársaság elnökét. (Ehhez a vadásztársasághoz tartozik a repülőtér melletti terület.)
Az elejtett vadakat nem kell azonnal eltemetni
„Jelenleg is folyamatban van egy belső vizsgálat a rókatetemek ügyében, de azt már az elején le kell szögezni, hogy nem kötelező az elejtett vadak maradványait azonnal eltüntetni” – mondta az elnök, de azt is hozzátette, hogy ők mindig betartják az íratlan szabályt, miszerint a tetemeket elszállítás előtt összegyűjtik egy helyre, lehetőleg úgy, hogy minél kevésbé legyenek szem előtt.
Kérdésünkre, miszerint nem lenne-e célszerűbb eltemetni őket, Horváth Takács Szabolcs azt felelte, hogy télen a fagyott földbe nem igazán van erre lehetőség közvetlenül a vadászat után.
"A fagyott föld miatt a vad elhantolásához egyébként munkagép szükséges, amit munkaidőben tudnak elvégezni a hivatásos vadászok. A rókák higiéniai okokból nem kerülhetnek be a hűtőbe a fogyasztandó vad mellé, erre az időre törvényes módon a vadászterületen maradnak. Ezeket később elföldelve, fertőtlenítve semlegesítik. Ez meg is történt, ez sajnos a bevált gyakorlat, hiszen már nagyon régóta nem állnak rendelkezésre dög kutak, és nem lehet bárhol, bárki földjén elhantolni a vadat" - áll a társaság elnökének hivatalos nyilatkozatában.
Horváth Takács Szabolcs arra is kitért, hogy az első cikkben leközölt fotón látható tetemeket is a sűrű bozótban hagyták, és nagyon úgy tűnik, hogy a vadászat vége és az elszállítás között valaki kirángatta őket.*
A vadászat nem csak a lövöldözésről szól
A társaság elnöke reagált arra is, hogy sok hozzászóló sajnálja a rókákat, és barbárságnak tartja, hogy lőnek rájuk.
„A róka egy rendkívül szapora állat, és hatalmas károkat tud okozni a vadállományban. Éppen ezért kiemelt feladatunk csökkenteni a számukat, ugyanis ha nem tennénk, az számos más vadon élő faj fennmaradására lenne veszélyes” – magyarázta az elnök.
Ezen felül arra is felhívta a figyelmet, hogy a rókák veszettséget terjesztenek, és egyre gyakrabban merészkednek be lakott területekre.*
Horváth Takács Szabolcs beszélt arról, hogy a laikusoktól gyakran megkapják, hogy nem kéne mesterségesen belenyúlniuk a természet dolgába. Ilyenkor csak azt felejtik el az emberek, hogy eleve miattunk zsugorodott össze drasztikusan a vadak élőhelye, és szabályozás nélkül már rég nem élne annyi faj a természetben, amennyi.
A kilőtt vadaknak pedig a vadászat végén mindig megadják a végtisztességet. Az elejtés helyétől gyakran kilométereken át cipelik az állatot, hogy aztán az úgynevezett terítéken (ahol összegyűjtik őket) néma felállással tiszteljék meg őket – tudtuk meg Horváth Takács Szabolcstól.*
A társaság elnöke arról is beszélt, hogy a vadásztársaságoknak egyre gyakrabban kell önkéntes szemétszedő akciókat szervezniük, ugyanis az elmúlt években sokszorosára nőtt az illegális hulladéklerakók és az út szélén kidobott zsákok száma.
Na és mi a helyzet a rókamáglyával?
Fontos hangsúlyozni, hogy az elégetett rókákról készült képeket Rönök környékéről küldték, ami már nem a Berek-Völgye Vadásztársaság területe.
Horváth Takács Szabolcs ezért nem tud nyilatkozni ebben az ügyben, de annyit elmondott, hogy ilyet nem szoktak csinálni a vadászok, és nem érti, hogy ki és miért égette el a tetemeket.
* Cikkünket 2021. január 13-án pontosítottuk és kiegészítettük.