Sietni kell az oltásokkal: augusztusra végigfertőzi Európát a delta mutáns

Az uniós járványügyi hivatal szerint augusztusra az európai esetek akár 90 százalékáért is ez a variáns felelhet majd.

A jelenleg 80 országban jelen levő, a Nagy-Britanniában azonosított alfa variánsnál nagyjából 40-60 százalékkal fertőzőbb delta variáns Európában is domináns törzzsé válhat az előrejelzések tanúsága szerint – írja az infostart.hu .

"A delta variáns becsült terjedési előnye alapján, a modellezési előrejelzések felhasználásával augusztus elejére az új koronavírus-fertőzések 70 százalékát, augusztus végére pedig a fertőzések 90 százalékát ez a változat fogja okozni az EU-ban és az EGT-ben" – áll az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) rendszeres fenyegetettségi jelentésében, melyet az Euronews idéz.

A delta kapcsán megállapították már, hogy az ezzel a törzzsel megfertőzöttek nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, egy adag oltás kevésbé véd a megfertőződéssel szemben, ha a deltának vannak kitéve az emberek. Két adag oltás ugyanakkor szinte ugyanolyan magas védelmet nyújt a delta ellen, mint más variánsokkal szemben.

Az ECDC szerint azért is valószínű, hogy a delta széles körben el fog terjedni a kontinensen, mert az az egyszer oltottakra veszélyesebb. "Valószínű, hogy a delta a nyár folyamán széles körben fog terjedni, különösen a fiatalabbak körében, akiket még nem oltottak be. Ez veszélyt jelenthet a veszélyeztetettebb egyének számára, mind megfertőződés, mind súlyos betegség és halál rizikójának szempontjából, ha nem oltják be őket" – tette hozzá a közlemény.

A modellezett szcenáriók szerint bármilyen június elején életben levő korlátozás enyhítése az esetszámok ütemes növekedéséhez vezethet. Ennek következményei főként az 50 év fölöttieket érinthetik: nőhet körükben a kórházi kezelések és a halálozások száma, akár a 2020 őszi szintig is. Az ECDC modellje Európának nem sok jót jósol eszerint nyárra, mivel fokozatosan enyhíti a legtöbb uniós ország a korábban életbe léptetett korlátozásokat.

Az ECDC szerint az EU/EGT-ben élő felnőttek több mint 57 százaléka kapott eddig legalább egy adagot valamely vakcinából, több mint egyharmaduk pedig már megkapta a teljes oltási sorozatot. A 80 év felettiek 30 százaléka, a 60 év fölöttiek mintegy 40 százaléka azonban még nem kapott teljes oltási sorozatot. Magyarországon öt fertőzött mintájában mutatták ki a delta variánst - teszi hozzá a lap.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Covid 19