Talán nem közlünk döbbenetes hírt azzal, hogy az almamániákusok úgy tapadnak az új Apple-eszközöket érintő hírekre, mint a legyek, és persze rendre megrohamozzák a boltokat, amint megjelenik bennük a legfrissebb generációs készülék - a méretes üvegtáblák tövében hajnalig kuporgó rajongók látványa ma már senki előtt nem ismeretlen. Steve Jobsnak nagy szerepe volt abban, hogy ez a viselkedés kialakuljon, hogy a márkahű követőket ciklikusan megmozgassa. Egészen más kontextusba helyezi azonban ezt a trendet egy új (bár alapvetően eddig is sejtett) információ, ami San Francisco kerületi ügyésze, George Gascón fülébe jutott - pedig nem is így tervezte.
Gascón az SF Examiner nevű helyi lap szerint elejét akarja venni a városban megszaporodott mobillopásoknak, ezért felkeresett neves szolgáltatókat és készülékgyártókat, hogy megtudakolja tőlük, terveznek-e olyan technológiát beépíteni a későbbiekben a telefonokba, ami egy ún. kill-switch módszerrel használhatatlanná teszi a mobilt egy esetleges lopást követően, így már előre letörné a tolvajok kedvét. Azonban szinte valamennyi tárgyalásról keserű szájízzel jött el, mert egyik cégvezető sem adta jelét annak, hogy érdekelné a dolog. Járt az Apple-nél is, részben azért, mert San Franciscóban a tavalyi évben minden második eltulajdonított telefon iPhone volt.
Közel egy órán át tárgyalt a tech-szupervállalat kormányzati összekötőjével, Michael Foulkes-szal, de ez nem derítette jókedvre.
Főleg ő beszélt. Hihetetlen volt. Csak mondta és mondta, ugrott egyik témáról a másikra... Nehéz volt követni. Olyan volt, mint aki tökélyre fejlesztette a beszédet a semmiről
- mondta. Már ez is elmond pár dolgot az Apple kommunikációjáról, de az izgalmas rész még csak most következik.Jobs már előre megírta a jövőt
Gascónnak ugyanis azt is elejtette (hogy véletlenül vagy szándékosan, az nem derül ki a cikkből) az Apple-szóvivő, hogy új technológiákkal bűvészkedni már csak azért sem tudnak egy ideig, mert az iPhone következő két generációja már régen elkészült - még Steve Jobs fennhatósága alatt. Ami egyébként logikusan azt is jelenti, hogy az iPhone 4S és az iPhone 5 dizájnja mögött is Jobs áll, így ez nyomban aláássa azokat a korábbi kritikákat, amik szerint az új vezér, Tim Cook vágott bele a telefon méretének megnyújtásába, egészen más irányba térítve el az Apple-naszádot, mint ahogy azt Jobs tervezte.
Ha mindez igaz, és hát az igazságszolgáltatás egyik magasrangú embere miért is hazudna, akkor az út, amelyen az Apple halad, már jó előre ki van kövezve, vagy legalábbis jó ideig - ha további két iPhone-generációról beszélünk, akkor körülbelül 2014 őszéig. Szinte biztos tehát, hogy eddig már minden le van zongorázva előre, és a menő új, még ismeretlen, talán forradalmi funkciókkal is kecsegtető, jövőbeni telefonok prototípusai már ott hevernek a fiókokban.
Ám a tény, hogy ez kiderült, akár a magyarázkodás rögös mellékútjaira is viheti az Apple-t: ezzel ugyanis alátámasztva látszik az az eddig csak konspirációs teóriának tűnő elképzelés, miszerint a legnagyobb vállalatok szándékosan húzzák-halasztják a fejlesztéseik bemutatását, hogy még kellő profitot akaszthassanak le az előző nagy dobásaikról, a korábbi termékek pedig adott idő múlva tönkremennek, mert eleve így gyártják le őket (és ilyesmivel az iPhone-használó is szembesülhet: a régebbi készülékek, a 3G és 3GS típusúak például már csak akadozva, gyengén tudják lekövetni az operációs rendszer fejlődését).
A tervezett elavulás elmélete
A Villanykörte Összeesküvés címmel a YouTube-ra feltöltött videó enyhén ijesztően, de még az egészséges paranoia keretei között magyarázza el, mit is jelent a tervezett elavulás, és míg egy amerikai tűzoltóságon máig ég egy százéves villanykörte, addig ma miért dobhatjuk ki az alig pár éve vásárolt kütyüinket.