Ezt a házat egy Amerikában élő szentpéterfai építtette jó régen - mutatja a falu mellékutcájában Handler András szentpéterfai helytörténeti kutató, akivel januárban podcastot A szentpéterfaiak már akkor amerikai basabellsapkát hordtak, amikor nálunk azt még nem is ismerték 2022. January 30. 11:01 is készítettünk a szentpéterfai kivándorlásokról.
Dollárért vette meg a szentpéterfai házát
Az eredeti tulajdonos azzal a szándékkal építtette a házat, hogy ha hazaköltözik, akkor itt lakik majd. Aztán soha nem jött haza, a kétszintes épület ma már elég rossz állapotban van, de hamarosan indul egy program a megmentésére - mondja András.
De nem ez az egyetlen ilyen épület a faluban. Az utca túloldalán egyszintes, paraszti stílusban épült ház áll, felújítva, egy család lakik benne. A tulajdonosa az építtető örököseitől vette meg bő húsz éve, dollárért, az örökösök dollárban kérték az árát. Aztán kívül-belül felújították, bent egy modern lakás van - tudjuk meg.
Szentéterfán amúgy is sok a régi stílusú, szépen felújított ház, igaz, bőven vannak modern épületek is. A falu mindig is jobb helyzetben volt, mint a környező települések, és ez főleg az Egyesült Államokban élő, egykori szentpéterfaiaknak köszönhető. Szinte nincs olyan család, ahonnan valaki nem élne a tengerentúlon, akik támogatják, segítik is az otthon maradtakat.
Családok szakadtak szét, de van némi pozitívum is
Tavaly év végén indult Szentpéterfáról szóló cikksorozatunk, ami arról szól, hogy a horvátok által lakott faluból az átlagosnál sokkal többen vándoroltak ki az utóbbi mintegy 130-140 év alatt az Egyesült Államokba. Az első részben Szentpéterfa, a vasi falu, ahonnan az emberek fele kivándorolt Amerikába 2021. December 25. 19:29 a kivándorlás első hullámát mutattuk be, a másodikban Szentpéterfa: "A fiataljaink elhagytak minket" 2021. December 30. 15:13 a II. világháború utáni, akkor már inkább politikai jellegű kitelepülésekről írtunk.
Készítettünk egy podcastot A szentpéterfaiak már akkor amerikai basabellsapkát hordtak, amikor nálunk azt még nem is ismerték 2022. January 30. 11:01 arról, hogyan is zajlottak a kivándorlások, következő, videós anyagunkban szentpéterfaiak mesélték el, hogyan érintette mindez őket, és milyen kötődésük van a kint élőkkel.
Március végén interjút készítettünk "Befűtöttem a húsfüstölőt Bronxban, jöttek a tűzoltók, hogy itt ilyet nem lehet" 2022. March 27. 19:30 két, kint élő szentpéterfaival, akik elmesélték, hogyan távoztak Magyarországról, mi volt a motivációjuk, és hogyan boldogultak a Egyesült Államokban. Arról is beszéltünk, hogyan ápolják a szentpéterfai hagyományokat, és hogyan működik a 20. század elején létrehozott civil szervezetük.
Sorozatunk utolsó részében azt nézzük meg, hogy milyen pozitív hatásai voltak a falura annak, hogy sokan szentpéterfai él az Egyesült Államokban.
Nyaralni vitték a gyerekeket a Balatonhoz, 1938-ban
Handler András szerint nem csak a házakon látszik az amerikai segítség, de az egyházi épületeken, a temetőben lévő sírköveken is. És a családok életén, hiszen a kivándorlások első hullámakor még az volt a terv, hogy kint ok pénzt keresnek, aztán hazajönnek. Volt ilyen is, de a többség kint maradt, viszont nem felejtkeztek el az otthoniakról.
Nem csak a mindennapi megélhetésüket segítették, de a házak építését is, az első időkben sokan voltak kint olyanok, akik két műszakot vállaltak, az egyikből a saját megélhetésüket fedezték, a másikból az otthoniakat támogatták. Arra is több példa volt, hogy az otthon maradt fiatalabb lánytestvér nem ment el dolgozni, az idősödő szülőket segítette, ehhez pedig a kint élő idősebb testvér küldött pénzt rendszeresen.
András meséli, hogy az 1929-es tűzvész után a kintiek komoly összegekkel segítették az újjáépítést, a tűzvészben 52 ház égett le és 209-en váltak hajléktalanná. Vannak dokumentumok arról is, hogy 1938-ban az akkori tanító szerette volna elvinni a gyerekeket a Balatonhoz, levelet írt a kintieknek, akik küldtek is annyi pénzt, hogy megvalósult a balatoni nyaralás. A plébániát is rendszeresen támogatták, voltak, akik hazajöttek, majd kisebb-nagyobb adománnyal látogatták meg a falu plébánosát.
A látható emlékek
András azt mondja, az Egyesült Államokban egyébként is rendszeresen tartottak jótékonysági rendezvényeket az otthon maradtak támogatása céljából. Mutatott egy 1947-es dokumentumot, ami az egyik ilyen segélyakció bélyegét tartalmazza.
Az amerikaiak később az autóvásárlásokba is beszálltak, sehol nem volt annyi autó a környéken, mint Szentpéterfán. De a támogatásoknak vannak látható jelei is a faluban.
A kivándorlások első, 19. század végi hullámában távozók már 1905-ben egy keresztet emeltek a faluban, ezzel a felirattal: "Isten nagyobb dicsőségére emeltették az Amerikában élő Szentpéterfaiak 1905." A kereszt ma is áll, láthatóan gondját is viselik.
2016-ban volt az 56-os forradalom 60. évfordulója, erre az alkalomra az 56 után távozók nagyobb adományt gyűjtöttek össze. Ebből az Egyesült Államokban készítettek fémből egy földgömböt, amit Glóbusznak neveztek el. A földgömböt hajóval szállították haza, most a Szent István kápolna mellett áll.
A földgömb a világban szétszóródott, de mégis összetartó szentpéterfaiaknak állít emléket, a talapzatán ez áll: "Szülőföldem szép határa! Meglátlak-e valahára?"
A Glóbusszal szemben, az iskola mögött áll az Értékek Háza. Ez is a 2016-os ünnepségre készült el az Egyesült Államokban élő szentpéterfaiak támogatásával. Az Értékek Házát a helyiek tájháznak nevezik, ugyanis a térség kultúráját, szokásait, hagyományát és Szentpéterfa történelmét mutatja be.
Ma is élő a kapcsolat
Az Egyesült Államokban élő szentpéterfaiakkal és leszármazottaikkal ma is élő kapcsolata van a településnek. Az elmúlt két évben a pandémia miatt ugyan nehezebb volt a személyes kapcsolattartás, de - ahogyan Handler András mondja - bíznak abban, hogy az időn nyáron ismét meg tudják tartani a falu nagy nyári ünnepét, ami elmarad az utolsó két évben.
Az idei, június 24-25-26-ra tervezett ünnep azért is jelentős, mert most ünneplik Szentpéterfa első írásos említésének 800. évfordulóját. A nyári ünnepségre mindig sokan érkeznek az Egyesült Államokból, a szervezők remélik, hogy most is így lesz. És még sokáig él majd a szentpéterfaiak és a kitelepültek, valamint az ő leszármazottaik kapcsolata.
Sorozatunk ezzel véget ért, annak részeit ebben a rovatban megtalálják.