Továbbra is sok a kérdés a fizetős kőszegi testnevelésórák körül

Egy szülő most nyílt levelet írt az ügyben. Ismét válaszolt a tankerület.

„Teljesen igaza van a szülőnek, hogy kiakadt. Végre valaki, aki nem hallgat.” Olvasóink döntő többsége (61 százalék) ezt az opciót jelölte meg a szavazásnál, amikor azt kérdeztük, hogy „Ön mit gondol a kőszegi iskola korcsolyapénzéről?”

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Emlékeztetőül a történet: Késő ősszel derült ki, hogy a kőszegi Béri Balog-iskolában a gyerekeknek „jelképes” 400 Ft/alkalom/gyerek hozzájárulást kell fizetniük a tanrendbe illesztett iskolai korcsolyázásért, mivel a kőszegi jégpálya üzemeltetője - állítása szerint - egy sor támogatástól elesett, így kénytelen pénzt szedni az iskolásoktól.

Pedig eredetileg az első osztályok meghirdetésénél az iskola a testnevelésórák keretében történő ingyenes korcsolyaoktatást ígérte a szülőknek.

A korcsolyázás így egy szezonra egyébként 8 ezer 800 forint költséget jelent gyermekenként a szülőknek, ami kétségkívül nem nagy összeg, de már több mint jelképes.

Az első fizetős verzióban Jégre viszik a gyereket - Egy kőszegi iskolában fizetős lett a testnevelésóra - Frissített 2024. November 07. 14:30 még úgy volt, hogy egy osztályban minden tanulónak fizetnie kell ahhoz, hogy legyenek korcsolyaórák, ám, később – talán a cikkünk hatására – végül is megoldották úgy, hogy a nem korcsolyázó alsós gyerekekre (az iskola közlése szerint 11-en vannak) a felügyeletet és a mindennapos testnevelésben való részvételt az iskola megszervezte.

Pexels

„A tankerületi központ anyagi forrásokkal nem rendelkezik ahhoz, hogy minden tanuló számára kifizesse a korcsolyázás felmerülő költségeit, ettől függetlenül az iskola a mindennapos testnevelést tudja biztosítani a gyermekek számára.”

Ezt válaszolta az üggyel kapcsolatos megkeresésünkre Rozmán László, a Sárvári Tankerületi Központ igazgatója.

Azokra a kérdéseinkre viszont nem kaptunk választ, hogy van-e szerződés a jégpálya és a tankerület között, és ha igen, akkor az lehetővé teszi-e pénzszedést, ami mégiscsak szokatlan megoldás egy órarendbe iktatott iskolai program esetén.

„Működik a jégpálya”

A kőszegi „fizetős testnevelésóra” időközben bekerült az országos hírekbe. Talán ezért, talán másért, mindenesetre a Kőszeg és Vidéke városi havilap novemberi számában "Működik a jégpálya" címmel megjelent egy pozitív kicsengésű cikk, amely megemlíti ugyan, hogy a jégpálya üzemeltetője 5 éven keresztül térítésmentesen biztosította a felszerelést és a szakedzőket, de az iskolai korcsolyázás fizetőssé tételét már nem.

Az írás ismét felháborította olvasónkat, aki kicsit kutakodott az interneten, majd tollat ragadott, írt egy olvasói levelet és elküldte a kőszegi lapnak. A levél (amelyet változtatás nélkül, teljes terjedelmében a cikk végén közlünk) egyrészt a fizetős korcsolyázás jogi hátterére kérdez rá, másrészt - a Magyar Jégkorong Szövetség - tájékoztatására hivatkozva azt állítja, hogy a kőszegi jégpályát üzemeltető Vasi Jégkorongért Alapítványtól a szövetség nem vont meg semmilyen támogatást. A levél közlését megtagadta a városi újság.

A tankerület szerint minden rendben van

Olvasónk állításaival és kérdéseivel időközben megkereste a Sárvári Tankerületi Központot is, ahonnan felvetéseire egy kétoldalas válaszlelet kapott a Rozmán László igazgatótól, aki kitart amellett, hogy „sem az iskola, sem a tankerületi központ nem tette díjkötelessé a korcsolya oktatást, mint ahogy az azon való részvételnek is csak a lehetőségét kapták a gyermekek”, egyben megvédi az igazgatónőt és annak döntéseit, és cáfolja, hogy szegregált oktatás történne az említett intézményben.

Itt tart most az ügy, aminek megítélésében pro és kontra sok a szubjektív elem.

A tisztánlátás végett lapunk újabb kérdéseket küldött a Sárvári Tankerületi Központnak és a jégpályát üzemeltető Vasi Jégkorongért Alapítványnak.

Rozmán László tankerületi igazgatótól a mai nap következő válaszokat kaptunk felvetéseinkre:

  • A Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskola egyénileg kinyilvánított szülői szándék alapján szervezi a korcsolyázási lehetőséget, így a Sárvári Tankerületi Központ nem áll szerződéses jogviszonyban a jégpálya üzemeltetőjével.
  • Mivel nem iskolai szolgáltatásról, hanem egy, a szülők által elfogadott lehetőségről beszélünk, így a tankerületi központnak anyagi kötelezettségvállalása az ügyben nem keletkezik.
  • A vállalkozó gazdasági helyzetét, működési kondícióit tankerületi központunk nem láthatja, nem vizsgálhatja, hiszen ezek bizalmas információk.
  • Aki ügyfélként bármely szolgáltatást igénybe vesz, ő maga hivatott eldönteni, hogy számára az ár-érték arány megfelelő-e.

  • Olvasói nyílt levél

    Tisztelt Kámán Zoltán Felelős Szerkesztő Úr!

    A Kőszeg és Vidéke havilap novemberi számában "Működik a jégpálya" címmel írt cikkében nem tartotta fontosnak megemlíteni azt az új fejleményt, hogy a Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskolában a tanrendbe ágyazott, testnevelés óra keretein belül megtartott korcsolyaoktatásért november 11-től 400 Ft/tanuló/alkalom díjat kell fizetni. A fizetést megtagadó szülők gyerekeinek marad az államilag finanszírozott testnevelés, amivel az intézmény gyakorlatilag szegregációs oktatást valósított meg.

    Ez a hiányzó információ, amelyet Ön szándékosan elhallgatott a kőszegi adófizetők elől a kőszegiek adóforintjaiból fenntartott lapban, alapjaiban változtatja meg az ügy megítélését és további kérdéseket vet fel:

    1. Létezik, hogy a Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskolának nincs szerződése az Unicum Kft. által üzemeltetett Kőszegi Jégpályával, vagy az azt használó Vasi Jégkorongért Alapítvánnyal (mindkettő mögött ugyanaz a vállalkozó áll), miközben már hosszú évek óta a jégpályán tartják az alsó tagozat tornaóráit?

    Válasz: mivel a november 11-én elküldött e-mailemre a jégpálya üzemeltetője azóta sem válaszolt, csak a Magyar Jégkorong Szövetség tájékoztatására hagyatkozhatunk. Szerintük van ilyen megállapodás, mivel azt a működési tao támogatás iránti kérelemhez mellékelni is kell, amennyiben a pályázó igényt tart a tehetséggondozó programban lehívható összegre. A Vasi Jégkorongért Alapítvány idén benyújtott kérelmében 350 gyermeket (ebből 211 gyerek a Balog alsó tagozata) szerepeltet a tehetséggondozó programban, ami után a maximálisan adható tao támogatás 20 millió forint évadonként.

    2. Ha van szerződése, akkor hogyan fordulhat elő az, hogy Nemesné Erdősi Timea igazgatónő a jégpálya üzemeltetőjének telefonhívására a 2024/25-ös tanév kellős közepén teszi fizetőssé az órarendbe foglalt korcsolya tanórákat, holott évek óta, de még pár hónappal ezelőtt is az iskola többek között az ingyenes korcsolya órákkal népszerűsítette az induló első osztályait?

    Továbbá, ha van szerződése, miért nem hozza nyilvánosságra azt a Béri Balog iskola, vagy inkább a fenntartó Sárvári Tankerületi Központ?

    3. Ha pedig nincs szerződése, az kinek a súlyos szakmai mulasztása, személyes felelőssége a Béri Balog iskolánál, illetve a Sárvári Tankerületnél?

    Az már nem is kérdés, hogy az iskola által a szülőknek előadottakkal szemben a Magyar Jégkorong Szövetség a Vasi Jégkorongért Alapítványtól semmilyen támogatást nem vont meg. 2018 óta a szövetség az alapítványnak összesen 246.855.665 Ft támogatást hagyott jóvá, habár az alapítvány ebből az összegből a 2024/25-ös évadra vonatkozó 20.363.299 forintos támogatást még nem hívta le. A jóváhagyott támogatásokat, amelyek közpénznek minősülnek, a sportszervezetnek közzé kellene tennie a saját honlapján. Ez a Vasi Jégkorongért Alapítvány, illetve egyesülete, a Kőszegi Farkasok esetében csak részben valósul meg, további kitűnő alkalmat szolgáltatva a félreértésekre.

    Arról pedig személyesen Ön tájékoztatta a helyi lakosokat több mint 8 éve született írásában a Kőszeg és Vidékében, hogy Kőszeg Város Önkormányzata, mint tulajdonos, ingyenesen bocsátotta a Vasi Jégkorongért Alapítvány rendelkezésére a területet, húsz évre. Az önkormányzat birtokában lévő és a jégpályának otthont adó, közel 5000 négyzetméteres ingatlan helyrajzi száma 2975/107.

    Az utolsó kérdés, ami ezek után felmerül a "családbarát kultúra" országában, hogy ha ez a 400 Ft/gyerek/alkalom a Béri Balog intézményvezetője szerint csupán egy "jelképes hozzájárulás" a családok részéről, akkor az iskola fenntartójának, a Sárvári Tankerületnek miért nem az, és miért nem fizeti ki azt minden egyes gyerek után? Vagy, ahogy az előbbiekben láttuk, a jól kommunikáló, rátermett befektetőkkel általában előzékeny és meglepően nagyvonalú, telektulajdonos Kőszeg Város miért nem képes az itt élő családok érdekében cselekedni és elsősorban velük nagyvonalú lenni?

    Kérem, hogy a Kőszeg és Vidéke újság közszolgálatiságát bizonyítandó, kiegészítésemet olvasói levélként tegye közzé a lapban, ellenkező esetben nyílt levélként fogom azt közzétenni.

    Együttműködését és a hiteles tájékoztatásért való elkötelezettségét köszönöm,

    Üdvözlettel:

    Név és cím a szerkesztőségben

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Jelentem