Jégre viszik a gyereket - Egy kőszegi iskolában fizetős lett a testnevelésóra - Frissített

Egy szülő hosszabb levélben sérelmezi a 400 forintos óradíjat. A tankerület rövidebben válaszolt.

Azzal talán a többség egyetért, hogy az európai országok nagy vívmányai közé tartozik az ingyenes egészségügy és az ingyenes közoktatás, habár azt is tudjuk, ez az ingyenesség csak viszonylagos.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Erre a viszonylagosságra számos példát tudnánk sorolni, és ez a lista most ismét gyarapodott.

Egy kőszegi szülő* ezt írta szerkesztőségünknek:

„Múlt héten szereztünk tudomást alsós kisfiam szülői Messenger-csoportjában arról, hogy a tanrendbe ágyazott korcsolya/testnevelés órákért ezután „jelképes” 400 Ft/alkalom/gyerek hozzájárulást kell fizetnünk. Az osztályfőnök posztja szerint a kőszegi jégpálya üzemeltetője őszi szünet közepén azzal hívta fel a Béri Balog-iskolát, hogy mivel egy sor támogatástól elesett, kénytelen pénzt szedni az iskolásoktól novembertől. Az, hogy valaki esetleg nem fizetne, opcióként meg sem volt jelölve.”

Pexels

A szülő szerint már a tanév kezdetétől tartanak korcsolyaórákat, emellett az első osztályok meghirdetésénél is hangsúlyozta az iskola a testnevelésórák keretében történő ingyenes korcsolyaoktatást, így nem igazán szerencsés sem a döntés, sem annak kommunikációja.

Emellett felteszi a részben költői, részben valós kérdéseket:

  • Ez tényleg csak most derült ki a jégpálya számára?
  • Az iskola, ha a tanterv részévé tesz egy külsős helyszínt, semmiféle szerződést nem köt a foglalkozásnak otthont adó szervezettel?
  • Ha a némettanár kitalálja a jövő héten, hogy csak dupla pénzért vállalja az oktatást, akkor majd ott is a szülők állják a különbözetet?
  • Mindez milyen jogi háttérrel történik?
  • Nem kötelező, de valóban csapdahelyzet

    A szülő elküldte nekünk az igazgatónő tájékoztató levelét, amelyből kiderül, hogy a 400 forintos „jelképes” összeg a jégpálya és a korcsolya használatát, valamint a korcsolyaoktatást tartalmazza.

    22 alkalommal mennek majd a tanulók korcsolyázni, ami összesen 8 ezer 800 forintot jelent gyermekenként a szülőknek. A pénzt havonta és utólag szedi majd az iskola.

    „A korcsolyaoktatás iskolánkban több éve a mindennapos testnevelés része, tehát órarendbe épített óra keretében történik, így a szülőt természetesen nem kötelezhetjük arra, hogy fizessen érte”

    - szögezi le az igazgatónő, majd két lehetőséget vázol fel a szülőknek.

    1. Ha az osztály minden tanulója számára vállalják a szülők a díj befizetését, a korcsolyaórák a megszokott módon folytatódnak.

    2. Ha nem vállalja minden szülő a díj befizetését, az osztály az iskolában vesz részt testnevelésórán és nem vesz részt a korcsolyaoktatásban. „A mindennapos testnevelés biztosítása kötelessége az iskolának, viszont egy osztály mellé két testnevelő tanárt (egyet a korcsolyaórára, egyet a normál testnevelés órára) sajnos nem áll módunkban biztosítani” – írja.

    Azaz, hacsak egyetlen szülő is úgy dönt, hogy nem fizeti be a pénzt, az egész osztály elesik a korcsolyázástól.

    Olvasónk egyrészt „tarhálásnak” tartja az eljárást, másrészt pszichológiai nyomást említ, hiszen azok a szülők is fizetnek majd, akiknek ez nehézséget jelent, mivel nem szeretnék, ha a többi szülő „darabokra marcangolná” őket, hogy miattuk marad el a korcsolya.

    A tankerületnek erre nincs pénze

    „A jégpálya üzemeltetője arról tájékoztatta a Béri Balog Ádám Általános Iskola igazgatóját, hogy az eddigi ingyenes jégpálya használatot a továbbiakban nem tudja biztosítani. Ezért alkalmanként 400 forint hozzájárulást kell fizetni, ebben az árban a korcsolya bérlete, a szakszerű oktatás és a pályahasználat is benne van” – erősítette meg az információkat a Sárvári Tankerületi Központ igazgatója.

    Rozmán László hozzátette:

    „A tankerületi központ anyagi forrásokkal nem rendelkezik ahhoz, hogy minden tanuló számára kifizesse a korcsolyázás felmerülő költségeit, ettől függetlenül az iskola a mindennapos testnevelést tudja biztosítani a gyermekek számára.”

    Azokra a kérdéseinkre viszont nem kaptunk választ, hogy van-e szerződés a jégpálya és a tankerület között, és ha igen, akkor az lehetővé teszi-e pénzszedést.

    Közben az uszoda csendben rohad tovább

    Olvasónk emellett megemlíti a szerencsétlen sorsú kőszegi uszodát, amely elvileg szintén alkalmas lenne testnevelésórákra, és amely már évek óta – szó szerint – magába roskadva várja a sorsát.

    A fedett, 25 méteres feszített víztükrű medencés uszodát 2000-ben adták át, de az üzemeltetés már a kezdetektől nem volt egy fáklyásmenet, merthogy a városnak folyamatosan pótolnia kellett a nem kis pénzügyi veszteségeket. Így aztán hol kinyitott, hol bezárt Fél év után újra kinyitott a kőszegi uszoda 2013. January 21. 15:32 , majd egy bő évtized múlva átkerült az államhoz Az állam átvette, majd bezáratta a kőszegi uszodát 2012. October 11. 10:35 .

    A létesítmény 2020-ban, a koronavírusra hivatkozva zárt be, és azóta sem nyitott ki. Viszont időközben megtépte egy vihar Száll a szélben a gazdátlan kőszegi uszoda, ami így már valószínűleg balesetveszélyes is 2023. February 04. 17:26 , majd kigyulladt Kőszegen kigyulladt a szerencsétlen sorsú uszodaépület 2023. May 29. 17:42 .

    Az uszoda a májusi tűz után
    TM/Nyugat.hu

    Lapunk tavasszal egy határszéli katasztrófaturista-kirándulás Úszásra alkalmatlan, de a katasztrófaturistáknak bejöhet a bezárt, széltépett, leégett kőszegi uszoda March 06. 07:08 keretében kereste fel a szerencsétlen sorsú épületet. Akkor a Sárvári Tankerületi Központ, mint üzemeltető, azt írta lapunknak, hogy „ a Dr. Nagy László EGYMI területén található használaton kívüli uszoda ügyében jelenleg is folynak a háttéregyeztetések”.

    Nem kell szakembernek lenni, elég csak a kerítésen átnézni, hogy lássuk, a kőszegi uszoda felújítása meghaladja a tankerület erőforrásait. Főleg, ha tudjuk, hogy a korcsolyázásra sincs pénze.

    *Név és telefonszám a szerkesztőségben.

    Frissítés

    Egy kőszegi szülő lapunknak eljuttatta az igazgatónő újabb levelét. Ebben az áll, hogy az alsó tagozatra 211 tanuló jár. Ebből 200-nak a szülei nyilatkoztak úgy, hogy vállalják a 400 forintos óradíjat a korcsolyázásért.

    Illetve:

    „A jogszerűséget es a többség akaratát figyelembe véve az alsó tagozat tanulói tovább folytatják a korcsolya tanulást. A 11 nem korcsolyázó tanuló felügyeletét és a mindennapos testnevelésben való részvételt az iskola a jogszabályi előírásoknak megfelelően megszervezi és biztosítja.”

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Jelentem