A közelmúltban foglalkoztunk Jön a négynapos munkahét? 2018. October 02. 14:16 azzal az elképzeléssel, amely szerint jót tenne a cégeknek és az egész gazdaságnak, ha az ötnapos munkahét négynaposra változna.
Az ötletet legtöbb olvasónk is
támogatta
Olvasóink többsége szerint mindenkinek jó lenne a négynapos munkahét
2018.
October
12.
12:15
, ugyanakkor több hozzászóló azon ironizált, hogy először az ötnapos munkahetet kellene megcélozni, méghozzá túlórák nélkül.
Az kommentek nélkül, környezetünkből is tudható, hogy Szombathelyen - és feltehetően egész Nyugat-Dunántúlon - elterjedt a túlórázás, túlóráztatás. A jelenség főként a multinacionális cégeknél mindennapi gyakorlat, de nem kizárólagosan: van olyan állami intézménynél dolgozó ismerősünk is, aki hónapok óta napi rendszerességel 9-10 órát dolgozik.
A túlórát szerencsére a legtöbb helyen kifizetik, nem is rosszul, de a családi életnek - és egyáltalán az életminőségnek - nagyon nem tesznek jót a végtelenbe nyúló munkanapok és a végigdolgozott hétvégék.
És ennél most még rosszabb jöhet
Szatmáry Kristóf és Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselők ugyanis törvénymódosító indítványt nyújtottak nyújtott be a parlamenthez. Ha elfogadják - és ennek jó esélye van, hiszen nyilván nem a magánakciójukról van szó -, akkor három évre emelkedik a munkaidőkeret elszámolása, azaz a munkáltatóknak 3 éves időszakon belül kell elszámolniuk a dolgozóknak járó túlmunkák díjával és a szabadnapokkal, egyben 250 óráról 400 órára emelkedne az egy évben elrendelhető rendkívüli munkaidő maximális mértéke.
A törvényből kikerülne ugyan, hogy a kollektív szerződésben meghaladható a maximális túlóra, de mivel itt is 300 volt a plafon, ennek nagy jelentősége nincs.
A tervezettel a Fidesz-frakció is egyetért. Olyannyira, hogy tegnap támogató sajtóközlemény adtak ki. Ebben azt írják, hogy a magyar gazdaság jól teljesít, az ország tartós növekedési pályára állt, egyre többen dolgoznak, nőnek a bérek, és úgy látják, hogy
sokan szívesen dolgoznának még többet
.Ez elől szeretnénk lebontani a bürokratikus akadályokat, hiszen ez a munkahelyteremtés kormánya
- fogalmaznak.Hogy mennyien dolgoznának még ennél is többet, azt - ellentétben a Fidesz-frakcióval - nem tudjuk, mint ahogy azt sem, a parlamenti politikusoknak mennyi a munkaidejük, de mi biztosan nem mernénk olyan magabiztosan nyilatkozni erről a témáról.
Ellenben nem zárjuk ki, hogy a túlórakeret megemelésének köze van a krónikus munkaerő-hiányhoz, és a jogszabály módosítással a kormány így szeretne kedveskedni a cégeknek, akiknek ez egyre súlyosabb problémát jelent.
Hogy valóban ez a megoldás, az kétséges.
A reakciók
A Jobbik szerint “család- és életellenes” a munka törvénykönyvének tervezett módosítása, hiszen elvileg 14 havi munkát is kipréselhetnek a munkavállalókból.
A máskor nem túl aktív szakszervezetek is jelezték, hogy nagyon nem tetszik nekik a várható módosítás.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) szerint ez egyet jelentene azzal, hogy a munkaadók szinte tetszésük szerint kötelezhetnék a dolgozók jelentős részét túlmunkára, a heti két pihenőnap bármely napra eshetne, az egyenlőtlen munkaidő-beosztásban, például a több műszakos munkarendben foglalkoztatottaknál pedig havonta egy munkaszüneti nappal kellene beérniük az embereknek. Ez oda vezetne - mondják -, hogy az érintetteket négy hétig reggeltől estig munkára kötelezhetnék.
Az MOSZ és Liga arra figyelmeztet, hogy három év szinte beláthatatlanul, életszerűtlenül hosszú idő, annál is inkább, mert több érintett ágazatban a munkaviszonyok nem is érik el ezt az időtartamot.