Újabb kenyai vendégmunkások érkezhetnek Szombathelyre – De miért? És miért pont onnan?

Lapunknak nyilatkozott a külföldiek munkavállalását szervező cég tulajdonosa.

Ahogy arról lapunk is beszámolt Már több tucat kenyai vendégmunkás is dolgozik Szombathelyen 2023. November 03. 06:52 , 35 kenyai vendégmunkás érkezett az Ivy szombathelyi üzemébe. A harminchárom férfi és a két nő két évre kapott tartózkodási és munkavállalási engedélyt. A hírt átvette az országos sajtó, hasonlóan a Fülöp-szigeteki vendégmunkásokkal történt beszélgetésünkhöz Fülöp-szigeteki vendégmunkások Szombathelyen: „Ez a két év magyarországi munka a jövőért hozott áldozat” 2023. October 27. 06:58 . A vendégmunkások Szombathelyre – illetve Magyarországra érkezése – „forró téma”, amiről sokat beszélünk az utóbbi időben.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Hidvégi Attilát, a Global Interim Kft. ügyvezető-tulajdonosát az autójában értük el telefonon, éppen Szombathelyen járt. Ez a cég szervezte a kenyai munkások Szombathelyre érkezését. Azt mondta, szívesen beszélget velünk tárgyilagosan a témáról, nagy szükség lenne a tisztánlátásra, ami most szinte lehetetlen a téma átpolitizáltsága miatt.

„Miért pont Kenyából érkeztek vendégmunkások Szombathelyre?”

– kérdeztük első körben a cégvezetőt, aki közölte:

Ennek az afrikai országnak a kultúrája, vallása, viselkedési szokásai közel vannak az európaihoz, emellett az angol a hivatalos nyelve, amit gyakorlatilag mindenki beszél. A lakosság nemcsak fiatal, de tanult is, így az a tapasztalat, hogy az onnan érkezők jól beilleszkednek a magyar környezetbe, sokkal inkább, mint például az indiaiak.

Leonardo AI

Azt már mi tesszük hozzá, hogy a németek is felfedezték a kenyai munkaerőpiacot és egy megállapodás értelmében 250 ezer munkahelyet biztosítanakaz onnan érkezőknek.

Szombathelyen is folynak még a tárgyalások, és nagy esélye van annak, hogy újabb kenyai vendégmunkások érkeznek a vasi megyeszékhelyre – tudtuk meg.

Hidvégi Attila elismerte, hogy a külföldi munkavállalók Magyarországra érkezése számos kérdést és problémát vet fel, ugyanakkor, tisztában kell lenni a valósággal. Ez pedig az, hogy a magyar munkaerőpiac nagy bajban van, mind képzési, mind mennyiségi oldalról.

A munkaerőpiacról évente átlagosan 40 ezerrel többen lépnek ki (jellemzően nyugdíj miatt), mint be (jellemzően a fiatalok), ami azt jelenti, az elmúlt nyolc évben közel 300 ezerrel csökkent a magyar munkavállalók száma, és ez a trend az elkövetkezendő években is folytatódni fog.

„Az, hogy a magyar gazdaság talpon tudjon maradni, a munkahelyek itt maradjanak, működjenek a közszolgáltatások, külföldi munkások nélkül megoldhatatlan”

– mondja a cégvezető.

„Ez érthető, de miért nem emelnek bért a magyar cégek? Akkor minden bizonnyal kevesebb magyar menne Nyugat-Európába dolgozni, a Vas megyei ingázók közül is bizonyára sokan szívesebben dolgoznának itthon, ha rendesen megfizetnék őket”

– tettük fel a kérdést, amit a korábbi cikkeink utáni hozzászólásokban már számos olvasó is megemlített.

„Teljesen jogos felvetés. A harmadik világból érkező munkavállalók egyetlen cég problémáját sem oldják meg. Azt az energiát és bért, ami repülőjegyekre, szállásra, a kölcsönző cégre megy, bele kell tenni a magyar munkaerő fejlesztésébe is. Ezeket együtt kell kezelni, és nemcsak vállalati, hanem ágazati és térségi szinten is. A magyar munkabérek fejlesztéséhez viszont szükséges lenne a hatékonyság emelése, mert ezen a téren még van hova fejlődni. Emellett olyan környezetet kellene teremteni, hangulatilag is, ahova szívesen hazajönnek a most külföldön dolgozók ” – jött a válasz.

Arra a kérdésünkre, hogy a külföldi munkavállalók ügyében egy munkaerőközvetítőnek mennyire kell egyeztetnie a politikai döntéshozókkal, azt a választ kaptuk, hogy Vas megyében országgyűlési képviselővel nem találkozott, de – az érintett szombathelyi cég képviselőjével – bejelentkeztek a szombathelyi polgármesterhez, ahol bemutatták a projektet. A beszélgetés jó hangulatban zajlott, a városvezetés felelősen állt a kérdéshez. Ez érthető, hiszen mindenki érdeke, hogy a harmadik világból érkezők integrálódni tudjanak a település életébe. Hidvégi még azt is el tudja képzeni, hogy Szombathely minta lesz ahhoz, hogyan lehet politikától függetlenül jó munkaerőpiacot csinálni.

„2018 januárjáig voltam munkaviszonyban a Horizon 2020 Nonprofit Kft.-vel, ami részt vett egy kormányzati programban. Az feladatom az volt, hogy összerakjak egy modellt, aminek mentén tudatosan tudjon Magyarországra érkezni külföldi munkaerő, azóta piaci alapokon dolgozom, 25 év szakmai tapasztalattal” – válaszolta az ügyvezető, amikor kormányzati kapcsolatáról kérdeztem. Hidvégi Attiláé volt annak idején az ország legnagyobb hazai alapítású munkaerőkölcsönző cége (Human Rent), aminek „elég csúnya vége lett”, de vállalja a múltját. Azt mondta, akár kormányzati, akár ellenzéki politikus vagy gazdasági szakember keresi meg, elmondja a véleményét.

„Nagyon szomorúnak tartom, hogy egy ilyen fontos kérdést, mint a külföldi munkaerő magyarországi jelenléte, politikai síkon kezelnek. Ez biztos, hogy nem tesz jót a magyar cégeknek és a magyar gazdaságnak”

– mondta Hidvégi, aki úgy becsüli, jelenleg 100 ezer körül van a külföldi munkavállalók száma Magyarországon, és ha folytatódnak a trendek, tíz év múlva ez a szám 300 ezerre nőhet.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Már több tucat kenyai vendégmunkás is dolgozik Szombathelyen

Az egyik multinacionális cég foglalkoztatja őket.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság