December 7-én a Tisza Párt mintegy 80 aktivistája gyűlt össze "Szorgalmasan lájkoltam Magyar Péter posztjait, aztán megkerestek a pártból" 2024. December 07. 19:32 Szentgotthárdon, hogy építsék a közösségüket, és felkészüljenek a pártépítés következő lépcsőjére. Elhangzott, hogy ha elhárulnak az adminisztratív akadályok, akkor megnyitják a pártot a tagjelöltek előtt, és hogy készül a Tisza Párt választási programja, és jelenleg is tart a vezetői pályázatok értékelése.
Megtörik a Fidesz egyeduralma
Hogy a térségből 80 aktivista vesz részt egy pártépítő eseményen, azt mutatja, hogy változóban van Vas megye déli részének közhangulata. Ráadásul a térség két, a többihez képest nagyobb városában a június 9-i választáson meglepetés történt. Igaz, hogy Körmenden és Szentgotthárdon is fideszes a polgármester, de mindkét képviselő-testületben kisebbségbe került a kormánypárt, az ellenzéki képviselőké a többség, és így ők irányítják a testületek munkáját.
Ezekkel a folyamatokkal egy több mint 25 éves tendencia szakadt meg a térségben. A 2022-es országgyűlési választások előtt Márki-Zay Péter, az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje azt mondta "Nem hiszem, hogy egy fiatal rájuk szavaz" - Videó az ellenzék számára legnehezebben nyerhető választókerületből 2022. March 30. 13:32 , a Vas megye 3. választókerület az ellenzék számára legnehezebben nyerhető körzetek között van, talán csak egy győri választókerület előzi meg. A választási kampány utolsó napjaiban videót is készítettünk Márki-Zay szentgotthárdi kampányáról.
A választókerületben végül V. Németh Zsolt (Fidesz) nyert 66,4 százalékkal. V. Németh 1998 óta verhetetlen a körzetben, a Fidesz-listán is az országos átlag felett szerepelt.
Történelmi okok, elzárt terület
A Nyugat-Dunántúl mindig is erősen kommunistaellenes volt. A 20. század elején ipari területnek számított, a trianoni döntéssel a városok elveszítették vonzáskörzetük egy részét, a gyárak pedig munkaerejük jelentős hányadát. A két világháború között a térség feléledni látszott, de nem érte el a Trianon előtti gazdasági fejlettségi szintet, a II. világháború után a kommunista diktatúra pedig szinte zárt területként kezelte, még a beutazáshoz is külön engedélyre volt szükség.
A vasi emberek többségét a tekintélytisztelet, a hatalom iránti lojalitás vezette, és erős volt a vallásosság is. A kommunista befolyás nem volt jelentős, itt is létrejöttek ugyan a helyi pártszervezetek, voltak munkásőrök, de erős volt az ellenérzés irántuk.
A ‘80-as évek nyitottabb politikájának volt egy nem várt következménye is, megérkeztek az osztrák bevásárlóturisták, akik elhozták magukkal a nyugati életszínvonal jeleit. Gondolkodás nélkül költekeztek, modern autókkal jártak, drága ruhákat viseltek. Az évtized végén a magyarok előtt is megnyíltak a határok, tömegesen indultak Ausztria felé, ahol saját szemükkel látták, mire képes a piacgazdaság, a jóléti állam.
Mindez visszaköszönt a rendszerváltáskor, az 1990-es választásokon Vas megye akkori öt választókerületéből négyben az SZDSZ jelöltje győzött. Noha a párt azt hihette, hogy liberális programjai miatt értek el sikereket, valójában az döntött, hogy az SZDSZ sokkal inkább volt kommunistaellenes, mint az akkori jobboldal vezetője, az MDF.
A baloldal azóta sem talált magára a térségben (sem)
Ez a hajtóerő ki is tartott az 1994-es választásokig, ami szintén az SZDSZ győzelmét hozta a megyében. Az SZDSZ azonban 1994-ben koalícióra lépett az országgyűlési választásokon győztes MSZP-vel, ami a főbűnt jelentette választóinak. Hiszen az MSZP a kommunista MSZMP utódpártja volt, és hiába igyekezett magát demokratikus szociáldemokrata pártnak mutatni, a vasi választópolgároknak ez kevés volt.
1998-ban a vasi déli körzetben Németh Zsolt (Fidesz-MDF) nyert fölényesen, és ezt az eredményét azóta is minden országgyűlési választáson megismételte. Eközben a megyeszékhelyen, Szombathelyen egészen 2010-ig tartotta magát a baloldal, hogy aztán 2010-től nyolc éven át a Fidesz uraljon mindent.
A kisebb városokban, falvakban az önkormányzati választásokon mindig színesebb volt a politikai paletta, mint országosan, hiszen a helyhatósági választásokon sokat számít a jelöltek személye is. Miközben V. Németh Zsolt (Fidesz) nem tudott hibázni az országgyűlési választásokon, a 3-as választókerület központjában, Körmenden 2002 óta egészen 2024-ig Bebes István volt a polgármester, és a Fideszé volt a többség a képviselő-testületben.
Szentgotthárdon viszont érdekes események játszódtak le. A kisvárosban korábban nem volt jelentős a pártpoltizálás, de a Fidesz 2002-től támogatta Viniczay Tibort, aki két cikluson át vezette a várost. 2010-ben aztán egy független jelölt, Huszár Gábor minimális többséggel, de megverte Viniczayt. A testületbe két fideszes képviselő jutott, mellettük hat független képviselőé volt a többség.
2014-ben aztán már Huszár Gábor indult a Fidesz színeiben, kihívó nélkül nyert, a testületben megint csak a függetlenek voltak többségben. Huszár 2019-ben ismét nyert, 60 százalékkal, a testületben egyfős többsége lett a Fidesznek.
Közben a körzet harmadik városában, Vasváron Körmendhez hasonlóan állandósult a Fidesz többsége, és 1998 óta fideszes polgármester vezeti a kisvárost.
2019-ben Körmend már megingott
2019-ben Bebes István székét megrengette, hogy egykori sporttársa, Patonay Imre elindult ellene Patonay Imre lesz Bebes István kihívója Körmenden az önkormányzati választásokon 2019. August 22. 21:21 polgármester-jelöltként. Patonay az edzője volt a körmendi kosárlabdacsapatnak, amikor a csapat első vidékiként megnyerte a magyar bajnokságot, Bebes pedig a csapat játékosa volt. Kettejük évtizedeken át tartó párharcát ebben a cikkben Két halhatatlan körmendi kosaras vív meg egykori csapattársával a körmendi önkormányzati választáson 2019. September 05. 06:38 foglaltuk össze.
Bebes aztán másfél százalékkal, 90 szavazattal nyert, a testületben is megmaradt a Fidesz többsége.
De ekkor már látszott, hogy Körmenden változnak a politikai viszonyok. Először azonban a Fideszen belül jelentkeztek a törések. 2023 tavaszán a Fidesz helyi új generációja közölte Bebessel, hogy az ő jelöltjük indul a párt színeiben az önkormányzati választáson. Bebes felvette a kesztyűt, és kitört a fideszes belháború Saját helyettese cserélné le Körmend polgármesterét - Belháború a helyi Fideszben 2023. June 16. 15:00 . Amit végül Bebes István nyert meg Bebes István és köre nyerte a körmendi fideszes belháborút, még ha a polgármesteri székébe is került 2024. March 08. 11:14 , igaz, erre ráment a polgármesteri széke.
És, mint a választásokon kiderült, a Fidesz helyi többsége is. Ugyan Bebes jelöltje, Szabó Barna lett a polgármester, de a testületben kisebbségbe szorult a kormánypárt, 7:5 az arány a függetlenek javára.
Szentgotthárdon nehezen, de ismét nyert a fideszes Huszár Gábor polgármester-jelölt, viszont a testületben 6:3 az arány, a függetleneknek hat, a Fidesznek három szavazata van.
Változik a közhangulat
A térségben változik a közhangulat, ezt nem csak az adatokban lehet érezni. Felnőtt egy új generáció, amelyik már nem a kommunizmushoz való viszony alapján határozza meg saját politikai identitását, racionálisabban gondolkodik.
A régi baloldal, tehát az eddigi mainstream baloldali és liberális pártok már nem érdeklik őket, ezek a pártok nincsenek is jelen a körzetben. 25 éve a Fidesz uralta a térséget, ráadásul generációváltás nélkül, így a helyi vezető politikusaik már régóta vannak a helyükön, mögöttük ott kopogtatnak a fiatalok, ahogyan azt láttuk is a körmendi fideszes belharc során.
És ebbe a közegbe robbant bele a Tisza Párt, amelyik szintén jobboldalinak vallja magát, ráadásul elhatárolódik a korábbi mainstreamtől. 80 helyi aktivistájuk készül arra, hogy elindítsa a 2026-os választási kampányt.
Az egykori legfideszesebb térségben komoly változások készülődnek.