Világsztár képzőművész kiállítása érkezhet jövőre Szombathelyre

Agnes Denes tárlata néhány napja nyílt a Szépművészeti Múzeumban, ennek egy verzióját mutatja majd be az Irokéz Galéria.

Néhány nappal ezelőtt nyílt és 2025. június 1-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban Agnes Denes kiállítása, amely grafikai és fotósorozatok, rajzok, fotódokumentációk és videók segítségével járja körül a művész jelentős alkotói állomásait.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Nem nehéz megjósolni, hogy az elkövetkezendő fél évben nagyon sokan látogatnak majd el a kiállításra, merthogy Agnes Denes a nemzetközi kortárs művészet egyik meghatározó jelentőségű alakja, az egyetlen magyar származású alkotó, akit az Artreview magazin a világ legbefolyásosabb kortárs képzőművészei között tart számon.

Búzamező akció, 1982. Agnes Denes önkéntesek segítségével búzával vetett be, majd aratott le egy 0,8 hektáros törmeléklerakó területet Manhattan déli végében, az akkor még álló ikertornyok közelében. A táj behatolása New York metropoliszába a környezetvédelmi kérdések mellett gazdasági és társadalmi problémákra is felhívta a figyelmet.
acd Galéria

Magyarországi kiállása tehát önmagában is igen fontos esemény, ráadásul jó esély van arra, hogy a budapesti anyag valamilyen formában Szombathelyen is bemutatásra kerüljön 2025 második felében – tudtuk meg Pados Gábortól, az acb Galéria tulajdonosától.

Agnes Denest Európában az acb Galéria képviseli, amely egyben társszervezője is a mostani budapesti kiállításnak. A szombathelyi Irokéz Galéria pedig szintén Pados Gábor tulajdona, ahol rendszeresen bemutatkoznak jelentős kortárs magyar művészek, de Agnes Denes érkezése még ezen belül is szenzációnak számít.

Agnes Denes

„Agnes Denes 1931-ben született Budapesten, később családjával Svédországba, majd az 1950-es években az Egyesült Államokba költözött. Fiatalon versírással próbálkozott, majd a vizuális művészetek felé fordult, ám hamar szűkösnek érezte a hagyományos képzőművészet kereteit. Szisztematikus kísérletezésbe kezdett, mely során a tudomány és a művészet kölcsönös összefüggéseit kutatta: műveiben eredeti és invenciózus módon használta fel és értelmezte újra a matematika, a filozófia, a pszichológia, vagy a nyelvészet eredményeit. Az 1960-as években kezdte el analitikus jellegű Filozófia rajzok című sorozatát, melyet az 1970-es évektől olyan jelentős sorozatok követtek, mint a Piramisok, vagy az Izometrikus rendszerek izotropikus térben – térképvetületek, mely az emberi tudás mibenlétét és paradoxonjait jelenítette meg nagy gonddal megformált rajzokon és grafikákon.

Agnes Denes: Fákból kialakított hegy (élő időkapszula)
Wikipédia

Különféle médiumokat és tendenciát ötvöző alkotásaiban az elsők közt vonta be az ökológiai szemléletet a képzőművészetbe. A jelen környezet- és társadalom tudatos művészetének számos irányzata elképzelhetetlen Agnes Denes kezdeményezései nélkül. Konceptuális gyökerű művészete egyaránt kötődik a land art és az environment műfajához, akárcsak a költészethez és a filozófiához, a grafikához, vagy az installációművészethez. Denes az 1970-es évek elején alkotta meg az öko-logika fogalmát, mely komplex művészi gondolkozásának két alappillérére, az ökológia és a logika kettősségére utal.

Agnes Denes műveit a jövő generációinak, mi több, jövendő civilizációknak szóló üzeneteknek szánja. Napjaink klíma- és ökológiai válságának tükrében projektjei, üzenetei nem is lehetnének aktuálisabbak. Egyedülálló, sajátos környezettudatos érzékenységről tanúskodó művészete arra tanít, hogy a természet, az emberi értékek és a tudás fenntartható rendszerében elkerülhető az ökológiai katasztrófa.” (Forrás: Szépművészeti Múzeum)

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra