Vörös törpecsillagok Szombathely egén: Jankovics István életművére emlékezett a magyar csillagász közösség

A városháza Eszter-termében ezúttal az űrkutatásé volt a főszerep.

2024. november 13-án tartották meg a Jankovics István Emlékülést. A rendezvény a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatának keretében jöhetett létre, és az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium szervezte. Tudományos körökben rendkívüli érdeklődésre számot tartó eseményen az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottsága (CSŰB) tagjai, a HUN-REN Csillagászati Intézet és Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet képviselői is részt vettek.

Jankovics István Emlékülés
Szabó M. Gyula köszönti az egybegyűlteket
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium
25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az ülést az a Szabó M. Gyula kutatóprofesszor, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatója vezette le, akivel nemrég készítettünk interjút a sarki fényről Itt a világvége, hogy egyre többször látjuk a sarki fényt Magyarországról? July 24. 19:04 . A kutatóprofesszor kiemelte, hogy Jankovics István személyében egy olyan nagy hatású tudós-intézményépítőt kapott Szombathely, aki nemcsak újrafogalmazta a Gothard testvérek által alapított obszervatórium szerepét a magyar és nemzetközi kutatásokban, valamint a magyar közművelődésben, hanem akiről - saját kutatásainak elismeréseképpen - asztrofizikai jelenséget neveztek el.

Az egybegyűlteket Nemény András, Szombathely polgármestere köszöntötte. A tudás értékéről és társadalomformáló szerepéről szólva méltatta Jankovics Istvánnak a világegyetem megismerésére és megismertetésére irányúló gazdag életművét. Az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium korábbi igazgatója örökségként nem űrt, hanem tudást hagyott ránk.

Jankovics István Emlékülés
Nemény András beszéde
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium

Az elhangzott előadások Jankovics István életművét mutatták be. Dr. Kovács József, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium tudományos főmunkatársa ismertette azt a fejlődést, amely Jankovics István irányítása alatt valósult meg a Gothard Obszervatóriumban.

Dr. Kiss L. László akadémikus, a HUN-REN CSFK főigazgatója és az MTA rendes tagja Jankovics Istvánra, mint tudománymenedzserre emlékezett nagyívű előadásában.

Dr. Balázs Lajos professzor emeritus, a HUN-REN (akkoriban MTA) Csillagászati Intézet nyugalmazott igazgatója ismertette Jankovics István tudományos eredményeit, és kutatói munkásságát a Csillagászati Intézetben.

Dr. Borkovits Tamás, az SZTE Bajai Obszervatórium tudományos tanácsadója, a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport vezetője mutatta be a modern sztelláris asztrofizika Szombathelyhez is kötődő tudományos eredményeit. Végül Szabó M. Gyula kitekintés jelleggel vázolta a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium előtt álló szakmai lehetőségeket.

A délután folyamán az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottságának zárt körű ülésére került sor, majd a szakmai közösség látogatást tett a Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumban.

Szabó M. Gyula kiemelte, hogy az egész napos rendezvény létrejötte az MTA CSŰB megkeresésének és a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat érdeklődésének köszönhető.

Jankovics István Emlékülés
A képre kattintva galéria nyílik
ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium

Első ízben fordult elő, hogy a szakterületi kérdésekben illetékes MTA tudományos testület Szombathelyen tartotta kihelyezett ülését, kifejezetten abból a célból, hogy a szombathelyi asztrofizikai kutatások személyi és intézményi hátterét közelről ismerhesse meg, és megalapozhassák a jövőbeni szorosabb kutatási együttműködések lehetőségét. Az elmúlt évtizedek építkező munkájának eredményeképpen a szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium a magyar tudományos élet meghatározó szereplőjévé lépett elő.

Jankovics István

Jankovics István, az ELTE címzetes tanára és a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium volt igazgatója. 1943-ban született Budapesten, és az ELTE-n szerzett matematika-fizika tanári diplomát.

Doktori tanulmányait Örményországban, az Asztrofizikai Obszervatóriumban végezte, ahol szupernóva-kutatással és csillagfejlődéssel foglalkozott. Később, mint nemzetközileg elismert szakember, a vörös törpecsillagok, valamint a T Tauri csillagok spektroszkópiájában ért el jelentős eredményeket.

Jankovics vezetése alatt a Gothard Obszervatórium modern infrastruktúrával fejlődött nemzetközi szintű kutatóhellyé, nagyban hozzájárulva a magyar csillagászat fejlődéséhez. Tudományos és oktatási munkásságát több kitüntetéssel ismerték el, köztük a Gothard Jenő-díjjal, az ELTE Pro Universitate Emlékéremmel, valamint a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével. 2023-ban, 81 évesen hunyt el.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech